25/08/2019

KIŞ AYLARINDA BALIK TÜKETİMİ

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi
23 Aralık 2016

DİYETİSYEN: Ömer AĞAOĞLU

Kış aylarında balığın bol ve taze olması ile birlikte çeşitlilik de artar. Besin değerinin yüksek olması ve sağlığa faydaları nedeniyle kışın balık tüketimi önemlidir. Eylül ayı itibariyle açılan balık sezonu ile su ürünleri de raflardaki yerini almaya başladı. Hem daha kolay ulaşılabilir olması hem sağlığa faydaları ile tercih edilen balığın doğru tüketimi birçok kronik hastalığın yanında kanser hücrelerinin de önlenmesine olanak sağlamaktadır.

Protein içeriği bakımından oldukça zengin olan balık, yumurta, et ve süt gibi iyi kaliteli protein kaynaklarındandır ve vücudun bu proteinlerden faydalanma oranı yüksektir. Balık, A, D, K ve B grubu vitaminler (B1, B2, B6 ,B12) açısından zengindir. Ayrıca, iyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri bakımından da iyi bir kaynaktır. İnsan vücudunda üretilemeyen ve bu nedenle mutlaka besinler yoluyla vücuda alınması gereken yağ asitlerinden omega 3’ün en önemli kaynaklarındandır.

Omega-3 vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan yiyeceklerle alınması son derece önemli doymamış yağ asitlerinden biridir.Bu gurupta bulunan yağ asitleri DHA, EPA ve ALA dır. Bu yağ asitlerinin kalp krizi, kalp damar hastalıkları, depresyon, migren türü baş ağrıları, eklem romatizmaları, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve tansiyon, bazı alerji türleri ile kanser gibi birçok hastalıktan korunmada önemli etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu olumlu etkilerin sağlanabilmesi için haftada en az 2 kez (300g.) balık tüketilmesi önerilmektedir. Ancak ülkemizde balık tüketimi önerilen miktarların oldukça altındadır.

Vücudun omega-3 yağ asidine ihtiyacı daha anne karnında başlar. Özellikle beyin gelişiminin çok hızlı olduğu anne karnından başlayan ilk 0-3 yaş dönemi için balığın ayrı bir önemi vardır. Bu nedenle özellikle gebelikten itibaren anne adaylarının ve 7. aydan itibaren tamamlayıcı beslenmeye başlayan bebeklerin tükettiği balığın beyin gelişimini olumlu yönde etkileyeceği belirtilmektedir. Çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık boyunca bu ihtiyaç devam eder. Özellikle soğuk kış günlerinde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri dolayısı ile bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek olmaktadır. Kış mevsiminde güneşten fazla yararlanılamadığı için kemik ve diş sağlığında önemli olan D vitaminin karşılanmasında yine balık tüketimi önem kazanmaktadır.

OMEGA 3’TEN ZENGİN BALIKLAR:

Somon, Hamsi, Palamut, Tirsi, Lüfer, İstavrit, Barbun, Sardalya, Levrek ve Zargana.

ARALIK, OCAK Aylarında tüketilmesi gereken balıklar : Tek lokmalık Hamsi bu ayın vazgeçilmez balığıdır. Levrek ve mercan için de çok geç değil, yenir ama çinekop ve mezgitten uzak durmak lazım. Hamsinin Tavası da ızgarası da parmakları yedirtecek kadar güzeldir bu mevsimde. Levrek, mercan, palamut da bu ay hamsinin lezzetiyle yarışan balıklardan...

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları