09/08/2020

HAKKI İLE YAPILAN GAZETECİLİK KUTSAL BİR GÖREVDİR

9 Ocak 2020 - 16:40
HAKKI İLE YAPILAN GAZETECİLİK KUTSAL BİR GÖREVDİR

Basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarından, kameramanına ve matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dileriz.

Hakkı ile yapılan gazetecilik kutsal bir görevdir. Ama ne yazıktır ki, gazetecilik mesleğinin itibarının zedelendiği bir dönem yaşıyoruz. Bir türlü denetlenemeyen ve düzene sokulamayan internet siteleri mantar gibi bitiyor, gazetecilik meslek ahlakına uyulmuyor ve her internet sayfası açan, her gazete çıkaran kendisine her şeyi hak görüyor, söylüyor, yazıyor, hakaret ediyor. Gazetecilik mesleği kullanılarak kişiler, mevkiler makamlar aşağılanıyor.

Oysa ki, gazetecilik çok ciddiye alınması ve yapılması gereken bir meslektir. Gazeteci olmak için önce bilgili olmak, analiz yapmak gerekir. Sorunları ve konuları etraflıca bilmek ve kavramak gerekir. Bunlarla da yetinilmez, gazeteci söylediklerini ve yazdıklarını doğru bir kaynağa dayandırmayı görev bilmedilir.

Ama ne yazıktır ki, bugün gazetecilik mesleği, meslekle uzaktan yakından alakaları olmamalarına, pek çok şeyi bilmemelerine, her şeyi herkesten iyi bildiğini iddia edenlerle, Yakut Türkleri'nin, 'Yürüme bilmeyen yolu bozar, söyleme bilmeyen sözü bozar' atasözünün anlamını kavrayamayanlarla, bilgi sahibi olmadan fikir verenlerle, yani, 'Aklı fukara, fikri ukala' olan kişiler yüzünden hak etmiş olduğu değeri görememektedir. Toplumun bütün kesimlerinin gazeteci olanlarla olmayanları ayırt edeceğinden şüphemiz yoktur.

Ama şu unutulmamalıdır ki, gazeteciyim diyerek kendilerini dev aynasında görenler, sözde her şeyi bilenler, her şeyi söyleyenler, gün gelir kendileri söylerler, kendileri dinlerler.

Bu tür insanlar yüzünden gazetecilik mesleğini hakkı ile yapanların haberlerinden, eleştirilerinden rahatsız olup tehditle eleştirenler de, kendilerine söyleyip, kendilerine söverler.

Bütün meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.

BOLU GAZETECİLER CEMİYETİ YÖNETİM KURULU ADINA

BAŞKAN BÜLENT VELİOĞLU

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.