24/08/2019

ÇAĞIMIZIN VEBASI: OBEZİTE - 2

Op. Dr. Tahir ATUN

12 Aralık 2016

Geçen hafta obezite ile ilgili kısa bir giriş yapmıştık. Bu hafta obeziteye sebebiyet veren faktörleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Yapılan bilimsel araştırmalarda obeziteyi tetikleyen birden fazla neden (Genetik, Ailesel, Hormonal, Psikolojik vb) saptanmış olmakla beraber en fazla suçlanan faktör uzun süreli yüksek kalorili gıdalardan bilinçsizce beslenmedir.

Son yarım asırda teknolojinin hızla gelişmesiyle insanoğlunun hayatında beslenmesinden oturma kalkmasına kadar pek çok şey doğal olarak değişti. Özellikle beslenme sanayisi son 40 yıl içinde adeta bir çığ gibi büyüyerek sağlıksız, besin kalitesi düşük, tatlandırıcılı ve kanser yapıcı pek çok madde içeren yeni gıdaları insan hayatına sokarak adeta obezitenin dünya genelinde salgın bir hastalık gibi yayılmasına sebep oldu. Eskiden oturarak yemek yer, tandırda pişirdiğimiz ekmeği, kendi ellerimizle öğüttüğümüz bulguru, domateslerden elde ettiğimiz salçayı, kendi tarlamızda ektiğimiz koruyucu yada katkı maddesi içermeyen meyve ve sebzeyi yer sağlıklı beslenirdik. Bütün bunları yaparken de efor sarfeder yağlarımızı yakardık, dolayısıyla kilo da almazdık. Ancak gelin görün ki teknolojinin gelişmesi her ne kadar hayatımıza çok şeyler katmış olsa da, sağlığımızdan bir sürü şeyi alıp götürdüğü de bir hakikat. Eskiden yol yürürdük, şimdi araba ile kilometrelerce yolu oturarak gidiyoruz. Eskiden yokuş çıkardık, şimdi artık asasnsörlerle gökdelenlerin tepelerine çıkıyor yeryüzüne yukardan bakmanın tadına varmaya çalışıyoruz. Eskiden annelerimiz sabahtan akşama kadar sütü kaynat yoğurt yap, meyveyi sebzeyi doğra yemek yap, sil süpür çamaşır yıka, topla derken daha çok yorulur ancak vücud yağlarını yakarak çok daha sağlıklı olurlardı. Şimdilerde ise eskiden bir haftada yıkanabilen çamaşırları bir günde bizim yerimize çamaşır makinesi yıkıyor, katkı maddeleri içeren birsürü gıda maddesi mutfaklarımıza giriyor, mutfak robotumuz bizim yerimize kesiyor, doğruyor, çırpıyor. hal böyle olunca günboyunca oturuyor, oturdukça sıkılıyor, sıkıldıkça bize hazır sunulan sağlıksız gıdaları atıştırarak kilo alıyoruz. Bunları yakamadığımız için de zamanla vucüdumuzda yağlar birikiyor, kanımızda kolesterol yükseliyor, kan şekerimiz artıyor, damarlarda pıhtılaşmalar oluşuyor ve bunların doğal sonucu olarak daha hızlı yaşlanıyor ve daha genç yaşlarda hayatımızı kaybediyoruz.

Bu nedenledir ki başdöndürücü bir hızla ilerleyen ve bize türlü türlü reklamlarla süslenerek ikram edilen sağlıksız besinleri tüketmemeli çocuklarımıza yedirmemeliyiz. Sütümüzü bildiğimiz emin yerlerden temin etmeli kendimiz kaynatmalı, mayalayarak yoğurdumuzu kendimiz hazırlamalıyız. Mercimeğimizi, fasulyemizi,  meyve ve sebzemizi mümkünse poşetlenmemiş olarak doğal tarladan çıkmış haliyle tüketmeye çalışalım. Doğal olanlar taze tüketilir, fazla dayanmaz. Uzun yıllar dayansın diye bir sürü katkı maddesi ekleniyor. Bunlar da uzun vadede obeziteden kansere kadar bir sürü sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Bunu şöyle test edebilirsiniz. Marketten herhangi bir marka yoğurt alın, bir de kendi ellerinizle evde hazırladığınız katkısız yoğurdu alın ve buzdolabının dışında herhangi bir yerde bekletin. Şaşırarak göreceksiniz ki ev yoğurdunuz 24 saat içinde ekşiyip bozulmuşken hazır yoğurdunuz 3-4 gün bozulmadan duracaktır. Sağlıklı gıdalar bekletildiğinde doğası gereği çürür, ancak hazır gıdalar birden fazla katkı ve koruyucu madde içerdiğinden çürüyemez. Bu da içerdikleri zehirli toksinlerin kamufle edilmesine sebep olur. Siz taze yoğurt yediğinizi zanedersiniz ancak aslında yediğiniz bir sürü zehirli hatta kanser yapıcı maddeler içeren yoğurttan başkası değildir. 

Ekmeğinden suyuna, kuruyemişinden meyve-sebzesine kadar kanser yapıcı bir sürü katkı maddesi içeren bunca gıdayı tüketirken çok dikkatli olmalı, farkındalık oluşturmalı ve sağlıksız besinlere karşı "Hayır" demeyi bilmeliyiz. Bir sonraki yazımızda anne sütünün obezite üzerindeki etkisinden bahsetmeye çalışacağım. Sağlıklı nice yarınlar dileğiyle....

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları