14/12/2018

ABANT TV’YE CEZA YAĞDI

26 Ocak 2018 - 12:52
ABANT TV’YE CEZA YAĞDI

MEHMET ALTUN VE İMDAT ASLAN’IN SUNDUĞU PROGRAMA CEZA

Bolu’da yayın yapan Abant Tv’nin sahibi Mehmet Altun, geçtiğimiz Aralık ayında iddiaya göre bir işadamından tehdit ve santajla para istedi. İşadamı Abdullah Onurlu’nun şikayeti üzerine Altun hakkında soruşturma başlatıldı. Onurlu kendisinden tehdit ve santajla para istediğini öne sürdüğü Altun ile Latif  Yıldız’ın işyerinde buluştu. Onurlu’nun parayı Altun’a teslim etmesinin ardından Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri işyerine baskın yaptı. Gözaltına alınan Altun, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bolu Belediye Başkanlığı ekipleri Abant Tv’yi mühürlerken Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından da televizyonda yayınlanan programlarını incelemeye aldı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu  İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı,  Abant Tv’de yayınlanan ‘Abant Objektif’ programının  9 Haziran, 30 Haziran, 21 Temmuz, 21 Ağustos, 25 Ağustos, 18 Eylül ve 13 Ekim 2017 tarihlerinde yayınlanan programlarına ceza yağdırdı.

Televizyonun sahibi Mehmet Altun ile gazeteci İmdat Aslan’ın birlikte sunduğu programda yer alan ifadelerinin incelenmesinin ardından uzman raporu hazırlandı. Rapor ve görüntülerin incelenmesi sonrası Abant Objektif’ programının belirtilen tarihlerindeki yayınlarında ‘Suçlu olduğu yargı kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez veya suçluymuş gibi gösterilemez’ ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle televizyon kanalına 14 bin 908TL idari para cezası kesildi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu  İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı 17 Kasım 2017 tarihinde yayınlanan aynı programda sunucu tarafından söylenen hakaretvari sözler nedeniyle de Abant Tv’ye ceza kesti. Radyo Televizyon Üst Kurulu  İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı ‘Dilin düzensiz, kaba ve argo kullanımına izin verilemez’ ilkesinin ihlali nedeniyle Abant Tv’ye 14 bin 908 TL idari para cezası kesti.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.