24/08/2019

ERİŞKİN TİP ŞEKER HASTALIĞI (TİP2 DİYABET) VE TEDAVİSİ

Op. Dr. Tahir ATUN

26 Aralık 2016

Sevgili dostlar, bugün sizlerle erişkinlerde görülen şeker hastalığı'nı (Tip 2 Diyabet) ve bu hastalığın tedavisinde cerrahi'nin yeri ile ilgili paylaşımda bulunmak istiyorum. Dünya genelinde ve ülkemizde özellikle son yarım asırda şeker hastalığı giderek artmış, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunu haline gelmiştir. 1980 yılında dünya genelinde 108 Milyon Şeker Hastası varken 2014 yılında bu sayı katlanarak 507 Milyon kişiye ulaşmıştır. Bunca teknolojik gelişmeye ve ilaç pazarındaki çeşitliğe rağmen malesef Şeker hastalığı'nın tam çözümüne henüz ulaşılabilmiş değil.

Yıllarca kullanılan şeker düşürücü ilaçlar hastalığın ilerlemesini durduramadığı gibi, kısa süre sonra insülin iğnelerine mahkum bir hayat başlamakta ve daha da vahimi insüline rağmen Kalp damar hastalıkları, iç organ yağlanması, görme kayıpları, böbrek yetmezliği, Diyaliz, sinirsel harabiyet (Nöropati) vb bir sürü ciddi sağlık sorunu gelişebilmektedir.

Yapılan sağlık harcamalarının %25'i obezite ve Şeker hastalığının oluşturduğu sağlık sorunlarına harcanmaktadır. İşin maddi boyutu bir tarafa gelişen organ hasarları ve uzuv kayıpları pek çok ruhsal sıkıntıları da tetiklemekte maddi manevi yıkımlara sebebiyet verebilmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda erişkinlerde görülen Şeker hastalığının en sık sebebi obezite (şişmanlık) olarak ortaya konulmuş ve buna yönelik ilk basamak tedavisi olarak Diyet-ekzersiz önerilmiştir. Kiloların geri alınmamak üzere kaybedilmesi Şeker hastalığının tedavisinde çok etkilidir. Bunun yanısıra bazı ilaçlar ile şekerin normal sınırlarda tutulmaya çalışılması elbette çok önemlidir. Ancak erişkin yaşta ve genelde kilolu hastalarda gördüğümüz tip 2 şeker hastalığı'nda sorun insülinin üretilememesi değil, tam tersi insülinin normalden fazla üretilmesine rağmen ilgili hücrelerdeki insülin direnci nedeniyle etkili olamamasıdır. İnsülin iştah hormonudur, size sürekli ve şiddetli açlık duygusu verir. Hal böyleyken vücudundaki yüksek insülin nedeniyle iştahını kontrol edemeyen birine dışardan insülin vermek ne kadar doğru tartışılır. Dolayısıyla eğer diyet-ekzersiz ve ilaç tedavilerine rağmen kan şekeri düşmüyor ve insüline geçmek zorunda kalınıyorsa o zaman oturup başka bir tedavi seçeneği var mı diye düşünmek gerekiyor. Sorun insülin değil ki insülini verip zorakilikle şekeri düşürmeye çalışalım. Şüphesiz verdiğiniz insülin kan şekerini düşürecektir ancak insülin direncini ortadan kaldırmayacaktır. İşte bu insülin direnci Damar sertliği, Hipertansiyon, Kolesterol yüksekliği, karaciğer yağlanması yaparak damar yaşımızı artırır ve yaşam ömrümüzü kısaltır.  Hal böyle olunca vücudun oluşturduğu insülin direncini ortadan kaldırmak Tip 2 Şeker hastalığı'nın en önemli tedavi yolu olmaktadır. Peki böyle olduğunu bildiğimiz halde oturup mâkus kaderimizi mi bekleyelim yoksa elimizde 20 yıllık bilimsel araştırmalarla etkinliği kanıtlanmış bir yola mı başvuralım? Evet çoğu konuda olduğu gibi Erişkin Tip Şeker Hastalığı (Tip 2 Diyabet) konusunda da yalnız değilsiniz ve bir ihtimal daha var. Önümüzdeki hafta bu ihtimalin ne olduğuyla ilgili detaylı bilgiler vereceğim size. Sağlıcakla...

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları