14/12/2018

-8 Derecede Kurtarma Tatbikatı

23 Ocak 2018 - 12:13
-8 Derecede Kurtarma Tatbikatı

Önemli kış turizm merkezlerinden Kartalkaya'da görev yapan jandarma kurtarma timleri, sıfırın altında 8 derecede arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi - Kartalkaya Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Yardımcı: - "15 dakika gibi kısa bir sürede kaybolan vatandaşlarımıza ulaşıyoruz"

 Kartalkaya Kayak Merkezi'nde görev yapan Jandarma Komando Özel Arama Kurtarma (JÖAK) ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri, eksi 8 derecede arama kurtarma tatbikatı yaptı. 

Kartalkaya Jandarma Karakolu'nda geçici görevli Jandarma Komando Özel Asayiş Tugay Komutanlığı'na bağlı JÖAK timi ile JAK üyelerinden oluşan ekip, tipi altında gerçekleştirilen tatbikatın ilk aşamasında kayak ve snowboard yaparken pistlerden çıkarak kaybolan tatilciyi kurtarmak için harekete geçti. 

Senaryo gereği 156 Jandarma ihbar hattından yardım isteyen yaralı tatilcinin yerini belirleyen ekipler, bölgeye kar motorları ile gitti. Yaralıya ilk müdahaleyi yapan ekip, daha sonra sedyeyle kar motoruna taşıdığı kişiyi, belirlenen noktada bekleyen sağlık ekiplerine teslim etti. 

Tatbikatın ikinci aşamasında ise Ramazanbeyderesi mevkisinde kaybolan ve acil çağrı butonu ile yardım isteyen tatilcinin kurtarılması için yola çıkıldı. 

Yine kar motorlarıyla bölgeye hareket eden tim, yaklaşık 15 dakika içerisinde çağrı butonun bulunduğu alana ulaştı. Aşırı soğuk hava nedeniyle üşüyen kişiye sıcak çay ve çikolata ikram eden ekip, sağlık kontrolünün ardından tatilciyi kaldığı otele bıraktı. 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.