29/03/2020

BOLU EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİNDEN 10 KASIM MESAJI

9 Kasım 2019 - 17:22
BOLU EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİNDEN 10 KASIM MESAJI

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Bolu Şube Başkanı Ahmet Şerafettin Yamaner Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 81. yılı münasebetiyle bir mesaj yayınladı. İşte o mesaj;

81 Yıl önce Atamızı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.
Onun aramızdan ayrılışı, Türk Milletini derinden sarsmakla kalmamış, Dünya üzerinde diğer Milletler arasında da büyük yankı uyandırmıştır. Aramızdan ayrılışının üzerinden 81 yıl geçmesine rağmen engin düşüncelerinin değeri bugün daha iyi anlaşılmaktadır.
Her 10 Kasımda Onun düşüncelerinin, İlke ve Devrimlerinin ölümsüzlüğünü görmekteyiz.
Üniter yapımız ve Cumhuriyet rejiminin değerleri bugün bir takım tehdit ve söylemlere karşı karşıya kalmışsa bilmeliyiz ki, Yüce Ulusumuzun tek vücut halinde kenetlenmesini sağlayan Atatürk Milliyetçiliğinden uzaklaşmalar başlamıştır.
Ülke olarak, siyasi çıkar ve menfaatler uğruna Birlik ve Beraberliğimizi bozmaya çalışanlara karşı gelmemiz neticesinde hiç bir güç amacına ulaşamaz.
Türk Devletini ortadan kaldırmanın en etkili ve kolay metodu Türk Milletini içten bölmektir. “Böl, Parçala, Yok Et” taktiği uygulanmaya çalışılmaktadır.
Türkiye’nin yükselmesine karşı olan ülkeler bugün de görüldüğü gibi güçlerini birleştirmişlerdir.
Atatürk çağını yaşayan Atatürk’e hayran kalan ülkeler bugün bile zorda kaldıklarında, çözüm aramada birbirlerine “Mustafa Kemal Gibi Düşün” diyorlar.
Atatürk çeşitli dallarda ün yapan liderlerin mozaiğidir.
Gelişmiş bir ülke, Çağ atlamış bir Millet  istiyorsak, Devletlerin kendi başına yaşaması da mümkün olmadığına göre;
Dünya Devletleri ile beraber yaşamak zorundayız.
Atatürk; Bir Ülkenin kalkınmasının Eğitim seviyesinin yükselmesi ile orantılı olduğunu söyleyerek  “Nerede Bir Noksanlık Varsa Orada Eğitim Noksanlığı Var.” Demekle eğitime ne kadar önem verdiğini göstermektedir.
Tarih 13 Temmuz 1921 Sakarya Meydan Muharebesi başlamadan önce düşman Polatlı yakınlarına kadar gelmiş top ve tüfek sesleri Ankara’dan duyuluyor.
Başkent Ankara’yı (Meclisi) Konya’ya mı, yoksa Kayseri’ye mi taşıyalım konuşmaları yapılıyor. Bilindiği gibi bu konuşmalar üzerine, Diyap Ağa Kürsüye çıkarak güzel bir konuşma ile Ankara’da kalmasını sağlıyor.
Atatürk; askerin giyeceği, yiyeceği, silahı, teçhizatı,  mühimmatı, yük taşıyan hayvanları, ilaç sıkıntısını, Sağlık Personeli noksanlığını, nasıl temin ederim diye düşünürken kapısı çalınır. Hamdullah Bey içeri girer   “Paşam Mazhar Müfit Bey’in başkanı olduğu Öğretmenler Derneği Eğitim Kurulu birkaç gün içinde burada toplanacak. Fevzi Paşa ile görüşünce tereddüte düştüm. Savaşın ve imkansızlıkların yoğun olduğu bu dönemde toplantının uygun olmayacağını; kabul ederseniz, bu toplantıyı erteleyelim.” der.
Atatürk tebessümle “Hayır Hamdullah Bey, Cehaletle Savaş düşmanla savaştan daha az önemli değil ki toplantıya katılacağım ve konuşacağım.” der. İşte Atatürk’ün eğitime verdiği önem daha başka nasıl anlatılabilir.
Büyük Asker, Büyük Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı eğitmek, öğretmek maksadıyla Ordudaki Başçavuşları köylere öğretmen olarak göndermiştir.
Mustafa  Kemal Eğitime verdiği önemi yalnız Türkiye için değil, Kıbrıs’ta yaşayan soydaşlarımız ve çocukları için de vermiştir. Kıbrıs’ lı soydaşlarımız 1878 Osmanlı-Rus Savaşı nedeni ile  İngilizlerin  idaresinde yaşamak zorunda bırakıldığı özgürlüklerinin olmadığı zamanlarda Atatürk’ün cesareti, dehası burada da kendini göstermiştir.
Atatürk “Muharebe alanlarında zaferler kazanırsınız, başarı elde edersiniz ancak gerinizde İrfan Ordusu olmadıkça bu zaferler kalıcı değildir.” diyerek gençliğin eğitimine verdiği önem görülmektedir.
İlimizde; her sene İzzet Baysal’a vefa duygusu olarak Anma ve Şükran Günleri kutlanmaktadır.
Kutlamalarda İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal konuşmalarına başlarken   “Amca bugüne kadar Vakıf olarak yaptıklarımızın raporunu veriyorum.” der. “Ve yaptıklarını tek tek anlatır. Sen bize “Bolulular bu vakıf sizindir ona sahip çıkınız.” derdin  “Eserlerine Bolulular olarak sahip çıkıyoruz sen rahat ol diyerek” rapor verir. 
Bizde Atamıza; 10 KASIM 1938 den bugüne kadar neler yaptık onun bıraktığı emanete sahip çıkabildik mi? Gösterdiği hedefe ulaşabildik mi? Ulaşamadıksa nerelerde hata yaptık? Gibi soruları sorduğumuz ve samimi olarak cevaplar aradığımız günler olmalıdır.
Kimi büyüklüğünü geldiği yerden alır, kimi ise geldiği yere büyüklük verir.
Bu söz Mustafa Kemal için söylenmiş bir özdeyiş gibidir.
Mustafa Kemal  Ateşemiliterlik  günlerinden başlayarak savaş alanlarında, Cumhuriyeti kurma çalışmalarında ve nihayet 15 yıllık Cumhurbaşkanlığı  yaptığı dönemde hep ama hep istisnasız her geldiği yere büyüklük kazandırmıştır.
    - Bugün ATATÜRK’ ü anlamak; Cumhuriyete ve onun Demokratik ve sosyal bir Hukuk Devleti olan yapısına sahip çıkmaktır.
    - Bugün TATÜRK’ ü anlamak; Ulusun birliğini, Ülkenin bölünmez bütünlüğünü, koruyarak geleceğe güvenle bakmak, bu uğurda her türlü fedakarlığa hazır olmak demektir.
    - Bugün ATATÜRK’ ü anlamak; Kişisel çıkar ve ihtirasların etkisinden uzak bir şekilde Türk Yurdu ve Ulusu için çalışmak demektir.
    - Bugün ATATÜRK’ ü  anlamak; Atatürkçü düşünce sistemine bağlı olmak ve bu bağlılığı nutuklarda, söylemlerde ifade etmekle değil, bunları davranışlara ve uygulamalara yansıtmak demektir.
Biz Emekli Subaylar olarak şundan kesinlikle eminiz ki;
Türk Silahlı Kuvvetleri sorumluluğunun bilincinde Cumhuriyetin Yılmaz bekçisi olmaya devam edecektir.
Aramızdan ayrılışının 81 nci yılında Türk Milleti olarak seni minnetle, rahmetle, özlemle, sevgi ve saygıyla anıyoruz. 
RAHAT UYU ATAM HUZUR İÇİNDE YAT.             

 Ahmet Şerafettin YAMANER 

 Em.P.Kd.Bnb Kıbrıs Gazi

 TESUD Bolu Şubesi  Başkanı 
 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.