03/04/2020

GÖNÜL ŞARKILARI GÖNÜLLERİ FETHETTİ

Nilgün ÖZERDOĞAN

23 Aralık 2015

Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Türk Sanat Müziği Topluluğu olarak sezonun ilk konserini 11 Aralık 2015 Cuma akşamı verdik. Kültür Sitesi'nin konser salonu hıncahınç doluydu, merdivenlere oturanlar, ayakta kalanlar olduğu gibi, yer bulamayıp geriye dönenler de oldu. Belediye Başkanımız Alaattin Yılmaz Bey baştan sona ilgiyle izledi ve tüm şarkılara eşlik etti.

Alaattin Bey konser sonunda yaptığı konuşmada da "Bu salonlar ve sahneler artık size dar geliyor. 2016 yılında size daha büyük salon ve daha geniş sahne sözü veriyorum." dedi. Başkanımızın bu sözlerine çok sevindik tabi. Daha büyük salonlarda, daha geniş sahnelerde Bolu halkının coşkulu alkışları ile eminim ki ortaya çok güzel konserler çıkacak.

Bu konserde tüm saz ekibi koro ve solistler gerçekten harikaydı. Koro şefimiz Ayşegül İltir ayrı bir güzeldi. Sunucumuz Hikmet Manaz Hanım da TRT sanatçılarını aratmayan sunumlarıyla bir başka güzeldi. İkisi de konsere ayrı bir güzellik kattılar. Onların da ellerine ve dillerine sağlık.

Daha önce de yazmıştım, Kültür Müdürlüğü'nün sahnesi artık bize dar geliyor. Sahnede aralıklı tahtalar var, bayanların ince topukları tahta aralarına girince düşmekten zor kurtuluyoruz. Konserin birinde ayakkabı topuğum tahtanın arasına girdi, az kalsın sahnede düşüyordum. Ayakkabımı çeke çeke zor çıkardım. Şefimiz Ayşegül İltir'in de konser esnasında ayakkabısının topuğu tahtanın arasına kaçtı. Çıkarıncaya kadar akla karayı seçti.

Sahne arkasında hiç oturacak yer yok. Konser esnasında en az iki, üç saat ayakta hiç kıpırdamadan dikilmek zorundayız. Konser arasında on dakika bile olsa oturmak istiyoruz. Sahnenin yeniden düzenleneceğini duyduk, herhalde bu aksaklıkları dikkate alırlar. Aslında sahne yaz aylarında yapılsa daha iyi olur. Yaz aylarında konser, tiyatro gibi aktiviteler olmuyor. Şimdi hemen hemen her gün Kültür Sitesi'nin salonunda bir aktivite oluyor. Bu da Bolu adına çok güzel bir şey. Biz konser vereceğimiz zaman en az birkaç önceden yer ayırtıyoruz. Yine de çoğu günler dolu oluyor. Bu yüzden çoğu zaman aradaki boş günlere göre konser gününü ayarlıyoruz.

Topluluğumuz şu anda 50 kişiyi aşmış durumda. Saz sanatçıları 16 kişi, koristler 32 kişi, koro şefimiz, sunucumuz, ses düzenini ayarlayanlar, kameralar derken neredeyse 60 kişi emek veriyor. Konserimizi izleyip de çok beğenenlerden de herhalde aramıza katılacaklar olabilir. Sanıyorum o zaman Kültür Sitesi'nin bize tahsis ettiği odaya da sığamayacağız. Şimdi bile çalışmaya geç kalan olursa, en arkada ayakta dikilmek zorunda kalıyor.

Ahmet Baysal Amcamız, bize mükemmel bir ses düzeni aldı. Daha önceki konserlerde cazırtı cuzurtu seslerinden hem izleyiciler, hem de biz çok rahatsız oluyorduk. Bize her zaman maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Ahmet Baysal Amca'mıza ve konser kıyafetlerimizi yaptıran Orhan Uçar Bey'e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.

Konserlerimizin ilgi görmesi bizi çok mutlu ediyor. Türk Sanat Müziğimizin yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması bu tip aktivitelerle güçlenecek. Bolu Belediyesi'nin de Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği ekibi var. Onlar da çok güzel konserler veriyorlar, onlara da üstün başarılar diliyorum. Onların da konserlerinde yer bulunmuyor. Bu tatlı rekabetten ortaya çok güzel konserler çıkıyor. Müziğimiz yaşıyor, yaşatılıyor, kulakların pası siliniyor.

Yüce Ata'mız "Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir." diyerek ne güzel söylemiş. Ben de müziksiz bir yaşam düşünemiyorum. Duygularımızı, sevinçlerimizi, aşklarımızı, sevgilerimizi, üzüntülerimizi müzikle dile getiriyoruz. Şarkılarla ağlıyor, şarkılarla gülüyoruz. Sizin de her gününüz müzikle dolu olsun, her anınızı müzikle yaşayın.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları