18/07/2019

SIFIR ATIK, GELECEĞE DEĞER KATTIK...

7 Aralık 2018 - 18:03

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi’nin Bolu’da semineri verildi.

Kaynak : Merkez Tv

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi’, Bolu’da bir otelin toplantı salonunda hayata geçirildi. Seminere Bolu Valisi Ahmet Ümit, vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkanları, daire ve kurum müdürleri ile sektör temsilcileri katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilen, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri içerisinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanılabilir bir dünya bırakılmasını hedefleyen ’Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi’nin anlatıldığı seminerde açıklamalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Banu Behram Kuran, çevre konularının dünyada her alanda etkili olmaya başladığını, Türkiye'nin de bu konuda güçlü adımlar attığını ve atmaya devam edeceğini söyleyerek “Dünya Bankası raporlarına göre; yılda 1,3 milyar ton evsel atığın, 2025 yılında 2,2 milyar tona ulaşması beklenmektedir. Dünyada atığın yüzde 52'si depolama alanlarında depolanmaktadır. Aynı rapora göre, bu alanda yapılan yıllık harcamaların ise 205 milyar dolar olduğu vurgulanmaktadır. Türkiye'de 1995 yılında oluşan evsel atık miktarı 17 milyon ton iken, 2015 yılına gelindiğinde bu rakam 31 milyon tona ulaştı. 2023 yılında ise bu miktarın 38 milyon tona ulaşacağı öngörülüyor. Biz Türkiye olarak, çevre yönetimi konusunda ülkemizde birçok adım attık ve atmaya devam ediyoruz. Gelecek nesillere tertemiz ve gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için önemli bir hedefimiz var. Sıfır atık ile insanları daha bilinçli tüketmeye, daha az atık oluşturmaya, oluşan atığı yerinde ayırmaya, ayrılan atıkların geri dönüşümünün sağlanmasına sevk eden bir yaklaşımdır. Bu projenin ülke çapına yayılması ile birlikte, 2023 yılına kadar geri kazanım oranımız en az yüzde 35'e çıkarılacak. 2030 yılına kadar da bu oranı yüzde 60'lara çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Seminerde konuşan Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu’da günlük 180 ton atık toplandığını ve bu atıkların geri dönüşümlerinin yapılarak ekonomiye kazandırıldığını belirtti. Vali Ümit, "Atık dediğimiz eşya; evlerde ve iş yerlerinde faydalandığımız nimetlerin tam olarak kullanamadığımız, artan kısımlarından oluşmaktadır. Ekonomiye geri dönüşümü sağlanmamış her atık bizi üç defa zarara uğratmaktadır: Sahibi olduğumuz nimetin taşıdığı değeri tam olarak kullanamadan atıyoruz. Kullanmadığımız bu miktarın yerine en az o kadar yeni ürün almak zorundayız. Çevreyi kirletiyoruz. Buda zamanla sağlığımızı ve geleceğimizi tehdit ediyor. Oysa İnsan ve doğa ayrılmaz bir ikilidir. Doğduğumuzda hemen burnumuzun dibinde bulduğumuz oksijenli havanın değerini havasız kalınca anlıyoruz” diye konuştu.

Vali Ümit'in konuşmasının ardından projeye ile ilgili sunum gerçekleştirildi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.