02/06/2020

HER AN ÖLECEK GİBİ Mİ HİSSEDİYORSUNUZ?

30 Ocak 2019 - 17:44
HER AN ÖLECEK GİBİ Mİ HİSSEDİYORSUNUZ?

Yolda, evde, iş yerinde aniden dehşete kapılıyor; yoğun bir sıkıntıyla korku nöbetlerine mi giriyorsunuz? Bu hal sizi içinden çıkılamaz bir duruma sürüklüyor ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Eğer bu soruları kendinize soruyorsanız panik atağınız var demektir. Hemen bir psikologa başvurmanız gerekiyor…

Bolu Özel Çağsu Hastanesi Psikoloji Bölümü uzmanlarından Sertaç Yaşlı, panik atak hastalığının temel özelliğinin, aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri olduğunu belirterek, bu duyguları yaşayan kişilerin bir psikologa gitmeleri gerektiğini söyledi.

Panik atağın birdenbire başlayıp, giderek şiddetlendiğini ve 10 dakika içinde şiddetinin en yoğun düzeye çıktığını; çoğu zaman 10-30 dakika (seyrek olarak da 1 saate kadar) devam ettikten sonra kendiliğinden geçtiğini belirten Psikolog Sertaç Yaşlı, “Panik atak, insan bedeninin her türlü aciliyet karşısında verdiği, tüm sistemleri içine alan hızlı bir korunma yanıtıdır. İnsan için ani tehlike yaratan hemen hemen her durum, panik atağa yol açar. Bu tehlikeler dış dünyadan kaynaklanan fiziksel tehlikeler olabilir: yaralanma riski, atlatılan bir kaza, aniden ortaya çıkan bir tehdit gibi. Tehlikeler bedeni ilgilendiren içsel tehlikeler olabilir: açlık, aşırı yorgunluk, sıvı kaybı, metabolik dengesizlikler gibi” şeklinde konuştu.

PANİK ATAK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Panik atak hastasının, hayatını tehdit eden başka bir sağlık sorununun var olup olmadığının gözden geçirilmesi gerektiğini belirten yaşlı, “Hiçbir neden yokken birdenbire başlayan göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, çarpıntı, nefes alamama, terleme, titreme, üşüme ya da ürperme, bazen de bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, dengesizlik; düşecek ya da bayılacakmış gibi olma, uyuşma ya da karıncalanma gibi belirtiler, kişiyi dehşet içinde bırakır. O an kalp krizi geçirdiğini ya da felç geçirmekte olduğunu zannederek yoğun bir ölüm korkusu ya da felç olma korkusu yaşar. Bazen de başında bir tuhaflık, sersemlik, kendisini ya da çevresini bir garip ya da değişik  hissetme gibi duyguların ortaya çıkmasıyla, “kontrolünü kaybetmeye” ya da “çıldırmaya başladığını” düşünerek kendisine ya da çevresindekilere bir zarar vermekten korkmaya başlar” dedi.

PANİK ATAĞIN TEDAVİSİ NEDİR?

Bu durumlarda kişinin önce bir kardiyoloji uzmanına göründükten sonra gideceği adresin bir psikolog olması gerektiğini ifade eden Yaşlı, “Bu tedavi yönteminde iki amaç vardır. Hastanın, aslında tamamen zararsız olan Panik Atağı belirtileri hakkındaki yanlış bilgi ve inanışlarının düzeltilmesi ve hastanın bu belirtiler ile korkmadan baş edebilmesinin öğretilmesi amaçlanır. Panik Atağı geleceğinden korktuğu için tek başına bulunmaktan kaçındığı yer ve durumlarla aşamalı bir şekilde tekrar tekrar karşılaştırılması, böylece  korkularının üstüne gitmesi sağlanarak korkularını yenmesi amaçlanır” diye konuştu..

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.