02/06/2020

YENİ DOĞAN BEBEKLER İÇİN ANNELERE TAVSİYELER

12 Eylül 2019 - 11:53
YENİ DOĞAN BEBEKLER İÇİN ANNELERE TAVSİYELER

Bolu Özel Çağsu Hastanesi yeni doğan bebekler için anne babaların neler yapması gerektiklerini belirtti.

Özel Çağsu Hastanesinin sosyal medya hesabından anne babalara yapılan tavsiyeler şöyle; 

Anne sütüne devam eden bebeğiniz, yedinci ve sekinci ayda sebze ve et püresi yiyebilir. Dokuzuncu ayda ise pürüzlü yiyecekler tüketmeye başlayabilir. Kendi yemeklerinizden tuzsuz olanları bile verebilirsiniz. Katı gıdaya geçiş dediğimiz bu dönemde, bebeğinizin pişik olma olasılığı da artabilir. Bu dönemde, pişik olma olasılığını baştan önlemeniz için; bez değişiminde pişik kremi kullanmanız gerekmektedir. Bu süreçte uyku saatleri giderek azalacaktır, hatta dokuzuncu ayında erken uyumaya başlar, sabahları erken kalkmaya başlar.

Bazı bebekler yedinci ayda emeklerken bazıları hala sürünme pozisyonunda olabilir. Sonraki iki ayda emekleme dengesi ve hızı artar, peşinden gelmeye başlar. Ancak herkesin kas ve iskelet yapısı farklı olduğundan emekleme süreci de her bebekte farklı olabilir. Dokuzuncu ayda artık kendi başına oturup oyuncaklarıyla oynayabilir, ellerini ya da oyuncaklarını yere vurarak sesler çıkabilir.

Yedinci ayda konuşmaları taklit yeteneği gelişen bebekler, dokuzuncu ayda ''hayır'' komutu alabilir hale gelir. O nedenle bu üç aylık süreçte ağzınızdan çıkan kelimeleri dikkatli seçmenizde fayda var. Öte yandan gördüğü her şeyi tutmayı isteyebilir, gıdıklanmaktan hoşlanır ve sevdiği şeyleri parmağıyla işaret edebilir.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.