04/06/2020

Dikkat! Kulak çınlaması deyip geçmeyin!

3 Mayıs 2016 - 13:47
Dikkat! Kulak çınlaması deyip geçmeyin!

Halk arasında “Sağ kulak çınlarsa biri sizi iyi anıyor, sol kulak çınlarsa birileri hakkınızda kötü konuşuyor” diye bilinir. Özel Çağsu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Kadir Tunç, kulak çınlamasının depresyon gibi pek çok hastalığın habercisi olabileceğini söyledi.

Özel Çağsu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Kadir Tunç, halk arasında kulak çınlaması olarak bilinen Tinnutus rahatsızlığı ve tedavi yöntemleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Tinnutus ile ilgili merak edilen tüm soruları  yanıtlayan Özel Çağsu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Kadir Tunç yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;                    

KULAK ÇINLAMASI (TİNNİTUS)  NEDİR ?

Tinnitus  ortamda herhangi bir ses yokken hasta tarafından bir kulak da veya bazen her iki kulak da duyulan monoton (tekdüze )sese verilen  addır. Bu seslerin ortak noktası ortamda bulunan bir ses kaynağından gelmemeleri ve yalnızca etkilenen kişi tarafından duyulmalarıdır. Bu sesler psikolojik olumsuzlukları da beraberinde getirebilir.

“DEPRESYON VE UYKU BOZUKLUKLARINA NEDEN OLABİLİR”

Tinnitus çok farklı biçimlerde, rüzgar sesi ,uğultu,ıslık sesi,fısıldama, gıcırtı,zil sesi,tıklatma gibi seslerle ortaya çıkabilir.Bazen yüksek derecedeki sağırlıkla birlikte melodi olarak da duyulabilir. Bazen birden fazla ses birlikte de görülebilir. Bu sesler yalnızca bir kulak da veya her iki kulak da birden bazen de kafa içinden geliyormuş gibi ortaya çıkabilir. Zaman zaman ortaya çıkıp çok kısa süren çınlamalar hepimizde olabilir. Fakat uzun süre devam eden tinnitus ( çınlama ) hastanın yaşamını çok güçleştirebilir.

TİNNİTUSUN NEDENLERİ NELERDİR?

1: Gürültü zararları ve patlama sonucu oluşan travma: Genel de gençlerin dinlediği müzikler (kulaklıkla yükses sesle müzik dinlemek ,disko ve rock konserleri ) ve iş yerindeki gürültüler neden olur.

2: Tıkayıcı kulak kiri veya kulak zarında delinme,

3: Yaşlılığa veya başka nedenlere bağlı orta kulakda ki kemikçiklerin otosklererozu  ( kireçlenmesi ) ve işitme kaybı .

4: Orta kulakdaki enfeksiyonlar

5: Baş ve boyun bölgesindeki damarların balonlaşmaları ( anevrizma)

6: İşitme ve denge sinirinden kaynaklanan tümörler( akustik nörinon)

7: Kanama kaynaklı zararlar : Tinnitusun en büyük ve en önemli sebebidir.

8: Diğer Nedenler:

     A: Çene ve diş rahatsızlıkları

   B: Omirilik kaynaklı hastalıklar

   C: Kalp ve damar hastalıkları

   D: Hormonsal bozukluklar

   E: Kafatası ve beyin travmaları, merkezi sinir sistemindeki hastalıklar

   F: Metobolik Hastalıklar : Şeker ve tiroid hastalıklar

   G: Zehirlenmeler

   H: Narkozlar, özellikle omirilik narkozları

   İ: Bazı ilaç ve antibiyotikler ( romatizma ilaçları aspirin sakinleştirici ilaçlar

   J: Meniere Hastalığı

   K: Prespiakuzi ( yaşlanma kaynaklı işitme kayıtları )

TİNNİTUS DA SESLER NASIL OLUŞUR ?

Tinnitus çoğunlukla iç kulağın salyangoz kısmında, mikroskopla görülebilecek kadar küçük olan tüylü hücrelerde meydana gelen hasarlardan dolayı oluşur. Bu tüylü hücrelerin sağlıklı olması doğru ve kesin duymamızı sağlar ve bularda meydana gelebilecek herhangi bir hasar işitme kaybı ve tinnitusa  yol açar. İlerlemiş yaşla birlikte bu hücrelerde bazı değişiklikler meydana gelir. Tinnitus mutlaka kulakda da olmak zorunda değildir. Sıkça beyinde de ortaya çıkabilir.Günümüz dünyasında yüksek ses tinnitusun en sık rastlanan nedenidir ve işitme kaybına da yol açar.Yüksek sesle müzik dinlemek yangın alarmlarının ve endüstriyel gürültünün ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz.Stereo kulaklıklarla müzik dinlemek riski daha da artırmaktadır.

TİNNİTUSUN AZALTILMASI İÇİN NELER YAPILABİLİR ?

Her şey den önce işitme sistemini vücudun en hassas ve kırılgan sistemlerinden biri olduğu hatırlanmalıdır. Bu nedenle aşağıdaki önerilere uyulması gerekmektedir.

1: Yüksek seslerden kaçının,

2: Tansiyonunuzu kontrol ettirin.

3: Tuz alımını kısıtlayın

4: Sinir sitemine uyarıcı etkisi olan kahve,kola ve sigaradan uzak durun

5: Günlük düzenli egzersizler yapın

6: Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının.

7: Sinirliliğinizi ve gerginliğinizi en aza indirin.

8: Tinnitus sizi endişelendirmesin, kulak çınlaması sağır olmanıza neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edin. Bu çeşit kontrol kişinin kendi kendisini telkin etmesiyle başarılabilir. Kendi kendini telkin etme, konsantrasyon ve gevşeme egzersizleri ,yoga ,meditasyon,kan basıncını ve kas gruplarını sistemli olarak kontrol etmeyi sağlar. Hasta bunu inanarak yaparsa faydalı olur.

TİNNİTUSUN TEDAVİSİ NEDİR?

Hastaların çoğunda özel bir tedavi yoktur. Temelde yatan işitme kaybı düzeltilirse kulak çınlamaları ortadan kalkabilir. Çınlamanın nedenini bulabilmek için bazı röntgen ve dengi testlerine ihtiyaç duyulabilir. Bütün bunlara rağmen kulak çınlamasının( tinnitus) gerçek nedeni çoğu kez bulunamaz.   Kulak çınlamasının (tinitusun) tedavisi için kullanılan bir çok ilaçlar vardır.

Psikolojik yardımlar:

Eğer kulak çınlaması yıkıcı acılara neden oluyorsa psikolojik destek istemekten kaçınmayınız. Sağlık bir yaşam  sürmek, hayata pozitif bakmak ve aynı hastalıktan etkilenenlerle deneyimleri paylaşmak etkilidir. Rahatlama egzersizleri ve diğer bütün terapi yöntemleri önemlidir.

İşitme aleti sağlanması:

 Birçok kulak çınlaması % 50 ‘nin üzerinde olabilir, az yada çok işitme kaybına ,çoğu kez yüksek ayarlı sesleri algılamamaya neden olabilmektedir. Çoğunlukla bu yüksek sesleri duyamama ve sese aşırı duyarlı olma (hiperakuzi ) birlikte görülebilir. İşitme aletleri ile bu işitme kaybı en aza indirilebilir.

(TİNNİTUSU) MASKELEMEK

Kulak Çınlaması (Tinnitus) özellikle çevre sessiz olduğu zaman ve gece yatarken daha rahatsız edicidir. Tinnitusu baskılayacak bir ses ,bir saat tıklaması veya bir radyo rahatsızlığı azaltabilir.

Bazı doktorlar alçak sesle radyo  kanallarını dinlemeyi önermektedir. Birçok hasta iki istasyon arasında ayarlanmamış radyonun çıkardığı sesi alçal sesle dinlemekten fayda bulduklarını ifade etmişlerdir. Beyaz ses olarak bilinen bu monoton ses çok rahatlatıcı olabilir. Bazı hastalar benzeri bir ses üreten elektronik aletler kullanmaktadır.

Tinnitus maskeleyicisi  işitme cihazına benzer şekilde yapılan veya cihazın içine eklenen küçük bir parçadır. Sürekli ama rahatsız etmeyecek bir ses üreterek kişinin kulak çınlamasını unutmasını sağlar. Maskeleyici cihazlar işitme cihazı görünümündedir. Kulağın arkasında veya kulak içinde taşınır. İşitme cihazında çevredeki seslerin daha da güçlendirilmesi ile bir perdeleme sağlanırken, diğer cihazlarda özel sesler üretilir ve doğrudan kulak içine verilir. Hasta bu sesleri alışma süresi bitiminde seslerin nötr özelliği sayesinde kendi kulak seslerine kıyasla daha katlanabilir bulur ve bu şekilde meydana gelen korkuları ve diğer olumsuz duyguları yaşamaz.

TİNNİTUS ETKİSİZLEŞTİRME TERAPİSİ (TET)

Burada doktorlar,psikologlar ve işitme cihazı uzmanları beraber çalışırlar. TET bütün insanların her sesi duymadığı gerçeğinden hareket ederek çalışırlar. Çünkü insanlar önem vermedikleri şeyleri duymazlar. Örneğin daha önce kabullendiğiniz çevredeki gürültüleri veya buzdolabınızın sesini duymazsınız. Kulak sesleri bu prensibe uygun olarak yalnızca beynin koruyucu filtre etkisi zarar görmüşse duyulur hale gelir ve bu nedenle filtre etkisinin yeniden canlandırılması amaçlanır. Bu amaçla hedef  tinnitusluyu özel eğitilmiş uzman bir ekip yardımı ile terapiye yönlendirmek ve onu bu tedavi boyunca ona eşlik etmektir. Fatih ATABEY

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.