07/07/2020

GÖRME ENGELLİLER BU CİHAZLA YOLDA RAHATLIKLA YÜRÜYEBİLECEK

20 Mayıs 2019 - 17:11

Bolu'da 17 yaşındaki lise öğrencisi Abdulkadir Topaç,üniversite eğitimini sürdüren kendisinden 5 yaş büyük kuzeninin yolda rahatlıkla yürümesini sağlayacak cihaz üretti. Topaç, engellilerin sokaklarda rahatlıkla yürümesini sağlayacak cihaz için destek bekliyor.

ÖZEL HABER 

Bolu'da elektrik elektronik bölümü öğrencisi Abdulkadir Topaç, doğuştan görme engelli olan ve sadece gözleri ışığı algılayabilen kuzeni Ali Topaç'ın sokaklarda rahatça yürüyüp üniversiteye gidip gelirken zorlanmamasının önüne geçmek için öğretmenlerinin de desteğiyle cihaz üretmek için çalışma başlattı. Yaklaşık iki ay süren çalışmaların ardından Topaç, engellere yaklaşıldığında sesle uyarı veren cihazı geliştirdi. Bir eline bastonunu diğer eline  de uyarı cihazını alarak evinden çıkan Ali Topaç, artık engellere takılmadan sokağa çıkıp rahatlıkla okuluna gidebiliyor.

Topaç'ın geliştirdiği cihaz engele yaklaştığında sesli uyarı vererek görme engelli kişilerin nesnelere çarpmasının önüne geçiyor. Ali ve Abdulkadir Topaç, cihazın daha da geliştirilerek görme engelli bireylerin kullanımına sunulması için destek bekliyor.

Kuzeninin kendisi için geliştirdiği cihazı 8 aydır kullandığını anlatan Ali Topaç, "Cihazın bana çok faydası oldu. Artık bu cihaz sayesinde çok rahatlıkla sokağa çıkıp yürüyebiliyorum. Okula halk otobüsleriyle gidiyorum, bazen durakları kaçıyordum bu cihazın uyarı vermesi sayesinde durağın yerini rahatlıkla bulabiliyorum. Yolda yürürken direklere çarpıp çok canım yandı. Bu cihazın daha geliştirilerek görme engelli kişilerin kullanımına sunulmasını istiyorum" diye konuştu.

Cihazı yapan Abdulkadir Topaç'ta iki ayda cihazı yaptığını anlatarak, "Cihaz bir engele yaklaşıldığında sesli uyarı veriyor. Görme engelli kişi bunu yürürken cebinde yada elinde taşıyor. Bunun daha geliştirilip boyunda yada gözlükte taşınabilir hale getirilebilir. Bunun için de destek bekliyoruz" dedi.

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.