24/08/2019

REKTAL PROLAPSUS (MAKAT SARKMASI)

Op. Dr. Tahir ATUN

Op. Dr. Tahir ATUN
6 Şubat 2017

Rektal prolapsus,rektum denen kalın bağırsağın son kısmının muhtelif sebepler dolayısıyla dışarıya doğru sarkmasıdır.Erken çocukluk (5 yaş altı) yada geç erişkinlik (70 yaş üstü) hastalığı olarak karşımıza çıkar.

Rektal prolapsus nedenleri:

Rektal prolapsus’un en önemli oluşum mekanizması, karın içi basıncının artması sonucu makatın dışarıya doğru sarkmasıdır.Rektum denen son bağırsak kısmını sabitleyen asıcı bağların zayıflaması sonucu, karın içi basıncını artıran her tür neden kolaylaştırıcı faktör olarak hastalığın gelişimine katkıda bulunur.Örneğin kronik kabızlık, kronik ıkınma, şiddetli kronik öksürükler, çocuklarda geç dışkılama ve akciğer sorunlarıyla karakterize kistik fibroz hastalığı, parazitozlar v.b durumlar hastalık için başlatıcı veya hastalığı artırıcı faktörler olarak karşımıza çıkar.

Rektal prolapsuslu hastaların genel gidişatı:

Hastalık 5 yaş altındaki çocuklarda iyi seyirli olup, kendi kendine düzelebilmektedir.ileri yaşlarda ise, hastalığın seyri daha müzmin olup genellikle cerrahi müdahale gerektirmektedir.Özellikle toplumda bu bölgeyle ilgili diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi, çekinilmesi, utanılması, yada fazla önemsenmemesi, hastalığın son dönemde teşhis edilmesine sebebiyet vermektedir.

Hastanın şikayetleri:

Bu hastalıkta hastalar, dışkılama esnasında makatının dışarı doğru sarktığını ifade eder.İlk başlarda bu sarkma ufak boyutlarda iken zaman geçtikçe sarkmanın boyutu artar ve bazen 15-20 cm kadar barsak dışarı doğru sarkar.Hastalar geciktikçe komplikasyonlar da artar.Sarkmanın şiddetine göre kalın bağırsakta zamanla ülserler oluşmakta ve nihayetinde bu ülserler kanamalara sebebiyet verebilmektedir.

Hastalığın tanısı:

Rektal prolapsusun en iyi ve en kolay teşhisi, fizik muayenedir.Hasta sedyeye oturur pozisyonda (tuvaletini yapar gibi) çömeltilir ve hastaya ıkınması söylenir.Bu ıkınma esnasında dışarı doğru çıkan kalın bağırsak kısmının boyutuna, şekline, rengine bakılır.Sarkan kısım halkalar şeklinde dışarı çıkmış ise tanı konmuş demektir.

Hastalığın tedavisi:

Rektal prolapsusun tedavisi cerrahidir.Değişik amelyat şekilleri vardır ancak günümüzde kabul gören metod,  kalın bağırsağın son kısmının sentetik yama ile yukarı doğru asılması ve sabitlenmesidir.Ameliyat sırasında kalın bağırsak çok uzunsa bir kısmı kesilerek geri kalan kısımlar uçuca ağızlaştırılır. Hasta narkozu kaldıramayacak kadar yaşlı ve akciğer -kalp hastalıkları varsa sadece belden uyuşturularak (Spinal Anestezi) sarkan kısım kesilir ve yeniden ucuca dikilerek ameliyat tamamlanır. Amelyattan sonra hasta birkaç gün kadar damardan beslenerek ağızdan alımı kesilir,bağırsakları dinlendirilir. Daha sonra hastaya önce sulu gıda sonra sulu yumuşak gıdalar verilir ve tolerans sağlandıktan sonra lifli gıdalardan zengin diyet önerilir.

ÖNERİMİZ:

Geçmeyen kabızlığınız,

Dışkılama sırasında karın içinde kitle hissiniz,

Dışkılama sonrasında tam rahatlayamama,

Ve tabi makat sarkmanız varsa  kesinlikle zaman kaybetmeyin.

Bir an önce cerrahınıza başvurarak gerekli tedavinizi yaptırın.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları