16/04/2021

DÖRTDİVAN TUGAY’I BEKLİYOR

10 Ağustos 2016 - 15:20

Bolu 2. Komando Tugayı’nın taşınması gündeme gelince devreye giren Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu, ilçesine taşıtmak için, çalışmalara başladı.

Bolu 2. Komando Tugayının ilçesine taşınması için bir basın toplantısı düzenleyen Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu ile beraber, İlçe Kaymakamı Akın Karagöz, İlçe Garnizon Komutanı Atilla Acerer, İlçe Emniyet Amiri Süleyman Cömert, İl Genel Meclis üyeleri Ömer Sezgin ve Dursun Fidan, AK Parti İlçe Başkanı Şahin Serin, Muhtarlar Derneği Başkanı Selvet Doğangün, Dörtdivan Şoförler Odası ve Esnaf Odası Başkanı Mahmut Koçak, Belediye Meclis üyeleri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Uzunoğlu yaptığı açıklamada “Sözlerimin başında şerefli ordumuzun içine sızan hain cuntacıların 15 Temmuz gecesi yaptığı kalkışma ülkemizi derin bir üzüntüye ve büyük bir sıkıntıya sokmuştur. Bu hainler ordumuza ait araç ve gereçlerle vatandaşlarımızın üzerine kurşun sıkmış neticesinde birçok kişi gazi ve şehit olmuştur. Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, yaralı olan kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Huzurlarınızda bu darbe girişimini şiddetle kınıyorum” dedi.

Tugay’ın ilçeye hareket katacağını vurgulayan Uzunoğlu, “Bildiğiniz üzere son günlerde Bolu’daki 2. Komando Tugayı’nın Dörtdivan’a taşınacağına yönelik haberler hem yerel hem de ulusal basında yer almaya başladı. Basında yer alan bu konu, esasen Dörtdivanlılar için yeni değil. Dörtdivan olarak biz çok daha önceden Tugayın Dörtdivan’a taşınmasını arzu ediyorduk. Dörtdivan kamuoyunda bu konuda yoğun bir istek var. Bizde yerel yöneticiler olarak halkımızın bu isteğini çeşitli platformlarda dile getirdik. Dörtdivan olarak Bolu 2. Komando Tugayının ilçemize taşınmasını talep etmiş bununla ilgili gerek Bolu belediyesiyle gerekse diğer kurumlarla koordineli bir şekilde hareket etmiştik ancak bu çaba hazırlık aşamasında kalmış, şartlar oluşmadığı için girişimimiz yarım kalmıştı. Son yaşanan olaylarla birlikte Bolu 2.Komando Tugayı ‘Eşref Bitlis Kışlası’nın taşınması meselesi tekrar gündeme gelmiş, daha somut ve güncel hale gelmiştir”

KOMANDO TUGAYININ GELMESİNİ NEDEN İSTİYORUZ?

“Komando Tugayının Dörtdivan’a taşınması, her gün kan kaybeden Dörtdivan’a ekonomik açıdan yeni bir ivme kazandıracaktır. Dörtdivan’ın gelişmesi açısından kısa vadede en önemli katkıyı Komando Tugayının Dörtdivan’a taşınması yapacaktır. Tugay personelinin Dörtdivan’da yapacağı alışveriş ve diğer harcamalar Dörtdivan esnafının yüzünü güldürecektir. Tugayın gelmesi, Dörtdivan için çok önemli bir fırsattır. Dörtdivan’ın bu fırsatı kaçırma lüksü yoktur. Bunun bilincinde olduğumuz için Dörtdivanlılar olarak hepimiz bu konuya kilitlendik. Komando tugayını Dörtdivan'da misafir etme hususunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, siyasi parti temsilcilerimiz, sivil toplum örgütleri ve en önemlisi halkımız tam bir mutabakat içerisindedir.”

DÖRTDİVAN, KOMANDO TUGAYI İÇİN YABANCI BİR COĞRAFYA DEĞİLDİR.

“Dörtdivan coğrafyası, Komando Tugayı için yabancı bir coğrafya değildir. Şayet Bolu 2.Komando Tugayı bulunduğu yerden taşınacaksa ona ev sahipliği yapmak için en uygun bölge, 386,60 Hektar tahsisli arazisinin de bulunduğu geniş ve düzgün arazileri ile Dörtdivan İlçemizdir. Tugayın zaten burada kendi yeri var. Ayrıca sık sık buraya tatbikata gelirler.”

KONUT VE ALTYAPI SORUNUMUZ YOK

“İlçemizde konut sorunu çözümü için 104 Hektar alanda imar çalışması devam etmekte bunun yanı sıra Toki’ye 225 Konutluk iki proje için başvurular yapıldı. Yine ilçemizde paket su arıtma tesisi bulunmakta olup su sıkıntımız bulunmamaktadır. Yapımı devam eden Tekke Barajından da ilçemize su verilecek olup ileriki zamanlarda da artacak talepleri karşılamakta sıkıntı çekilmeyecektir. İlçemizde yeterli sayıda okul ve spor alanı mevcut olup alt yapı ve kanalizasyon sorunumuz da bulunmamaktadır. Yine 2015 yılında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu tarafından ilçemiz doğalgaz dağıtım bölgesine dahil edildi. Aksa Bilecik Bolu Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ‘ne ilçemiz için doğalgaz dağıtım yetkisi verildi. Firma tarafından proje çalışmaları devam etmekte olup 2017 yılından itibaren basınç düşürme istasyonu ve ana arterlerin inşaatına başlanacaktır” dedi.

KAYMAKAM KARAGÖZ: “TAHSİSLİ ARAZİ VAR”

İlçe Kaymakamı Akın Karagöz ise “Daha önceden Bolu Komando Tugayı’nın taşınması gündeme gelmişti. Daha önceden de bu alınan kararın bulunduğumuz mevkide yaklaşık 400 hektar tahsisli alanı bulunmaktadır. Biz burayı atış alanı olarak anmaktaydık. Fakat şu anda tugayın gelmesi için ev sahipliği yapmaya hazır olduğumuzu bu gün ilan etmiş olduk. Belediye başkanımızın da sunduğu ve belirtmiş olduğu sahipliği de biz buna talibiz; talip olurken de Bolu’da ev sahipliği yapacak ilçenin Dörtdivan olduğunu açıklamak isterim. Şöyle ki, malum 2014’te Tarım Bakanlığı’nın yapmış olduğu toplulaştırma ihalesi ile Dörtdivan’ın tüm mahalleleri toplulaştıma kapsamında olup parsellerin oluşacağı safhadayız. Şu an Dörtdivan tescil dışı arazileri ile tarlalarıyla tam bir tek parça hamur vaziyetinde olup bunu istediğimiz gibi şekillendirme şansına sahibiz.  Dolayısıyla da fiziki mekân anlamında en uygun yeri sağlayacağımızın garantisini vermekteyiz. Şu an ilçemizde olan yatırımlarla da gelecek ve yatırımlarla da bu işe en güzel ev sahipliğini yapacak ilçe olduğunu belirtmek isterim. Şöyle ki Yeniçağa ile beraber ihale edilen doğalgaz çalışmamız, barajla beraber yapılacak yol çalışmamız bitme aşamasında. Otobana olan 4 kilometrelik yakınlığımız düşünüldüğünde altyapı sorunumuz da olmadığı için en güzel şekilde ev sahipliği yapacağımızı kamuoyuna duyurmak isteriz” dedi. Fatih ATABEY

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.