29/03/2020

4.ULUSLARARASI GEBELİK,DOĞUM VE LOHUSALIK KONGRESİ BOLU'DA YAPILDI

24 Şubat 2020 - 11:35
4.ULUSLARARASI GEBELİK,DOĞUM VE LOHUSALIK KONGRESİ BOLU'DA YAPILDI

Bolu Valisi Ahmet Ümit ve eşi Şengül Ümit Bolu Koru Otel'de düzenlenen 4. Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresine katılarak, ülkemizin değişik yerlerinden gelen akademisyen ve sağlık çalışanları ile bir araya geldi.

Prof. Dr. Aydan Biri ve Prof. Dr. Özlem Moraloğlu başkanlık yaptığı kongreye Sayın Valimiz Ahmet Ümit ve eşi Şengül Ümit ile birlikte Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Dr. Tuba Esra Şahlar, Sağlık İl Müdürü Dr. Muhammed Emin Demirkol, Anadolu Ebeler Derneği Başkanı Nesibe Uzel,akademisyenler ve ülkemizin değişik illerinden gelen sağlık çalışanları katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan 4. Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresinde konuşan Bolu Valisi Ahmet Ümit, böyle önemli bir kongreyi Bolu’da düzenleyen ekibe teşekkür ederek, “Türkiye’nin incisi Bolu’ya hoşgeldiniz” dedi.

“SAĞLIKLI BİR BİREY İÇİN İLK VE EN ÖNEMLİ ŞART SAĞLIKLI BİR AİLE VE SAĞLIKLI BİR DOĞUMDUR”
İnsanlık tarihinin sayısız medeniyetlerle dolu olduğunu ve bu medeniyetlerin gücünün onları kuran toplumların gücü ve yetkinlikleri ile doğru orantılı olduğunu dile getiren Vali Ümit, “Toplumların gücünü ve ömrünü belirleyen en önemli faktörlerden biri de o toplumdaki sağlıklı insan gücüdür” dedi.
Gerek yakın çevremizde gerekse uzak çevremizde her gün insanı ve insanları üzen savaş, hastalık, fakirlik vs. yüzlerce üzücü olaylar yaşandığını dile getiren Vali Ümit, bu üzücü olaylar sonucunda insanların sığınacağı iki liman olduğunu söyleyerek, konuşmasını şu şekilde tamamladı:  “Bunlardan biri ailesi diğeri ise devletidir.
Sağlıklı bireyler sağlıklı aileleri, sağlıklı aileler güçlü toplumu ve sağlıklı toplum da kadim devleti ve medeniyetleri oluşturur.
Yani sağlıklı bir birey için ilk ve en önemli ihtiyaç sağlıklı ve güçlü bir ailedir.
Sağlıklı bir ailede sağlıklı bir birey olmanın ilk şartlarından birisi de doğal ve sağlıklı bir doğumdur.
Sağlıklı birey için öncelikle her şey doğal olmalı ve dolayısıyla doğumun da doğalı tercih edilmelidir.

“EMEĞİ GEÇEN TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Sizleri bu önemli konuyu seçtiğiniz için kutluyorum. Çünkü ülkemizde devlet olarak Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere yıllardır doğal doğumu teşvik etmek için gayret ediyoruz. Ama ne yazık ki halen daha Türkiye’de istatistiklere baktığımız zaman ülkemizde 2015 yılında sezaryen oranı % 27.2 iken 2018 yılında % 26.3 olmuş.
Yani alınan mesafe % 1 bile değil. Oysa sezaryen doğum bir ameliyattır ve doğum sayısını kısıtlamaktadır.
Normal doğum ise anne ve bebek arasındaki bağların gelişiminden sağlıklı yaşama varıncaya kadar her açıdan daha kıymetli, sağlıklı ve değerlidir.
Ayrıca 4. Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresinin Bolu’da yapılmasına vesile olan Kongre Başkanı ve Doğasında Doğum Derneği Başkanı Sayın Prof.Dr. Aydan Biri ve eşi Koru Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Üroloji Uzmanı Sayın Prof. Dr. Hasan Biri’ye teşekkür ediyor, çok değerli akademisyenlerimize,
ebelerimize, hemşirelerimize bu önemli olayda insanların bilinçlenmesinde katkı sağlayanlara başarılar diliyor, bu toplantının hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.
4. Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi’nde ayrıca Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Dr. Tuba Esra Şahlar, Sağlık İl Müdürü Dr. Muhammed Emin Demirkol, Anadolu Ebeler Derneği Başkanı Nesibe Uzel, Prof. Dr. Özlem Moraloğlu ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Aydan Biri tarafından konuşmalar yapıldı ve kongrenin ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunuldu.
4. Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi 3 gün boyunca çeşitli oturum ve derslerle 3 gün devam edecek.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.