28/05/2020

BAKLİYAT KÖYÜ ÇİFTÇİLERİ TOHUMLARINI TOPRAKLA BULUŞTURUYOR

18 Mayıs 2020 - 21:29
BAKLİYAT KÖYÜ ÇİFTÇİLERİ TOHUMLARINI TOPRAKLA BULUŞTURUYOR

Reis Gıda ve Çamyayla Kadın Kooperatifi ve yeni kurulan Demirciler köyü Gelincik Kadınları Kadın Kooperatifi ile 8 Mart Kadınlar Gününde imzalanan Bakliyat Köyü protokolüne istinaden ekimleri yapılacak olan Erzincan Şeker Fasulye, Barbunya, Çalı, Dermason ve Bombay Fasulye çeşitlerine ait tohumlar üretici kadınlarımıza dağıtılarak toprakla buluşmaya başladı.

Çamyayla köyünde gerçekleşen Tohum dağıtım ve ekim etkinliğine İl Müdürü İzzet MURAT, İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ, Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis YORGUN, teknik personel ve kadın kooperatiflerimizin çiftçi kadınları katıldı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

"İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde ülkemizin önde gelen bakliyat üreticilerinden Reis Gıda ve Çamyayla ve Demirciler Kadın Kooperatiflerimiz ile gerçekleşen protokol kapsamında üretimi yapılacak olan fasulye çeşitlerini ait tohumlar üreticilerimize teslim edilerek toprakla buluşmaya başlamıştır. Protokol kapsamında 35 üreticimiz tarafından 60 da alanda fasulye çeşitlerinin ekimi gerçekleştirilecektir. Önemi tartışılmaz olan bakliyat üretiminin sürdürülebilirliği, katma değer sağlanması ve üreticilerimizin ürünlerini değerinde pazarlayabilmeleri adına önem arz eden projenin İlimize, Ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyor üreten Bolu'muzun üreten, kadınlarını kutluyorum. Unutmayalım üreticilerimiz sizler için sahada üretmeye devam ediyor sizler de bu süreçte evde kalın, sağlıkla kalın" dedi.

Dağıtılan tohumlar ekime hazır olan parsellere uzman teknik personel eşliğinde ekimi yapılırken çekilen kareler günden geriye kalanlar oldu.  

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.