03/07/2020

GRİP AŞISI YAPTIRALIM MI? SOĞUK ALGINLIĞINA NASIL ÖNLEM ALMALIYIZ?

10 Eylül 2019 - 22:16

Sonbahar geldi.. Kış kapıda.. Sayılı gün değil mi? Mevsim geçişlerinde neler yapmalıyız? Grip aşısının önemi. Özel Fatma Hatun Hastanesi Gögüs Hastalıkları Uzmanı doktor Sema Çakır Güler çok önemli bilgiler verdi.

Güler, özellikle 65 yaş üstü, kronik hastalığı olanlar; şeker hastalığı, kronik bronşit yani koah hastalığı olanların mutlaka grip aşısı yaptırmasını belirtti.

 Gögüs Hastalıkları Uzmanı doktor Sema Çakır Güler "Onun dışında daha önceden zatürre geçirmiş alt solunum yolu hastalığı geçirmiş kişiler, bağışıklığı baskılanmış kişiler, kanser hastaları mutlaka grip aşısı yaptırmalı. Grip aşısı senede bir kere sonbahar yapılıyor. Eylül ekim aylarında koldan hazır aşılar var onlardan yapılıyor ve bir sene boyunca koruyor. Gençler için eğer bir hastalığı varsa kişide, normalde sağlıklı bireylerde grip aşısı yapılması şart değil. Risk grubu olan yerlerde çalışan gençlerde, kalabalık ortamda olan gençlerde yapılabilir. Ama Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı 65 yaş üstü kronik hastalığı olanların mutlaka yaptırması gerekmektedir. Gençlerinde tabi ki sonuç olarak evlerinde kronik hastalığı olanlar, yaşlı hastası olanlar, kanser hastası olanlar evlerinde yakınlarında grip geçirmemesi için grip aşısı yaptırmasında fayda vardır diye düşünüyorum" dedi.  

Kışın mutlaka beslenmemize dikkat etmemiz lazım diyen Özel Fatma Hatun Hastanesi Gögüs Hastalıkları Uzmanı doktor Sema Çakır Güler  "Yeterli beslenip; vitamin, protein ağırlıklı beslenerek kışı rahat geçirmeye çalışabiliriz. Çünkü vücut direncimiz düştüğü zaman mikroplar sağlıklı bir birey bile olsa, vücut direncimiz düşük ise karşılaştığımız virüsler, bakteriler bize hastalık oluşturacaktır. O yüzden dengeli beslenip, dengeli uyku ve sigaradan uzak bir hayat sürmemiz gerekiyor. Kapalı ortamlarda çok fazla bulunmamız gerekiyor. Özellikle grip salgınının olduğu dönemlerde mutlaka dikkatli olmamız gerekiyor" dedi. 

 Gögüs Hastalıkları Uzmanı doktor Sema Çakır Güler'in özel açıklamalarını videomuzdan izleyebilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.