08/04/2020

DEV GUATR OPERASYONU

10 Aralık 2016 - 15:31
DEV GUATR OPERASYONU

Bolu Özel Çağsu Hastanesi'nde 55 yaşındaki Kazım DEMİREL isimli hastanın göğüs boşluğunun içindeki kalbe doğru büyümüş dev guatr Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tahir ATUN tarafından gerçekleştirilen ameliyatla çıkartıldı.

Özel Haber: Ayşegül AYDIN

15 yıldan beri giderek artan şikâyetleri nedeniyle Özel Çağsu Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğine başvuran, Kazım Demirel isimli hasta Guatr teşhisi konularak ameliyata alındı.

Ameliyatı başarı ile gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tahir ATUN Guatr hastalığının ülkemizde çok sık görüldüğünü, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin endemik guatr bölgeleri olduğunu dile getirdi. Atun"Ülkemizde çok sık görülen guatr hastalığının oluşmasında temel sebep sulardaki iyot eksikliğidir. Bunun yanı sıra özellikle Karadeniz bölgesinde çok tüketilen kara lahanada guatr yapıcı özelliğe sahiptir. O nedenle yemeklerde iyotlu tuzların tercih edilmesi ve kara lahanadan uzak durulması koruma anlamında önem arz eder" dedi.

Guatr hastalığının bayan hastalığı olduğunu lakin erkeklerde daha nadir görülmekle birlikte, kanserleşme ihtimalinin erkeklerde daha fazla olduğunu belirten Op. Dr. Tahir ATUN; "Guatr kanserlerinde 40 yaş çok önemli bir sınır. 40 yaşın üzerinde ses kısıklığı olan hastaların  çekilen ultrasonlarında şüpheli bulgulara rastlandıysa titizlikle araştırılıp incelenmeli ve gerekirse bekletilmeden ameliyat edilmelidir" dedi.

Guatrlar arasında göğüs boşluğunun arkasına içe doğru büyüyen guatrların ameliyatlarının zor ve riskli olduğunu ifade eden Atun; "Göğüs boşluğunun içine doğru büyüyen guatr ameliyatlarında ses kısıklığı, uyuşma, karıncalanma, ellerde kasılma, geçici yada kalıcı ses kısıklığı gelişme ihtimali diğer guatrlara göre daha fazladır. Bizim hastamızda da göğüs kafesinin arkasına doğru iyice büyümüş yaklaşık 13 cm lik bir Guatr vardı ve bu istenmeyen durumlar bizim hastamızda da gelişebilirdi. Ancak gerek kullandığımız teknoloji, gerekse deneyim ve tecrübemiz dolayısıyla çok şükür hastamızda herhangi bir sıkıntı gelişmedi. Hastamıza bundan sonraki hayatında sağlık ve huzur diliyoruz" diyerek cümlelerini sonlandırdı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.