15/08/2020

PROJELERİME BOLU HALKI SAHİP ÇIKIYOR

5 Şubat 2014 - 00:00
PROJELERİME BOLU HALKI SAHİP ÇIKIYOR

Belediye Başkanı Alaaaddin Yılmaz, Köroğlu Otel'de düzenlediği basın toplantısında yeni sanayi sitesi projesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz geçmişten bu güne yaptığı projelerde bir takım yönlendirmeler nedeniyle Bolu halkını yanlış bir noktaya çekmeye çalışan yapıların başarılı olamadığını Bolu halkının yapılan projeleri sağduyusu sayesinde çok iyi anladığını ifade etti. Yılmaz "Projelerime Bolu halkı sahip çıkıyor" dedi.

HABER:ZEKERİYA ERCİVAN

Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Ticaret Odası ve Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliği ile hayata geçecek olan yeni sanayi sitesi projesi hakkında bilgilendirme toplantısı Köroğlu Otel'de yapıldı. Toplantıya Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Tahir Gayret, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri İsmail Gören, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Belediye İmar Komisyonu Başkanı Haluk İnceler, AK Parti Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Burak Balaban ve gazeteciler katıldı. Yılmaz toplantıda geçmişten bu güne Bolu'nun doğal güzelliğine uygun modern bir şehir yapısının kurulması için hayata geçirdikleri projeleri ve bu çalışmalar yapılırken karşılaştığı durumlar hakkında bilgiler verdi. Yılmaz toplantıda şu değerlendirmeleri yaptı "

HER BABA YİĞİDİN HARCI DEĞİL

50 yıllık süre içinde ve o günkü şartlar içinde yapılan, yapılırken de çok da zorlanılan sanayimiz şuan şehrin göbeğinde kalmıştır. Artık hem sanayi esnafımızın önünde bir engel hem de sağa sola yapılan çıkmalar nedeniyle izbe bir görüntü vermekteydi. Nasıl bu sorunu çözebilirizle ilgili çalışmalar Necdet Gören'in zamanında başlamıştır. O günden başlayan çalışmalar bu güne gelmiştir. O kadar esnafın bulunduğu alanda bir karar almakta her baba yiğidin harcı da değildir.

BOLU'NUN GELİŞİMİNE ENGEL OLAN BİR YAPININ DEĞİŞİMİ İLE İLGİLİ KARŞI TEPKİYİ HALA ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM

Bolu'yla ilgili her hamlemizde inanılmaz bir muhalefetle karşı karşıya geldiğimizi biliyorsunuz. Sanayide yaşanan karşı çıkış sadece muhalefetin değil o dönemde bir çok basın yayın organın muhalefetiyle başka bir hale geldi. O dönemde hatırlarsınız bir sürü toplantılar yapılmıştı. Neden o toplantılar yapıldı bilmiyorum. Şuan karşı çıkanlarda bu konulara neden karşı çıkıyor onu da anlayabilmiş değilim. Bolu'nun tam göbeğinde kalmış Bolu'nun gelişimine engel olan bir yapının değişimi ile ilgili karşı tepkiyi hala anlayabilmiş değilim.İnsanımız insanımızı yönlendirmeye çalışanlardan çok daha feraset sahibi.

1 AYA KADAR İHALEYE ÇIKAR

Uzun bir mücadele oldu. Valilik, Belediye, BESOB ve Ticaret Odası'yla birlikte TOKİ'yle yaptığımız anlaşmalar gereğince yeni organize sanayinin karşısındaki yerde 600 dönümlük arazinin satın alınma işlemi bitmiştir. Şuan bu alanla ilgili proje çalışmaları bitmiştir. Projenin keşif bedelleri ile ilgili çalışmalar bitmiştir ve artık teklif toplama konusunda adımı atmak üzeredir. Bir aylık süre içinde teklif toplanacak ardından ihaleye çıkılacaktır. Böylelikle şehrin göbeğinde şehrin gelişmesine engel olan bir yapıyı şehir dışına çıkartmış oluyoruz. Böylece oradaki sanayicilerimizi daha modern geleceğe umutla bakabilecekleri, gelişebilecekleri bir sanayiye onları kavuşturmuş oluyoruz.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Türkiye'de ilk defa bir belediye böyle bir projenin bütün altyapı ihtiyacını karşılamak üzere kolları sıvamıştır ve bu da bir ilk olmaktadır. Böylelikle bu durum üstlenildiğinde oradaki işyeri sahiplerimizin daha az maliyetle işyerine sahip olmalarını sağlamış olacağız.

ORADA MODERN BİR KENT OLAŞACAK

Sanayi taşındıktan sonra geride kalan alanla ilgili projeyi de yine TOKİ ile beraber yapıyoruz. Orada modern bir kent olaşacak. O kentin projelerini de seçimden önce veya seçimden sonra görmüş olacağız. O kent sayesinde hem Köroğlu Mahallesi hem de Aşağısoku Mahallesi modernleşmeye başlayacak. Zaten Adliye Binası'nın oraya gitmesini istememizin sebebi de budur. Biz o olanda proje yaparken sadece sanayiyi taşımak gibi basit bir açıdan bakmıyoruz.

BELEDİYE OLARAK KÖY YAPISINDA OLAN BİR ŞEHRİ MODERN BİR YAPIYA KAVUŞTURMA HEDEFİYLE ÇALIŞIYORUZ

Bizim belediye başkanlığı olarak ciddi bir iddiamız var. Allah bize özel bir coğrafya vermiş. Belediye başkanlarının işi de bu özel coğrafyaya uygun kenti oluşturmak. Bolu bildiğiniz gibi köyle şehir karışımı bir kent. Çok yakın gelecekte biliyorsunuz Çıkınlar köydü, Aşağısoku köydü Paşaköy çok yakın zamana kadar köydü. Çekirdekte köye yakın bir şehir ve yanındaki köylerin birleşmesiyle olan bir şehir yapısındayız. Biz belediye olarak köy yapısında olan bir şehri modern bir yapıya kovuşturma hedefiyle çalışıyoruz. Sanayinin kaldırılması da bu çalışma kapsamındadır, D-100'ün de güneye alınması bu sebepledir.

BOLU ŞEHRİN ORTASINDAN KIYISINA KADAR MODERN BİR KENT OLACAK

Bizim şehrimizin batısıyla ilgili herhangi bir endişe taşımıyoruz. O bölge ben olmasam da gelişecektir. Üniversite batıda olduğu için şehir batıya doğru geliştiği için bir takım yanlış yapılanmalar olsa da gelişecektir. Hayvancılık önümüzdeki 20 yıl içerisinde kendiliğinden kalkacaktır. Malumunuz yeni nesil artık hayvancılıkla uğraşmamaktadır. 20 yıl sonra olacakları kayıt altına düşsün diye şimdiden söylüyorum. Modern şehir olarak tarif edilen şehirler merkezde modern yapının kurulduğu bir şehir vardı geriye doğru gidildikçe yapılar kötüleşir ve en sonunda kıyıda bir gecekondu ile karşılaşırsınız. Bolu en son tarafında bile modernliğinden kaybetmeyen bir şehir haline gelecektir. Hedefimiz budur. Söylediğimiz hayata geçecek projeler yeterli olmazsa biz bu çalışmayı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hayata geçirip uygulayacağız.

SANAYİDEKİ ESNAFIMIZ HADİSEYE BU KADAR SAHİP ÇIKTIĞINI SANAYİDE DOLAŞMASAM BİLEMEZDİM

Bu kadar ulvi çalışmada bile hem muhalefet ve ortalığı kızıştırmaya çalışan basın yayın organları neden böyle bir çalışmaya gitti bilmiyorum. Bizim halkımız müthiş basiret sahibi. İki gündür sanayide dolaşıyoruz sanayideki esnafımız hadiseye bu kadar sahip çıktığını sanayide dolaşmasam bilemezdim. Sanayi esnafı ile yaptığımız görüşmede esnafımız bir an önce ne zaman taşınırız diye bize soruyorlar. Bu nedenle iki yıl önceki şovlar niye yapıldı bu yapılanlara cevaptır. Vatandaşımızın buradaki sıkıntısı bildiğiniz gibi TOKİ proje tesliminden itibaren para ödenmesi başlıyordu burada sanayi esnafımızdan hemen ödemesi başlıyor. Bu noktada esnafımızın nakit sıkıntısını karşılamak için Belediye BESOB ve Ticaret Odası olarak esnafımızın sıkıntısını nasıl giderebilirizi düşünüyoruz.

DÜNYADA KENT MERKEZİNDE OTOPARK PROBLEMİNİ ÇÖZEBİLEN TEK İL BİZ OLACAĞIZ

50 yıldır yapılamayan bir projeyi hayata geçirmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Birde projeye bizim insanımız sanayicimiz müthiş sahip çıkmış. İlk gittiğimiz toplantılarda ki havayı biliyorsunuz. Bizim insanımızı bir takım değişim hareketleri karşısında ajite edenler bizim insanımızın sağduyusu sayesinde uzun vadede yapılan işin ne manaya geldiğini kavradığını görüyoruz. Aynı durum İzzet Baysal Caddesi ile ilgili meydana geldiğini proje bittikten sonra Bolu halkının oraya akın ettiğini, Kent Meydanı ile ilgili kaç yıl kavgalar olduğunu kent meydanı bittikten sonra Bolu halkının kent meydanını sahiplendiğini, Kültür Park'la ilgili neler yapıldığını hatırlayın şimdi vatandaş belediye önünden rahatlıkla pazar yerine geçebiliyor. Dünyada kent merkezinde otopark problemini çözebilen tek il biz olacağız. Eğer bu vizyon olmazsa kısır çekişmeler içinde bocalar durursunuz. Bu proje tartışmaları Necdet Gören zamanında başlamıştır. Yani bizim hakkımızda akşam yatıyor sabah karar veriyor yakıştırmaları var ya işte o söylenenlere tarihi notlarla cevap veriyorum.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.