03/04/2020

ADNAN TÜFEKÇİ’NİN ARDINDAN – 4

Nilgün ÖZERDOĞAN

Nilgün ÖZERDOĞAN
2 Mart 2016

           Geçen haftadan devam ediyorum.

           …/.

           “Bana hiç oy vermemiştir.” Ben kime oy versem kazanamıyor.” derdi.  Ben de “Aman bana oy verme.” diye takılırdım. Bolu’ya çok şey kazandırdı. Benim yanımda asla kimse O’nun aleyhine konuşamaz.

           Sabah 06.00’da kalkar, 07.00’de iş başı yapardı. Giderleri azaltmak, gelirleri çoğaltmak için çalışırdı. Eve gidince pelte gibi olurdu. O sıradan bir adam değildi. Bolu’ya katkısı devam etsin ve birikimini boşa harcamasın diye beraber çalışmayı çok arzu ederdim. Böyle olacağını bilseydim zorla yanıma alırdım. Bu kadar güçlü bir adamın böyle bir şey yapacağı aklıma gelmezdi. 

            Kendisine “Ben ölürsem dört kişi bulunur, senin o da olmaz. Sana da Çorum’lu iki kişi buluruz .” diye takılırdım. Ama cenazesinde binlerce kişi vardı. Bolu halkı O’na sevgisini göstermek için akın akın koştu ise bu O’nun yaptıkları sayesindedir. Bolu halkı O’nu kucakladı, bağrına bastı. Ben de Bolu Belediye Başkanı olarak bundan gurur duydum.

             Kendisi ile tamamen zıt görüşte olmamıza rağmen çok iyi anlaştığım, saygı ve sevgi duyduğum biriydi. Sıkıntıya, dara düştüğümde dertleştiğim bir adamdı. Konuştuklarımızı asla başkalarına anlatmayan biriydi.

              Necip Çarıkçı “Abi Adnan Tüfekçi’den haber alamıyoruz.” dediğinde hemen çilingir gönderdim.  Necip “Adnan Tüfekçi’yi kaybettik.” deyince yıkıldım. O’nun acısı babamın acısının önüne geçti.

               Koç bünyesinde en uzun çalışan biriydi. Koç’ta çalışanlar çok kibardırlar, boş konuşmazlar, boşa vakit harcamazlar. Üslubu ve edası çok zor bir adamdı. Bu bakımdan Koç’un yapısına uymayan, rahat konuşan, hatta küfür edebilen bir adamdı. Demek ki öyle değerli bir insandı ki, Koç ile anlaşabildi. Hatta Koç çalışma süresini uzattı ve sonuna kadar O’nunla çalıştı.

               Dünya’nın en büyük sıkıntısı yetişmiş eleman sıkıntısıdır. Türkiye’nin de sıkıntısı budur. Yeter ki yanımda Adnan kalitesinde bir adam olsaydı, Bolu’yu ikiye katlardım.

               Çok güvendiğim biriydi.  Bolu Belediyesi’nden işçi çıkartmak zorunda kaldığım zaman Adnan Tüfekçi’nin yanına gittim ve saklandım. Hiç kimsenin aklına Adnan Tüfekçi’nin yanına gideceğim gelmedi.

              Keşke bu kadar çok sevildiğini ve cenazesine bu kadar çok kişinin katıldığını görseydi. Nur içinde yatsın.”

             Belediye Başkanımız Alaattin Yılmaz, son derece içten bir şekilde Adnan Bey’in kaybından duyduğu üzüntüyü çok güzel cümlelerle anlattı.

             Adnan Bey tam da benim kafa yapımda olan birisi. Ben de keşke Adnan Bey’i daha yakından tanıyabilseydim ve sohbet edebilseydim diye düşündüm.

             İsmini vermek istemeyen bir aile dostu da Adnan Bey için şunları söyledi:

             “En iyi dostumuzdu. Çok yardımsever biriydi. Yardımlarını gizli ve kapalı yapardı. Boluspor’a çok ciddi yardımlar toplardı. Çağdaş Yaşam Derneği’ne de ciddi yardımlar yaptığını biliyorum. Dışarıdan görenler soğuk biri olduğunu sanır, aslında çok mütevazi biriydi.

                İşini çok ciddi yapardı. İşçilerin her türlü problemi ile ilgilenirdi. Arçelik taşınacaktı, O engel oldu. Yukarıdan işçi azaltılacak dediklerinde kara kara düşünürdü. Çocuğu okuyanlara dokunmazdı.

                 Dış yaşamı olmayan biriydi. Ailece görüştüğü insanlar sınırlıydı. Kiminle konuşsa “Oğlumu, kızımı, yakınımı işe al.” derlerdi. Bir havuz sistemi oluşturmuştu, bu konuda profesyonelce düşünürdü. İşçisi hasta olsa veya iş kazası geçirse, işçisi ile beraber gelirdi.

                Kafa yapısı Atatürk’çü, Cumhuriyet kuşağının yetiştirdiği nadir insanlardan biriydi.”

                 …/.

                 Haftaya devam edeceğim.

1 yorum yapılmış

  • Mesaiarkada3 Mart 2016 • 11:35

    Bu konuyu gündeme aldığınız için teşekkür ediyorum. Kendisini tanıma fırsatı bulduğum zaman içinde kendisinden çok şey öğrendiğim insanlar biridir. Bolu da bir caddeye isminin verilmesi bence bu hatırlarını hatırlatacak, yaşatacak önemli bir adım olacaktır.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları