10/07/2020

BU OPERASYON İLK KEZ YAPILDI

20 Haziran 2019 - 16:56

Bolu'da Özel Çağsu Hastanesi'nde dünyaya gelen ikiz bebeklerden birinde fazla olan kan miktarı hastanede ilk kez uygulanan bir tedavi yöntemiyle seyreltildi. Bebeklerin kan değerleri normal seviyeye gelirken ikizler tedavilerinin ardından taburcu edilecek.

Sağlık Mahallesinde bulunan Özel Çağsu Hastanesi'nde doğan ikiz bebeklerin yapılan kan tahlillerinde değerler kötü çıktı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı  Dr. Emine Güçer, ikiz bebeklerden birinin vücudundaki kan miktarının fazla olması ve yoğun kanın damarları tıkayarak sağlıklarını tehdit etme riskine karşı hastanede ilk kez uygulanan bir işlemle kanlarını seyreltti. İkiz bebeklerin işlemin ardından kan değerleri düzeldi.

36 haftalık olarak dünyaya gelen bebeklerin kilolarının düşük olduğunu anlatan Dr. Güçer, "Biri 2 kilo 440 gram diğeri de 2 kilo 200 gram olarak dünyaya geldi. 2 bin 500 gramın altında doğdukları için rutin olarak hastalıkları öngördüğümüzden dolayı bazı kan tahlilleri yaptık. Kan tahlillerinde bebeklerin kan tahlillerinin bozuk olduklarını gördük. Halk arasında bilinen kansızlığın tersine fazla kanları vardı. Bu fazla kanlar bebekler küçük olmalarından dolayı, kan kıvamını çok artırdığından dolayı ve bebeklerin damarlarının küçük olması yoğun kan akımı uzun süre devam ederse bebeklerin küçük damarlarını tıkayabiliyor. Buna izin vermemek adına bebeklerimizden birine küçük bir işlem yaptık. Bir miktar kan alıp bir miktar serum vererek kanı seyreltme denilen bir işlem yaptık. Sonrasında da kan tahlilleri normale döndü. Bebeklerimizin sağlık durumları şu an çok iyi" diye konuştu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.