22/08/2019

KOSKOCA MEYDANDA, KOSKOCA ATABARI ÇEMBERİ

20 Mayıs 2019 - 11:40

Bolu Kent Meydanı’nda el ele tutuşan onlarca kişi, oluşturdukları iç içe çemberlerle saat tam 19.19’da Atabarı oynamaya başladı. Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkarak millî uyanışı harekete geçirmesinin 100. yılı ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs, Atabarı coşkusuyla binlerce kişiyi meydanda bir araya getirdi.

Artvin folklor ekibinin 1936’da Dolmabahçe Sarayı’nda oynadığı Artvin barına, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün da eşlik etmesinden sonra Atabarı olarak anılmaya başlanan oyun, Bolu’da 19 Mayıs kutlamalarında baş rolü üstlendi.

Bolu Kent Meydanı’nda toplanan binlerce kişiden pek çoğu iç içe oluşturdukları çemberlerle el ele tutuşarak saat tam 19.19’da Atabarı oynamaya başladı.

ÖZCAN DA ATABARI HALAYINA KATILDI

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının ilk adımının 100. Yılını ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Atabarı ile kutlayan Bolulular’a, Belediye Başkanı Tanju Özcan da eşlik etti. Bolu Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte halaya katılarak Atabarı oynayan Özcan, halayın ardından Merkez TV’ye yaptığı açıklamada bu coşkuyu Bolulularla paylaşmanın son derece mutluluk verici olduğunu söyledi.

17 TEMMUZ DA FESTİVAL TADINDA KUTLANACAK

Atatürk’ün Bolu’ya gelişinin yıldönümü olan 17 Temmuz’un Bolu’da 2 gün boyunca festival tadında kutlanacağını söyleyen Özcan, ayrıntıların sürpriz olacağını ifade etti. Özcan, Bolu’nun bu tür kutlamalara özlem duyduğunu belirterek bundan sonra tüm bayramların aynı coşkuyla kutlanacağını söyledi.

MİNİKLERİN ATABARI OYUNU İLGİ ÇEKTİ

Atabarı halayına ise 7’den 77’ye her yaştan Bolulu eşlik etti. Anaokulu miniklerinin Türk Bayrağı sembolü, ışıltılı giysileri içerisinde oynadıkları Atabarı büyük ilgi çekti. Yurdun pek çok ilinde aynı anda oynanmaya başlayan Atabarı ile hem 19 Mayıs kutlandı hem de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk anıldı. Bolulular iftar saatine kadar Kent Meydanı’nda Atabarı eşliğinde oyun oynadı 19 Mayıs’ı kutladı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.