25/08/2019

ŞEKER HASTALARI; ÇARESİZ DEĞİLSİNİZ. BİR İHTİMAL DAHA VAR

Op. Dr. Tahir ATUN

Op. Dr. Tahir ATUN
2 Ocak 2017

Son yıllarda artan obezite ile paralel olarak erişkin tipi şeker hastalığı (Tip 2 Diyabet) artmaktadır. Bizler de obeziteyi değişik cerrahi yöntemlerle tedavi ederken hastalarda kilo kaybı ile beraber diğer yandaş hastalıkların da (Şeker, tansiyon, kolesterol, kalp-damar rahatsızlıkları=Metabolik Sendrom) düzeldiğini gördük. Bunun üzerine yaptığımız ameliyatların tahmin edilmeyen bu güzel sonuçları üzerinde kafa yormaya başladık. Gördük ki ameliyat sonrasında bağırsakların son kısımlardan salgılanan bazı maddeler (GLP-1, GİP vb) erken tokluk hissi sağlamanın yanısıra, Karaciğer başta olmak üzere vücudun tüm organları üzerinde Kan şekerini, Kan yağlarını ve kolesterolü düşürücü etki yapmaktadır. Bu hastalıklar gurubunun düzelmesi metabolik cerrahi'nin son yıllarda hızlıca gelişmesine sebep olmuştur.

İnkretin'ler olarak adlandırdığımız bu maddeler çok önemli fonksiyonu daha icra etmektedir. O da pankreas üzerinde kan şekerimizi normale getiren insülin salgısını ve etraf dokularda insüline karşı oluşan direnci kırarak insülinin etkisini artırmak. Şeker hastalığını Tip1 ve Tip 2 diye kabaca ikiye ayırmak mümkündür. Tip1 Diyabet'te vücutta hiç insülin yoktur, bu nedenle bu hastalar insüline bağımlı bir hayat yaşamak zorundadır. Tip 2 Diyabette ise insülin var ancak insüline karşı vücutta direnç olduğundan insülin etkisini gösteremez. Bu durumdaki hastanın ameliyatla şekerinin düzelme şansı var hem de %90 nın üzerinde. Yeterki vücuttaki insülin rezervi bitmemiş olsun. Biliyoruz ki Tip 2 şeker hastaları ortalama 10-12 yıl boyunca insülin değerleri yüksek bir şekilde şekerle boğuşur. Verilen şeker düşürücü ilaçlar malesef istenen seviyeye şekeri indiremez. 12 yılın sonunda ilaç tedavisine rağmen vücut insülini tükenir ve insüline bağımlı bir dönem başlar. Üzülerek ifade etmek gerekir ki insülin tedavisine rağmen bile arzu edilen iyileşme sağlanamamakta ve organ hasarları (Görme kaybı, Böbrek yetmezliği, Kalp-Damar hastalıkları, Felç, Koma vb) kaçınılmaz son olarak hastaları beklemektedir. İlaç ve hastane masraflarının açtığı maddi yaralar da cabası.

(Metabolik cerrahi ameliyatı ile şeker hastalığı tedavisinde yüksek başarı)

Oysa artık bir ihtimal daha var ve bu konuda Tip 2 Diyabetlilerin çok önemli bir şansı daha var. Metabolik cerrahi ameliyatı ile %90 larin üzerinde başarı sağlamak mümkün. Bu 10 hastanın 9'unun şeker düşürücü hap ve insüline gerek kalmadan kan şekerlerinin normale gelmesi ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi demektir. Burada başarı oranını etkileyen en önemli husus, hastalık süresi, vücut insülin rezervi ve organ hasarının gelişip gelişmediğidir. Yani Tip 2 Diyabette ne kadar erken ameliyat okadar yüksek başarı. Bazen ameliyattan sonraki gün bile kan şekerinin normale geldiği görürüz. Hatta bazı hastalarımızın ameliyattan sonra tüm şeker ilaçlarını kesip taburcu ettiğimiz de olmuştur.  

Gelin Diyabetle ilgili taramalarınızı yapalım, vücudunuzdaki insülin rezervlerine bakalım. Eğer rezervleriniz yeterli ise şeker hastalığının makus kaderiniz olmadığını bilin. İyi düşünün doğru karar verin.

1 yorum yapılmış

  • GLDENKURT2 Ocak 2017 • 23:23

    NASIL BİR AMELİYAT AÇIKLAMAMIŞSINIZ

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları