03/04/2020

UTANÇ YASASI – 1

Nilgün ÖZERDOĞAN

30 Kasım 2016

Bir gece yarısı ansızın, on beş yaşından küçük çocukların tecavüzcüsü ile evlendirilmesi halinde tecavüz eden kişiye ceza verilmemesini kapsayan yasayı torba yasaların içine atıp, onaylayıvereceklerdi. Her zaman yaptıkları gibi gece yarıları veya sabaha karşı muhalefeti uyutup istedikleri yasaları çıkarıveriyorlardı. Bu yeni çıkan adetlerden olan torba yasanın içine akılarına gelen her şeyi doldurarak böyle acaip yasaları da araya sokuyorlardı.

        Bu sefer de öyle olacaktı, ama kadınların o müthiş direnciyle karşılaştılar. Ne yazık ki kadınlarımızın bir çoğu, Atatürk’ün gelişmiş ülkelerden çok önce, biz kadınlara sağladığı kadın erkek eşitliği, mirastan eşit pay alma, seçme seçilme hakkı gibi hakların farkında bile değil. Hiç mücadele edilmeden verilen bu haklar öylesine değerli ki, şu utanç yasası ile bunu görüyoruz. Kadınlarımız, bundan sonra şimdi elinden alınmaya çalışılan bu hakları vermemek için elinden gelen her şeyi yapmaya kararlı görünüyor.

        Kadınlar hep birlikte “Çocuğuma dokunma!”, Tecavüz aklanamaz!”, Duy sesimi, çıkar sesini!”, Çocuk gelin yoktur, sapık erkek vardır!”, “Dünya yerinden oynar, kadınlar birlik olsa!” sloganları ile Meclis’i bastılar.

        Milleti ilgilendiren bir yasa çıkarılırken toplumun ileri gelenleri ile görüşülür, fikirleri alınır. Sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, hukukçular ile görüşülür. Toplumda hiçbir ihtiyaç yokken bu utanmaz yasayı kimler istemiş olabilir? Yetkililere göre 3-5 bin mağdur aile varmış da, hep karşılarına çıkıyorlarmış. 78 Milyon insan mı önemli, yoksa sayılarını bilmiyorum ama söylediklerine göre 3-5 bin kişi mi önemli? Dünyanın hangi medeni ülkesinde böyle çirkin yasalar çıkarılıyor?

       Aslında bu bir zihniyet meselesi. Bunu isteyenlerin kafalarında bu hep var. Odaklandıkları tek konu şehvet ve para. Arap ülkelerine bakın, hepsi böyle. İran’da Humeyni gelince ilk işleri evlenme yaşını kızlarda 18’den, 13’e düşürmüşler. Mısır’da Mursi iktidara gelir gelmez, önce kadın haklarına el atmış. İlk önce kadınların kocaların izin almadan boşanma davası açamamalarını, ardından kızların 9 yaşında evlendirilmesini, tepkileri görünce de kızların 14 yaşında evlenmelerini öngören yasayı çıkarmış. Devrilmeseymiş yaş sınırını 14’ten 9 yaşa indirecekmiş, çünkü tüm Arap ülkelerinde bu böyle uygulanıyor. Mursi’nin hele bir yasa önerisi var ki, evlere şenlik. Erkek, eşi öldüğünde ilk 8 saat içinde eşiyle birlikte olabilirmiş, bu veda seksiymiş. Yani aslında boşuna rabia işareti yapılmıyor, kafa aynı kafa.

       Bir başka ahlaksız sübyancı Suudi Arabistan evlilik uzmanı da 2009 yılında yaptığı televizyon programında “Kızlar 1 yaşında bile evlendirilebilir, yeter ki babası razı olsun. Duhul’ün kaç yaşında olacağı kocasına kalmış.” diyor ve Muhammed Ayşe evliliğini örnek gösteriyor.  

       Bizim Diyanet Fetva Kurulu da babasının öz kızına şehvet duyması nikahı bozmaz, demedi mi? Bu nasıl bir ahlak, bu nasıl bir dini anlayış? Bu kafaların hepsi aynı. Hüseyin Üzmez isimli meşhur sapık da torunu yaşında kıza iliştiği için mahkemelere çıkmadı mı?

      İşte böyle iğrenç yasalar teklif ediyorlar ki hapisteki sapık yobazlar dışarıya çıksın ve küçük kızlara biraz daha tecavüz etsin. Bir kıza birden fazla tecavüz eden olursa ne olaca? Küçük erkek çocuklara yapılanlar ne olacak, kimle evlenecek? Bu olayları da saklıyorlar, yayın yasağı koyuyorlar. Çocuklar hastanelik olunca ortaya çıkıyor.

       Bunlar, devlet olarak bu hasta ruhlu sapık insanları tedavi edip, bir daha böyle şeylere yeltenmemeleri için tedbirler alacak yerde, mağdurları daha mağdur edecek yasalar çıkarmaya çalışıyorlar. Bir de arsızlık edip, muhalefeti şov yapmakla suçluyorlar. Arsızlığın, yüzsüzlüğün, yalancılığın böylesi görülmedi, görülemez de.

       Bu yasada ısrar ederken güya mağduriyetleri gidereceklermiş. Kimin mağduriyeti? Tecavüz edilip hayatları kararanlar mı mağdur, yoksa çocuklara tecavüz edenler mi mağdur? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor. Tecavüzden doğan çocuk varsa bunu da devlet koruma altına almalıdır. Zaten öyle bir ortamda büyüyen çocuk da yarın hastalıklı bir beyin olarak yetişecektir.

       ürkiye yangın yeri gibi. Dolar almış başını gidiyor, ekonomi felç. Hala pembe tablolar çizilirken bu yasayı çıkarmak da neyin nesi? Acaba arka planda başka şeyler mi oluyor? Gündemi değiştirmek için bu çirkin yasayı çıkarmaya çalışmak, üstelik de koca koca devlet adamlarının bir de muhalefeti suçlayarak bu utanmaz yasayı savunması inanılır gibi değil.  

       …/.

       Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları