08/04/2020

İnegöl, Ak Partiye Yeşil Işık Yaktı

16 Kasım 2016 - 16:38
İnegöl, Ak Partiye Yeşil Işık Yaktı

Mudurnu Belediye Başkanı  Mehmet İnegöl, Ak Parti’ye geçip geçmeyeceğine ilişkin soruya cevap verdi ve, “Eğer 2019’da Allah sağlık verirse, sağlığımızdan bir sorum yaşamazsak,  belediye başkanlığına devam etmeyi düşünürsek Ak Parti de bizimle çalışmayı düşünürse onu o zaman ülkenin genel durumuna göre değerlendiririz” diyerek Ak Partiye yeşil ışık yaktı.

Özel Haber: Elif SARIHAN

Özel Fatma Hatun Hastanesi’nde sağlık kontrollerini yaptıran Mudurnu Belediye Başkanı  Mehmet İnegöl, ardından Merkez TV’yi ziyaret ederek birimleri tek tek dolaştı. Memleketim Bolu Gazetesine özel açıklamalar yapan İnegöl, Mudurnu’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“ARASTA ÇARŞISI PIRIL PIRIL OLACAK”

Bolu’da  Merkez TV’nin kuruluşu ile alakalı  Özel Çağsu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Demir’i kutlayan Başkan İnegöl, görev yaptığı süre içinde imza attığı çalışmalarla ilgili şunları söyledi;

“Belediye olarak biz şuan UNESCO geçici listesindeyiz.  Cittaslow Sakin Şehir listesindeyiz. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Onların 100’e yakın kriterleri var. %60- %70 kriterlerini de geçtik. İnşallah pis su, temiz su, telefon, elektrik gibi 2017’de programlarımız, işlerimiz var. Arasta Çarşısı’nda daha önceden pis su, temiz su, telefon, elektriği zaten yer altına almıştık. Gelecek kuşaklara aktarılmasıyla ilgili projemiz var zaten.  Onunla ilgili Kültür Bakanlığına gerekli münacatları yaptık.  İnşallah oradan da 2017-2018 ödeneklerimiz geldiğinde pırıl pırıl Anadolu’da bir Arasta Çarşısı meydana gelmiş olacak.

“DOĞAL TAŞ DÖŞENECEK”

İlçenin sit alanı içerisindeki komple önümüzdeki sene pis su, temiz su, telefon, elektrik, polis için fiberoptik kablo kameraları için ve Babas’tan ilçemize 3 km mesafede Yıldırım Beyazıt Hamamı ve Yıldırım Beyazıt Camiisi’ne 2 lt/sn su getireceğiz. Bununla ilgili üst yapısında da tamamen doğal taş olacak. Şuan taş ocağıyla da ilgili son safhaya geldik. Tamamen doğal taş döşeyeceğiz, hiçbir yerinde asfalt kalmayacak şekilde çalışmalarımız var.

“HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEYELİM”

 Bunun yanında kültür varlıklarımızın korunmasıyla ilgili Bolu, Düzce, Sakarya’da en fazla 240 tane kültür varlığı Mudurnu ilçesinde var. İpek yolu üzerinde ülkenin en eski bir yerleşim yeri ve bölgenin en eski belediyesi 1882’de belediye var Mudurnu’da. Bu 240 binayla ilgili her sene Kültür Bakanlığına dosyalarımızı müracaat yapıyoruz. Röleveleri, restorasyonla ilgili çalışmalarımız oluyor. Uygulama projelerinin müracaatları oluyor. Her sene bakanlık ekonomik durumuna göre 7 tane uygulama 7 tane projeye destek veriyor. Bununla ilgili çalışmalarımız güzel gidiyor. İnşallah bir 7,8 sene 10 sene içerisinde bu durum hakikaten toparlanabilecek şekilde olacak ve burada devlet millet el ele insanlarda mülk sahipleri de biraz daha özen gösterip her şeyi devletten beklemeden kendi imkanlarıyla da bir şeyler yapabilirlerse güzel bir şekilde turizmi canlandırmış olacağız diye düşünüyoruz.

“PAZARIN DEĞİŞMESİNDEN İNSANLAR MEMNUN”

 Biz geldiğimizden bu yana 7 buçuk yıldır 3-5 tane olan hediyelik eşya şuan 25’e yaklaştı. Tabi burada bayanlarımız çok önem arz ediyor. Bayanlarımız artık iş hayatına başladılar. Üretime başladılar el sanatlarıyla ilgili tabi Mudurnu’da becerikli hanımlarımız dolayısıyla Türkiye’de yeri olan bir yer. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Halk Eğitim Müdürlüğümüz kursları sürekli açıyor. Onlarında değişik ürünlerin üretilmesi için mücadeleler var çok heyecanlı bir kaymakamımız var inşallah o da büyük bir katkı sağlayacak. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha güzel yerlere geleceğiz. Zaten şuan şimdi ilçe pazarı cumartesi günüydü. Köylerimizde 15 bin kişi var merkezde 5 bin kişi var. İlçe pazarına cumartesi günü köylerimizden 10 bin kişi geldiği zaman ve cumartesi pazarda bu sakin şehir ve UNESCO dolayısıyla da ilçelerden gelen misafirlerimiz dolayısıyla da çok büyük bir trafik kargaşası oluyordu. 2 Şubatta ilçe pazarını perşembeye aldık biraz tabi bu iş sancılı geçti ama şuan sistem oturdu. Pazarı değiştirdikten 3 ay sonra da tüm kurumlara yazı yazdım. Pazar değişmeden önceki 3 aylık istatiğinizle Pazar değiştikten sonra ki son 3 ay istatiğinin değerlendirilmesini bildirir misiniz dedim. Hastaneden gelen cevap; cumartesi günü hastalarımızda -11 azalma olmuş, Perşembe günü hastalarımızda %300 artış olmuş. İlçe müftümüzle birebir görüştüğümüzde ben diyor Perşembe günü pazarın olması için size destek verdim. Perşembe günü ben masadan kalkamıyorum diyor.  Köydeki vatandaş ya camiyi şikayet ediyor ya da din görevlisini şikayet ediyor. Onları dinlemekten dışarı çıkamıyorum. İlçe tarım müdürümüzle görüşme yapıyoruz. O da önceden vatandaş cumartesi günü gelemiyordu ama şimdi gelmişken hem pazarını görüyor vatandaş hem de kendisinin tarımla ilgili sorunlarını üretimle ilgili sorunlarını getiriyor. İnsanlar gelmişken birçok işini birden görebiliyor. Tabi bunu da cumartesi Pazar gelen insanlarımız daha rahat işlerini görsünler diye yapmıştık.

YATAK KAPASİTEMİZ 250’YE ÇIKTI

 Şuan tabi Abant’a yılda 800 bin kişi geliyor. Eskiden çok atıl bir yolumuz vardı ben Ulaştırma Bakanlığımıza, sayın Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza bizzat Tayyip Beyin kendi talimatıyla açılmıştır bu yol. 2008 yılında Bolu’ya Abant’a ve Mudurnu’ya Cuma namazına gelmişti. Onların talimatıyla başladı yol çalışmaları ve son haddine geldi. Güzel bir yol çıktı oradan. Önceden Mudurnu’ya inmeye korkuyordu insanlar  o dar yolda yola çıkmaya da korkuyordu özellikle karlı havalarda. Şuan 24 metrelik bir yol açıldı. 20 metresi halkın kullanımına açıldı. Abant’a gelen bu 800 bin kişinin 80 bin kişisi doğru Mudurnu’ya gelse Mudurnuluların başına tabiri caizse bela olur. Tabi bunun üzerine artık gıdayla ilgili restorantlar açılmaya başladı, konak sayılarımızda devamlı artmalar var. Şuan yatak kapasitemiz 250’ye çıktı. Hakikaten bu durumda çok güzel şeyler oluyor. İnşallah önümüzde ki seçimler normal seyreder de 2019’a kadar görevde kalma şansımız olursa güzel şeyler olacak diye düşünüyorum.”

“DUBAİLİLERE 750 TANE TRİPLEKS VİLLA YAPILIYOR”

Mudurnu’da yapımı devam eden termal kasaba çalışmaları hakkında da açıklama yapan İnegöl, “Ben daha önce yazı işleri müdürüydüm. 18.12.2006’da emekliye ayrılmıştım ve   Mudurnu’da olmayan bir iş yapayım dedim. Emlakçılık yoktu, kursuna katıldım. Emlakçılık belgesi alaraktan bir emlak ofisi açtım. O zaman dan Sarot Termal’in sahipleriyle tanışmıştık. Onlar projelerini anlattıklarında bizde dedik ne katkı sağlarız sonuçta ilçeye bir hareketlilik sağlanacak. 1960’lara kadar Mudurnu Merkez’de 27 bin nüfus var fakat teknolojiye ayak uyduramadığımız için nüfus 5 binlere kadar inmiş. Şimdi bizimde katkımız oldu onların orada rahat çalışabilmesi için aldıkları yerleri komple belediye mücavir alan sınırları içine aldık. Şuan Burj Al Babas diyerekten Dubaililere 750 tane tripleks villa yapılıyor. Tabi Araplar geleceği için onlarında ailelerinde ki nüfus sayıları haliyle fazla. Şuan biz 2017 sonu 2018 başı itibariyle de 15 bin misafir bekliyoruz. Tabi Burj Al Babas’tan sonra da hem Modern Termal Tesisi hem Borvo Termal Tesis diye şuan 2 tane tesis yapımı daha devam ediyor. Bu devre mülklerde Burj Al Babas’ta bin 200 kişi çalışacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE İLK DEFA 4. ETAP TOKİ YAPTIRIYORUZ”

Yapımı planlanan TOKİ konutları ile ilgili olarak başvuruların devam ettiğini söyleyen İnegöl,  “5 bin nüfuslu yerde Türkiye’de ilk defa 4. Etap Toki yaptırıyoruz.  Bu 1200 kişi geldiklerinde sosyal konutlarda yaşayabilsinler köyünden beldesinden ilinden gelmesinler. Gelsinler ilçede otursunlar çünkü biz şuan küçük fabrikalarımızda küçük işletmelerimizde ve fabrikalarımızda bin kişinin üzerinde insan köylerden gelip gidiyor. Bu İnsanlar bizden yol su kanalizasyon aydınlatma temizlik hizmetleri alıyor ama parayı aldığı gibi gittiği yerleşim yerinde harcıyor ve Mudurnu’da ki esnafa da bir şey yansımıyor. Bizden bu insanlar bu hizmetleri alıyor. Devlet buna karşılık vermesi gereken parayı Mudurnu’da ikametgah etmedikler için ikametgah adreslerine gönderiyor. Yerel yönetime gönderiyor ve biz buradaki 1500 kişiye fazladan efor harcayarak bu hizmetleri vermiş oluyoruz. 4. Etap Toki şuan 487 kişilik bir proje, 367 kişi şuan müracaatını yaptı. 487’nin hepsi beraber yapılacak inşallah o da ilçede ki insanların ikametgahı konusunda istihdamın sağlanması konusunda bir katkı sağlamış olacak. Şuan 3. Etap Toki konutlarımız 500 tane içine de 500 kişilik kültür merkezi yaptırdık. Bu kültür merkezini yaptırmakta ki amacımız 250 yatak kapasitemiz var inşallah o teslim olana kadar bunu bir 300-350’lere çıkartabilirsek şuan 2,3 tane daha konak olabilecek şekilde inşaat halinde , 500 kişilik kültür merkezi yaptırdığımızda örnek veriyorum bir kilit markasına gideceğiz kale kilit diyelim örnek veriyorum, ona gideceğiz diyeceğiz ki 500 kişilik bir kültür merkezimiz var 250-300 yatak kapasitemiz var konaklarda kahvaltı dahil 100 lira gecelik. Gelin burada toplantınızı yapın. Boya fabrikasına gideceğiz başka bir müdürlüğe gideceğiz. Burada 500 kişiye kadar olan toplantılara Mudurnu’da da yaptırmış olursak hem konaklarımız yaşamış olacak hem esnafımız istihdam hayatını devam ettirmiş olacak ülkeye ve ekonomiye katkı sağlamış olabilecek hem de gelen misafirlerimiz Mudurnu’da ki 3 tane hanedana ait Orhan Gazi, Kanuni Sultan Süleyman, Yıldır Beyazıt Han Camiyi, Bizans’tan kalma kale kalıntılarını Anadolu’dan Şam’a kadar olan 63 saatten bir tanesini görme fırsatı bulacak” ifadelerini kullandı.

“NURETTİN BEYİ ÇOK HEYECANLI BULUYORUM”

Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu hatırlattığımız İnegöl’e Ak Partiye geçip geçmeyeceğini sorduğumuzda ise şu cevabı verdi;

“Şimdi çizgi de bir durmak lazım, ben 1986 yılında rahmetlik Özal’ın döneminde işe başladım. Zabıta memuru olarak başladım. 3 buçuk sene zabıtalık yaptım. 22 sene de yazı işleri müdürlüğü yaptım. Tabi bu esnada da küçük beldelerde yazı işleri müdürü belediye başkan yardımcısı işlerini yürütürdü. 86’da bugüne kadar olan tüm partilerde çalıştık. Başkan bey bir yere gittiği zaman onu temsilen ilde ki toplantılara ilçede ki toplantılara zaten katılıyorsunuz. Benim siyasetle işim yok yani Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkanıyım fakat şu var ben halkıma söz verdim. Ben 2004-2019 arası Cumhuriyet Halk Partisi’nde Belediye Başkanı olmak istiyorum bana destek verir misiniz dedim. Projelerimi sundum halk beni seçti. Eğer 2019’da Allah sağlık verirse, sağlığımızdan bir sorum yaşamazsak Belediye Başkanlığına devam etmeyi düşünürsek Ak Parti de bizimle çalışmayı düşünürse onu o zaman ülkenin genel durumuna göre değerlendiririz. Karşı fikirlere de saygı duymak lazım. Ben Nurettin Beyi çok heyecanlı buluyorum. Sağ olsun dürüst, çalışkan, başarılı birisi ama bizim Kazım Beyde aynı şekilde benim üzerime çok titrer. Bir şey söylediğimde imkanlarını sonuna kadar harcayıp ne gerekiyorsa Başkanımızın isteği yerine gelsin diye Ankara’yı ise Ankara’yı İstanbul’sa İstanbul ne gerekiyorsa çalışmayı yapıyor. Sonuç olarak ta süremizin sonuna kadar öyle bir şey düşünmeyiz. Ama dediğim gibi ondan sonra eğer devam etmeyi düşünürsek bizlerle beraber çalışmayı onlar da düşünürse onu o zaman değerlendiririz.”

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.