30/05/2020

BİLİNÇ KAYBI VE UYKU BOZUKLUKLARININ NEDENLERİ NELERDİR?

28 Aralık 2016 - 16:04
BİLİNÇ KAYBI VE UYKU BOZUKLUKLARININ NEDENLERİ NELERDİR?

Özel Çağsu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Kadir Tunç Bilinç Kaybı ve Uyku Bozuklukları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Uyku bozukluklarını tüm yönleriyle anlatan Tunç özellikle uyku bozukluklarının oldukça olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Özel Çağsu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Kadir Tunç yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Ani bilinç kaybının çeşitli sebepleri vardır. Bayılma ve bilinç kaybı ile gelen bir hastadan veya hasta yakınından ayrıntılı bir hikaye alınmalı, hastanın yakınındaki kişilerden hastanın bayılma sırasındaki gözlemlerini, hal ve hareketlerini tarifleri tanıya yaklaşmada çok önem arz eder. Bazı hasta yakınları hastanın baygın durumda iken görüntülenmesini yaparak hekime yardımcı olurlar.”

ANİ BİLİNÇ KAYBININ NEDENLERİ NEDİR?

1: Kalbe bağlı nedenler

2: Beyin hastalıklarına bağlı nedenler:

- Epilepsi

- Geçici iskemik atak ( beyinde geçici dolaşım bozukluğu)

- Kafa travması

3: Refleks senkop nedenleri:

- Öksürük senkopu 

- Yutma senkopu

- Mikturisyon senkopu (idrar yaparken oluşan baygınlık)

- Defakasyon senkopu (büyük abdest yaparken oluşan baygınlık)

4: Kandaki azalmış oksijen seviyesine bağlı senkoplar:

- Anoksi –hipoksi (oksijen azalması)

- Anemi (kansızlık)

5: Bazı ilaçlara bağlı senkoplar

Kalbe bağlı bayılmalarda hasta soluk, solunum yüzeyel ve nabız düzensizdir. Tanıda EKG anormallikleri olabilir. İleri tetkik olarak efor testi yapılmalıdır.

POZİSYON DEĞİŞİKLİĞİNE BAĞLI TANSİYON DÜŞÜKLÜĞÜ(ORTOSTATİK HİPOTANSİYON )

Başda sersemlik hissi, görme bulanıklığı, kulak çınlaması, halsizlik ve dengesizlik olur. Yatar yada oturur durumda iken aniden ayağa kalkılması sonucunda baş dönmesi olur. Muayenede cilt soğuk ve soluk, nabız zayıftır. Ortostatik hipotansiyonu değerlendirmek için hastanın 5 dk ara ile yatar ve oturur pozisyonda tansiyonu ölçülür.

ÖKSÜRÜK SENKOPU:

Bu durum öksürme esnasında geçici olarak kafa içi basınç artışı ve kan akımının düzensizliğinden kaynaklanır.

YUTMA SENKOPU:

Yutkunma sonrasında ortaya çıkan geçici baygınlık tablosudur.

MİKTURİSYON SENKOPU:

Özellikle erkeklerde dolu mesanenin aniden boşalmasına bağlı olarak ortaya çıkan, nabız ve tansiyonda ani düşme ile görülen bilinç kaybıdır. Bu durum daha çok orta yaşlı, alkol alan erkeklerde görülür, hasta gece idrar yaptıktan sonra ani bir bilinç kaybı olur. Bu durumda kafa travması oluşabilir. Birkaç saniye sonra hasta kendine gelir.

UYKU BOZUKLUKLARI

NARKOLEPSİ: Nedeni bilinmeyen uzamış uyku hali ile beraber bir tablodur. Hasta monoton bir iş sırasında uyuklamaya başlar. Atakların sıklığı giderek artar, uyku isteği dayanılmaz olur ve yoğun bir yorgunluk ortaya çıkar bazen araba kullanırken veya bir makine ile çalışırken bile uyuyakalır. Ataklar birkaç saniye ile 30 dk arasında sürer, hasta uyandığında canlı olur. Erkek hastaların %20 sinde bu duruma uyku apnesi de eşlik eder. Naskolepsi de hasta bazı işleri otomatik olarak yapar ve bunları hatırlamaz.

UYKU APNESİ İKİ TİPİ VARDIR.

1:OBSTÜRİKTİF UYKU APNESİ: Hava yolunun aralıklı olarak tıkanmasıyla solunum ve uykunun kesintiyle uğramasıdır.

2:SANTRAL UYKU APNESİ: Beyindeki solunum merkezlerinin etkilenmesi sonucunda oluşur. Uyku apnesindeki belirtiler şu şekilde özetlenebilir.

Hastaların uykuda yüksek sesle horlamaları tipiktir.

Solunumun durması ile hastanın uyanması tüm gece boyu sürer. Kalpte ritim bozukluğu olur ve tansiyonda yükselebilir. Hastalarda gündüz uyuklamalar ve uyanıkken performans düşüklüğü olur. Hazırlayıcı faktörler arasında obezite, aile hikayesi, hipotroidi, alkol ve sedatif kullanımı yer alır.

Tanı uyku laboratuarında konur.

UYURGEZERLİK:

Daha çok çocuklarda ve gençlerde olur. Çığlık atma, terleme, nabızda artma, geçici hafıza kaybı ve bulunduğu mekanı terk etme çabası olur.

RİTMİK HAREKET BOZUKLUĞU

Uykuda ilk 20 dk içersinde ortaya çıkan kafa ve vücutta sallama tarzında ritmik hareketlerdir.

UYKUDA KONUŞMA

BACAK KRAMPLARI: Daha ziyade uyanıkken ve uykuya dalmadan önce görülür.

DİŞ GICIRDATMA: Genelde uykuda olur, strese bağlıdır.

GECE İŞEMELERİ: Ürolojik muayene normal olabilir. Aile hikayesi vardır. Çocukların %10’nunda 6 yaşına kadar,%3’ünde 12 yaşına kadar görülebilir.

BEKLENMEYEN ANİ GECE ÖLÜMÜ: Genelde ölüm öncesi solunum bozukluğu olmaktadır.

EPİLEPSİ: Uykuda ortaya çıkan bazı belirtilerin epilepsiden ayırt edilmesi amacıyla EEG (elektroensefalografi) tanı koymada yardımcı olur.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.