22/09/2023

”Türkiye çok kötü bir viraja gelmiş durumda”

23 Haziran 2016 - 18:12
”Türkiye çok kötü bir viraja gelmiş durumda”

25. ve 26. Dönem CHP Bolu Milletvekili Adayı Burak Cop, Gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette Bolu’da, 10. Yıl Marşı’nın okullarda çalınmaması talimatı veren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e yönelik protestoları ve 30 Milletvekilinin Bolu’ya gelmesi ile yaşanan olayları değerlendirdi.

25. ve 26. Dönem CHP Bolu Milletvekili Adayı Burak Cop, ”10. Yıl Marşı ile problemi olan tek kişi müdür değil sadece iktidarın niyetini erken ifade etti” dedi ve şöyle devam etti;

 “MÜDÜRÜN SÖZLERİNİ SAHİPLENDİLER”

Milli Eğitim Müdürünün densizlik ederek kişisel görüşünü açıklamasının ötesinde bir olay bu. Milli Eğitim Müdürünü AKP kurumsal olarak sahiplendi. Milletvekili Sayın Ali Ercoşkun ve İl Başkanı Sayın Nurettin Doğanayın da açıklamaları oldu. Her ne kadar bizlerde 10. Yıl Marşını kaldırılmasını istiyoruz demeseler bile olayın saptırıldığını ve müdüre haksızlık edildiğini hatta müdürün linç edildiğini öne sürdüler. Yani kısaca müdürün sözlerini sahiplendiler.  Sivil toplum kuruluşları ve iktidar yanlıları müdüre destek açıklamasında bulunmak üzere toplandılar. Dolayısıyla 10. Yıl marşı ile problemi olan tek kişi müdür değil sadece iktidarın niyetini erken ifade etti.   Bu olaya karşı verilen tepki etkili ve olumlu oldu. 30 CHP milletvekili buraya gelerek Bolu’ya sahip çıktı. Olayın ulusala taşındıktan sonra söz konusu olan müdürün Balıkesir’de de akçalı işler ile uğraştığını da gördük.

“ KENDİSİ SABIKALI BİR ŞAHIS”

30 Milletvekilinin gelmesi güzel bir tepkiydi. Polis kalabalığa gazla müdahale etmeye cesaret edemedi. 10. Yıl Marşını sahiplenme bağlamında iyi bir tepki gösterildi. Asıl mesele laik eğitimin ortadan kaldırılmaması için büyük bir mücadele bizi bekliyor. AKP iktidarı yeni nesilden memnun değil. Gençleri bir türlü istediği tornaya sokamıyor. Arzu ettiği tek tip insanı yetiştiremiyor. Biz Bolu’da bir muharebeyi kazandık. Bu mücadele belki güzel bir benzetme değil ama savaşsa eğer laik eğitimin korunması için verilen bir savaştır.

“TÜRKİYE ÇOK KÖTÜ BİR VİRAJA GELMİŞ DURUMDADIR”

Gaz bombasının doğrudan Tanju Beyi hedef alınması talimatının validen geldiğini düşünüyorum. Valinin bir Cumhuriyet valisi gibi veya halkın valisi gibi davranmadığını biliyoruz. Milletvekilimiz Tanju Bey ile daha öncesinde aralarında bir sürtüşmesi olmuştu. İl Milli Eğitim Müdürü haddini aşan sözler söylediğinde Tanju Bey sert sözler söyleyerek Valiye meydan okudu. Karşılığında ise bir polis memuruna gaz sıktırarak karşı bir meydan okudu. Tanju Beyin yüzüne sıkılan gaz aslında Türkiye’de muhalefete sıkılan bir gazdır. Genel başkanımızın önüne mermi bırakılması gibi benzer nitelikli saldırılardan ayırmak mümkün değil. Türkiye çok kötü bir viraja gelmiş durumdadır. Biz memleket olarak böyle bir kritik istisnai dönemeçte olmasaydık Bolu’da da hayal bile edilemeyecek bu olay hiç yaşanmazdı.”  Selda Selin SAY

1 yorum yapılmış

  • ABahadrBasut23 Haziran 2016 • 22:32

    Son günlerde CHP olarak ses getiren bir karşı çıkışı görmek bizi umutlandırdı.Bunun daha güçlü örneğini Istanbul- Cihangir-Firuzaga beklediğimi söylemeliyim.Şiddet içermeyen toplu eylemler yapılarak;demokratik,laik ve hukuk devleti mücadelesinde halka, CHP öncülük yapmalıdır. .

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.