30/05/2020

KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ HAFTASI

7 Mayıs 2019 - 12:42

Sürücüleri ve yayaları trafik kurallarına karşı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve farkındalık uyandırarak trafik kazalarının önüne geçmek için her yıl 4 ilâ 10 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Haftası başladı.

‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen Karayolu Trafik Güvenliği Haftası programında konuşan Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Ali Çalışkan 2019’un 4 aylık döneminde en fazla kazanın okul önü ve yaya geçidi bulunmayan yerlerde meydana geldiğini söyledi.

2018’DE HİÇBİR YAYA TRAFİK KAZASINDA ÖLMEDİ

Çalışkan, 2014’te 5, 2015’te 6, 2016’da 2 ve 2017’de 4 olmak üzere toplam 17 yayanın trafik kazasında yaşamını yitirdiğini belirterek bu süreler içerisinde toplamda 472 vatandaşın da yaralandığını ifade etti. Çalışkan, 2018’de ise ölümle sonuçlanan trafik kazasının olmadığını söyledi.

EN FAZLA NEREDE KAZA OLUYOR?

2019’un 4 aylık döneminde yayaların karışmış olduğu trafik kazalarında yüzde 18’lik azalma sağlandığını kaydeden Çalışkan, meydana gelen 23 yaya trafik kazası incelemesinde 2 kazanın okul geçidinde, 5 kazanın yaya geçidinde, 15 kazanın okul önü ve yaya geçidi olmayan yerlerde meydana geldiğini belirtti.  

ÖZCAN, “SÜRÜCÜLER KADAR YAYALAR DA DİKKATLİ OLMALI”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da konuşmasında salonda sunumu yapılan kısa filmlere dikkati çekerek sürücüler kadar yayaların da dikkatli olması gerektiğini belirtti. Özellikle karşıdan karşıya geçmelerde yayaların dikkat etmesi gereken kurallar olduğuna vurgu yapan Özcan, Trafik Şube Müdürü Çalışkan’ın sözlerine de dikkat çekerek en fazla okul önlerinde meydana gelen trafik kazalarını önlemek için okul önlerindeki yaya geçidi sayılarının arttırılacağını belirtti. Bunun için hologramlı yaya geçidi yapacaklarını söyleyen Özcan böylece okul önüne yaklaşan sürücülerin hologram sayesinde hızını düşüreceğini böylece kazaların da önüne geçilmiş olunacağını kaydetti.

VALİ ÜMİT, “ALLAH’A ŞÜKÜR BOLU’DA KAZALARDA AZALMA VAR”

Bolu Valisi Ahmet Ümit de kürsüde yayaların trafikteki önceliklerine dikkat çekti. Refah seviyesiyle orantılı olarak araç sayılarının artmakta olduğunu kaydeden Vali Ümit, buna bağlı olarak da yeni trafik düzenlemelerine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. 2018’de 478 bin 74 trafik kazası meydana geldiğini söyleyen Ümit, 3 bin 373 kişinin bu kazalarda hayatını kaybettiğini belirtti. Bu kazalarda 4.5 milyar dolar maddi hasar meydana geldiğini söyleyen Ümit, bu kazaların yüzde 17’sinin yayalara çarpma şeklinde meydana geldiğine dikkat çekti. Çarpılan yayaların bu kazalarda yüzde 22.3’ünün hayatını kaybettiğini belirten Ümit, Bolu’da trafik kazalarında azalma kaydedilmesinin ise sevindirici olduğunu ifade etti.

Programda daha sonra yılın trafik görevlilerine ve örnek sürücüsüne teşekkür plaketleri Vali Ümit’in elinden verildi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.