18/07/2019

CEZADA ‘UZLAŞTIRMA’, HUKUKTA ‘ARABULUCULUK’…

8 Ocak 2019 - 16:57
CEZADA ‘UZLAŞTIRMA’, HUKUKTA ‘ARABULUCULUK’…

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı hukuk ve ceza alanında pek çok anlaşmazlığı mahkemeye gelmeden çözüm sağlayan uzlaştırma ve arabuluculukta şampiyonluğu hedefliyor… Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’na 2017’de intikal eden bin 941 soruşturma dosyasından bin 62’sinde uzlaşma sağlandı. 2018’de dosya sayısı bin 672 oldu ve 737 dosyada uzlaşma sağlandı. Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Yaman, hedefin 2019’da bu rakamı daha da üst seviyeye çıkarmak olduğunu söyleyerek, “Futbol tabiriyle biz bu alanda şampiyon olmak istiyoruz” dedi.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bolu Adalet Sarayı Şehit Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun Konferans Salonu’nda uzlaştırmacı ve arabuluculara seminer verildi.

Bolu’daki mevcut 125 uzlaştırmacı ve arabulucuya yönelik düzenlenen seminere Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Cumhuriyet Savcısı Neslinur Aslan ve Cumhuriyet Savcısı Selahattin Halefoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Uzlaştırma ve arabulmanın temel ilkeleri, genel hükümleri, uzlaştırmacı ve arabulucunun uyması gereken kurallar ve etik ilkeler, uzlaştırmacı ve arabulucunun denetlenmesi ve uzlaştırma ve arabuluculuk ücret tarifesi hakkında katılımcıların bilgilendirildiği seminerde uzlaştırmacıların soruları da yanıtlandı.

Seminer sonrası Merkez TV’ye açıklama yapan Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, uzlaştırma ve arabuluculuk alanında ülke genelinde şampiyon olmak istediklerini belirterek, “Bolu Adalet Sarayı, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı olarak biz özellikle uzlaştırma alanında ülke genelinde, bu alanda şampiyon olmak istiyoruz” dedi.

“BU ALANDA ŞAMPİYON OLMAK İSTİYORUZ”

Yaman, “Uzlaştırmacılarla bir araya gelinip, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Gerek Adalet Bakanlığı gerek Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı stratejik hedefler doğrultusunda alternatif çözüm yöntemlerine oldukça önem veriyor. Ceza alanında uzlaştırma, hukuk alanında arabuluculuk öne çıkıyor. Bu amaçla uzlaştırmacılarımızla karşılıklı görüş alışverişinde bulunup onların sorularını cevaplandırmak için toplandık. Bolu’da toplam 125 uzlaştırmacımız var. Kendileri gerçekten büyük bir gayret ve çabayla uzlaştırma işlemlerini yürütüyorlar. Bu manada 2017’de Cumhuriyet Başsavcılığımız Uzlaştırma Büromuza bin 941 soruşturma dosyası intikal etti. Bunlardan bin 62’sinde uzlaşma sağlandı. Bu oran yaklaşık yüzde 54’e tekabül ediyor. 2018’de büromuza  bin 672 dosya geldi. Şuana kadar 737 dosyada uzlaşma sağlandı. Diğerlerinde uzlaştırma işlemleri devam ediyor. Hedefimiz 2019’da bu rakamı daha da üst seviyeye çıkarmak. Futbol tabiriyle biz bu alanda şampiyon olmak istiyoruz. Yani Bolu Adalet Sarayı, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı olarak biz özellikle uzlaştırma alanında ülke genelinde birinci olmak istiyoruz. Zira uzlaştırma alanının bir çok sonucu var. Öncelikle fail yani suçu işleyen açısından faydası var. Mağdur açısından var. Toplum açısından ve kamusal anlamda gerçekten hızlı ve etkin bir şekilde adaletin sağlanmasının tesis etme gibi bir faydası var. O yüzden biz diyoruz ki adalet için uzlaş, uzlaşmayla kaybeden yok” diye konuştu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.