27/09/2020

HEM ÇEVREYE HEM CEBE GERİ DÖNECEK

4 Mart 2019 - 17:51
HEM ÇEVREYE HEM CEBE GERİ DÖNECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yurt genelinde başlattığı, Bolu Valisi Ahmet Ümit’in eşi Şengül Ümit’in Bolu’da İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi ile sürdürdüğü sıfır atık projesi ilk ürünlerini vermeye başladı. Şengül Ümit’in himayesinde 23 kursta 450 kadının atıklardan kazandırdığı ürünler Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde sergiye açıldı. Atıkların, birbirinden güzel el emeği göz nuru haline gelmiş ürünler olduğunu görenler ise hayranlıklarını gizleyemedi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü ‘Geri Dönüşüm ile Sıfır Atık, Çevreye Değer Kattık’ Projesi kapsamında harekete geçen Bolu Valisi Ahmet Ümit’in Eşi Şengül Ümit, projenin Bolu’daki ilk ürünlerini almaya başladı.

VALİ'NİN EŞİ ŞENGÜL ÜMİT HAREKETE GEÇİRDİ...

Bolu’da İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi ile koordineli çalışan Şengül Ümit, açılan kurslarda Bolu’da yüzlerce kadının harekete geçmesini sağladı.

ÇÖPLER GİTTİ, SANAT ESERLERİ GELDİ...

İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi’nde proje kapsamında açılan 23 kursta eğitim alan 450 kadın; yıpranmış kot pantolonlardan, atık kemerlerden, konserve kutularından, eski gazete ve dergilerden, eski ahşap mandallardan, eskimiş ve atılmaya yüz tutmuş yün kazaklardan ve kumaşlardan ortaya yepyeni ürünler çıkardı. Ayrıca eski Bolu dokuması kumaşları, eski kaneviçe ve oyaları, eski kiremitleri, eski alçı göbek tavanları, eski mobilyaları da değerlendiren Bolulu 450 kadın atıkları değerlendirirken adeta sanatçı kişiliklerini de ortaya koydu.

HEPSİ BİRER SANAT ESERİ OLDU

Atıkların değerlendirilmesiyle ortaya çıkan bir birinden güzel el emeği göz nuru ürünler ise Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde sergilenmeye başladı. Serginin açılışını ise verdiği emeği gururla taşıyan Şengül Ümit, Eşi Vali Ümit ile birlikte yaptı.

BOLU GÜNDE 180 TON ÇÖP ÜRETİYOR

Vali Ahmet Ümit, açılışta yaptığı konuşmada Bolu’da her gün 180 ton çöp ortaya çıktığını söyleyerek, Türkiye bazında düşünüldüğünde bunun çevre için oluşturduğu tehlike ve tehdide dikkat çekti. Projenin bu nedenle öneminin büyük olduğuna vurgu yapan Vali Ümit, projeye şuana kadar 180 kurumun dahil olduğunu belirtti.

HEM CEBE HEM ÇEVREYE FAYDALI PROJE

Projenin Bolu’da koordinesini sağlayan Vali Ümit’in eşi Şengül Ümit de Merkez Haber’e yaptığı açıklamada, atıklardan yapılan bu yeni ürünlerin satılması ile Bolulu kadınların ekonomik olarak da emeklerinin karşılığını alacaklarını, böylece hem çevreye hem de cebe geri dönüşümün sağlanmış olacağını söyledi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.