30/05/2020

NEDRET YILDIZ YAZDI: HER ŞEYE RAĞMEN

13 Ekim 2019 - 20:09
NEDRET YILDIZ YAZDI: HER ŞEYE RAĞMEN

Yazar yorumcu nedret Yıldız'ın yazısı

Göre, göre eylemlerin oluşması.
Gele, gele nesillere ulaşması.
Görenekler ve gelenekler...
Toplum kültürünün mayaları.
Kötünün kapısından giremediği, iyinin muzaffer olduğu toplumsal yol haritaları.
Biçimlendirense; önce tabiat ve yaratılış mucizesi, sonra dinler, onların beslediği gerçek alimler, filozoflar, şairler, ozanlar ve zamanla oluşan toplumsal bilinç.
Ne kadar şanslıyız, anladınız değil mi?
Orta Asya’dan Anadolu’ya... Şaman sayesinde tabiat ve yaratılış mucizesini kana kana içine çekerek Anadolu’ya inen, sonra İslamiyetle tanışıp serpilen, onun öğretileriyle yetişip halkı aydınlatan;  Hallacı-Mansur, Farabi, İbn Sina, Gâzzâli, İbn Tufeyl, Feriddüdin Attar, İbn Rüşd, Sühreverdi, İbn Arabi, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, İbn-i Haldun gibi alimlerle, saymakla bitiremeyeceğimiz sanatçılarla ilmik ilmik işlenen kadim bir toplumun varisleridir bu millet.
Büyüğe saygı, küçüğe sevgi, doğuma-ölüme törenli paylaşım, yetime öksüze sahip çıkma, dedikodu ve iftiradan uzak durma, imece, ahilik, yarenlik, hatta cenk meydanında düşman kayıplarının toplanarak saygıyla defni bile bu kültürün mirasıdır aslında. 
“Hadi be! Nerede kaldı onlar?” dediğinizi duyar gibiyim. Hemen enseyi karartmayın, genlere işlenen o kadarda kolay silinmez, inanın.
Bir sanatçının, ezgilerle bezenmiş şarkısını bir ara susup dinleyenlere bıraktığında ki halini bir düşünün; içinde kötü sesler vardır elbet ama asla o ahenk bozulmaz. Sesin yüksekliğine de dikkat çekmek isterim. Çok etkilemenin yanında çokta güçlüdür değil mi? Daha dün gastronomi kararını ve kararı hep bir ağızdan haykıranları bir düşünün, o güçlü sesin karşısında duramayanları ama içinden bazen çıkan akordu bozuk olanları da.
Dedim ya enseyi karartmayın.
Bizi şimdilik bozan şu demokrasi. 
Yok, yok; halkın egemenliğine karşı değilim. Asla...
Ben şimdi ki kuralsız kalan demokrasiden bahsediyorum. Sınırları çizilmemiş, özgürlüğün yanlış anlaşıldığı, onun sayesinde gücü elde edenlerin dayatmacı yönetimlerinden, yöntemlerinden, destekçilerinden, eylemlerinden. 
Ben de sizin gibi enseyi hiç karartmıyorum.
Önemli olanın ensenin değil birey olarak hayatımızın karardığında ki geride bıraktığımız hoş seda olduğunu biliyorum. Ondan daha da önemlisinin genlerdeki öğretinin bu topluma tekrar hakim olacağı umudum.
Ondandır ben tüm akortlarına, yaşadığım hayal kırıklıklarına rağmen bu milleti seviyorum, seveceğim.
N.Y.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.