11/07/2020

BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ. REKLAM ALAMADIKLARI HASTANEYİ YALAN HABERLE SUÇLADILAR...

26 Kasım 2019 - 19:28

Düzce’de yerel Öncü Tv’de yayınlanan “ Çağsu Acil’inde Skandal”  başlığıyla verilen habere Çağsu Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Demir’den kınama geldi.

Demir, Düzce Çağsu Hastaneesinde hastane Doktorları ve yöneticileriyle birlikte düzenlediği  basın toplantısında yapılan haberin tamamen çarpıtma, saptırma, kasıtlı, yalan ve iftira dolu olduğunu belirterek “Yalan yanlış iftira ve karalamaya yönelik haber yaparsanız soluğu mahkemede alırsınız. Bizim kimseye tehditle para verme gibi bir lüksümüz yok. Bizim için HABER NAMUSTUR. Yalan haber yapan  bu şahsı kınıyoruz” dedi. 

İşte İş İnsanı Cavit Demir'in yaptığı açıklamanın tamamı; 

“BEN BASINIM DİYEN HABERİ ÇARPITARAK HABER YAPMA HAKKINA SAHİP DEĞİLDİR”

Son dönemlerde hastanemizle ilgili yanlış haberler yapılmaktadır. Haber basıncının namusudur. Namus kıymetlidir. Olmayan bir olayı olmuş gibi yapmak son derece yanlış bir olaydır. Olayı çarpıtmak çok farklıdır. Tabi basın bizim için vatandaşa ulaşmak ve doğru bilgi vermek konusunda son derece önemli bir konu ama kimse ben basınım diye önüne gelen haberi çarpıtarak olmayan bir haberi asla ve asla yapma hakkına sahip değildir. Bizimle ilgili Öncü TV 3 haber yaptı. İlk ikisinde görmezden geldik. Baktık ki bu olayın üstüne gitmezsek, olayın doğruluğunu vatandaşa aktarmazsak olay farklı yerlere gidiyor.

“PARA VERMEZSEK KARALAMA HABERİ YAPARIZ DEDİLER”

Olayın başlangıcı nedir? Öncü TV haberini yapan arkadaş gelip bizim yöneticilerimizden para istiyor. Bize bir miktar para vereceksiniz diyor. Bana bilgi verildi. Ben dedim ki bizim böyle bir bütçemiz yok kimseye bir kuruş para vermeyeceğiz. Olayın başlangıcı budur. Bu kişi bize; “Eğer para vermezseniz, buraya giren çıkan belli değil sizinle ilgili karalama haberleri yaparız.” dedi. Bana bu bilgi gelince isteyen istediği haberi yapsın dedim. Bizim Çağsu Hastanesi olarak şimdiye kadar hiç açığımız olmamıştır. Bağlı olduğumuz kurumlar İl Sağlık müdürlüğü, Çalışma Bakanlığı, Valilik her gün bizi denetliyor. Bizim her şeyimiz resmi kayıt altındadır.

“KİŞİ ELİNİ OKUTMADAN MUAYENE OLAMAZ”

İlk haberde ehliyet raporu için gelen bir vatandaş ehliyetle ilgili muayenesini oluyor. Göz bozukluğu var. Doktorumuz da; “O halde giriş yapın gözlerinizi ölçeyim reçetenizi yazayım gidip eczaneden gözlüğünüzü talep edin.” diyor. Bu noktada bizim bir hasta üzerinden devletten iki defa para aldığımız iddia edilmiştir. Böyle bir olasılık yok. Kanun belli, kişi elini okutacak, o anda bilgi Ankara’ya gider ve o kişiye 1 muayene hakkı verilir. Bu tip check-up raporları özel rapordur. Bunları devlet karşılamaz. Siz ehliyet ya da silah ruhsatı gibi konularda muayene olduğunuzda özel hastanelerde muayene ücreti ödemeniz gerekir.

“DÜZCE’DE KAZANIYORUZ DÜZCE’YE YATIRIM YAPIYORUZ”

Sonrasında eşimi ön plana çıkararak bir iş görüşmesinde bizim Düzcelileri sevmediğimizi iddia ettiler. Biz buraya 60 milyon dolarlık yatırım yaptık. Düzcelileri neden sevmeyelim? Düzce bizim memleketimiz. Biz Düzce’de kazanıyoruz, burada yatırım yapıyoruz. Allah’ın izniyle yatırım planlarımızda kalp damar cerrahi bölümü var şu an görüşmeleri yapılıyor. Düzce için bu acil bir durumdu.

“YANLIŞ HABER YAPARSANIZ SOLUĞU MAHKEMEDE ALIRSINIZ”

Biz neden buradan başka illere gönderelim hastalarımızı? Bizden önce yoğun bakımlar boştu, şu an benim 9 yatağım var, anestezi uzmanıma da teşekkür ediyorum hepsi dolu. İl dışına göndermemek için tüm hekimlerimiz gece gündüz emek veriyor. Ancak bazıları asılsız karalama yapıyor. Özel haber yapıyorum diye haksız, yanlış haber yapamazsınız. Yaparsanız soluğu mahkemede alırsınız. Avukatlarımız konuyla ilgili resmi müracaatlarını yaptılar. Hukuk ne derse o.

“HABER NAMUSTUR, YAPIYORSAN ARKASINDA DURACAKSIN”

Son olarak 10 gün önce hastaneye gelen bir çocuğu çocuk polikliniği randevusu alan bir çocuk gelip muayene oluyor. Çocuk 3 gündür kusma şikayetiyle bekleyen bir çocuk. 3 gün sonra babası getiriyor. Hekimimiz muayene edip tedavisini düzenliyor ve ilgili servise gönderiyor. Servisimizdeki hemşirelerimiz de kaydınızı açın ne yapılacağını biz sistemden görüp uygulayacağız. 10 gün önce olmuş bu olay. Ama habere bakıyorsunuz, olayı önceki gün acil serviste yaşanmış gibi çarpıtarak yalan haber yapıyorlar. Bizim aylık hastane girişimiz 150 bin, 25 – 30 bin muayene yapılıyor, sırf 700 – 800 ameliyat oluyor. Doktorlarımız burada harikalar yaratıyor, büyük başarılara emek veriyor. Biz burada Düzce halkına daha fazla nasıl sağlık hizmeti verebiliriz çabasındayken bazıları çarpıtıyor ve yalan haber yapıyor. Yine üstüne basa basa söylüyorum haber namustur. Yaptığın haberin arkasında duracaksın çarpıtmayacaksın.

“İSHAL GRİP BURUN AKMASI GİBİ DURUMLARDA ÜCRET ALINIR. BU YASLA HAKTIR”

Acilde para alınmıyor diye bir şey yok. Olayı izah edeyim, kalp krizi, trafik kazası gibi acil vakalar ücretsizdir. İshal, grip, burun akması gibi durumlarda ücret alınır. Devlet istismarı engellemek için bu şekilde düzenlemiştir.  3 günlük kusma şikayetiyle polikliniğe müracaat etmiş bir hasta poliklinik servisine gelip muayene olduğunuzda doktorlarımız muayenesinden sonra safra kesesinde taş olduğu saptanmış. Bundan ücret talep edilir. Bu tüm hastanelerin yasal hakkıdır.

“DÜZCELİLERİ SEVMİYOR DİYE İTHAM ETMEK SUÇTUR”

Bunu talep eden kişi yapmadım diyorsa bunu onun vicdanınıza bırakıyorum. Basın mensupları kutsal bir iş yapıyor. Vatandaşı doğru bilgilendirmemiz lazım. Bizim de kanalımız, gazetelerimiz var. Bir basın mensubu yaptığı haberin arkasında durmalı. Duramıyorsa insanları zora sokmak olmaz. Düzcelileri sevmiyorlar gibi bir itham suçtur. Eşimi hedef gösteriyorlar. Eşimin başına bir şey gelse bunun altından haberi yapan kişi kalkabilir mi?

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.