24/08/2019

MİDE KANSERİ YAPAN MİKROP: HELİCOBAKTER PYLORİ

Op. Dr. Tahir ATUN

Op. Dr. Tahir ATUN
24 Ekim 2016

Yapılan bilimsel araştırmalarda midenin iç yüzünde mide asidine dirençli olarak yaşayabilen H.pylori adını verdiğimiz bir mikroba rastlandı. Bu mikrop, asidin içinde yaşamakla beraber ürettiği birtakım ara maddelerle midede istenmeyen etkiler oluşturabiliyor. Örneğin bu mikrobun açığa çıkardığı amonyak sayesinde hastalarda çok ciddi ağız kokusu meydana gelebilmektedir. Öyle ki bu ağız kokusu dolayısıyla sosyal ilişkilerde bozulmalar, hatta boşanmalar dahi olabilmektedir.

Bunun yanı sıra bu mikrop midede Gastrit’ten Ülsere hatta Kansere kadar bir sürü istenmeyen etkilere sahiptir.  Mide içinde mideyi aside karşı koruyan jölemsi mukus tabakası vardır. H.pylori bu mukus tabakasını inceltir ve erozyon dediğimiz yüzeyel yaralara sebebiyet verir. Bu yaralar derinleşerek ülserlere dönüşebilir. Mikrobun tedavisi yapılmazsa bu ülserler daha da derinleşerek  kanayabilir daha da kötüsü delinerek acil ameliyat gerektiren bir sonucu doğurabilir.

%15 hastada mikrop yaygın gastrit zemininde kansere de davetiye çıkarabilir. Tüm bunların önüne geçilmesi mikrobun midede olup olmamasının tespiti ile mümkündür. Mikrobu tespit eden bir çok yol olmasına rağmen (gaitada, kanda, mikrobun antikorunun tespiti,  üre nefes testi vb) gastroskopi (ucunda mikrokamera bulunan fiberoptik kablo ile mideye bakılması) en kolay ve en kesin yöntemdir. Uyutularak gerçekleştirilen bu işlem mikrobu tespit etmesinin yanı sıra midedeki diğer hastalıkların da teşhis ve tedavisini de sağlar.

Ağız kokusu, gastrit, ülser ve kanser yapabilen mikrobun midenizde olup olmadığını endoskopi ile kontrol ettirin. Sağlıcakla…

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları