22/10/2020

ORMAN YANGINLARINA KARŞI EĞİTİM TATBİKATI DÜZENLENDİ

22 Haziran 2020 - 19:31
ORMAN YANGINLARINA KARŞI EĞİTİM TATBİKATI DÜZENLENDİ

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarıyla mücadele hazırlıkları kapsamında Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü Değirmenözü Eğitim Tesislerinde olası orman yangınlarına karşı eğitim tatbikatı düzenlendi.

Eğitim tatbikatına Bölge Müdür Yardımcısı Ferdi Özer, Orman Koruma Şube Müdürü Osman Koru, Aladağ Orman İşletme Müdürü Ahmet Toklu ve teknik personel ile 12 Orman İşletme Müdürlüğünde görevli yangın müdahale ekipleri katıldı.

Yangın sezonunun başladığı bu günlerde insanların çok dikkatli olmaları gerektiği, çıkan orman yangınlarının sebeplerinin yüzde 97’sinin insan kaynaklı olması nedeniyle özellikle piknik ateşlerini ormanlık alanlarda yakmamaları ve sigara izmaritlerini yanar vaziyette ormanlık alanlara atmamaları konusunda uyarılarda bulunan Bölge Müdür Yardımcısı Ferdi Özer, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içindeki yangınların yanı sıra ülkemizin diğer bölgelerinde çıkan orman yangınlarına da yardıma giden personele, 2019 yılında çıkan orman yangınlarının tepe yangınına dönüşmeden örtü yangını durumunda söndürdükleri için teşekkür etti. 2020 yılını hem ülkemizde hem de bölgemizde kazasız belasız en az yangınla ve en az hasarla atlatacağımız bir sezon olması dileğinde bulundu.

Eğitim tatbikatında arazözlerin su kaynağından su alınması, arazözün yangın mahalline giderek yangını söndürmesi, hortumların serilmesi ve toplanması, arazöz aparatlarının tanıtımı ve kullandırılması, iş güvenliği ile ilgili kişisel koruyucu donanım malzemelerinin tanıtılması ve kullandırılması, köpük kullanımı konularını içerdi.

12 Orman İşletme Şefi, 20 Muhafaza Memuru ve 106 yangın işçisi ile 16 arazöz, 11 ilk müdahale aracı ve 3 su ikmal aracının dâhil olduğu tatbikatta ekipler uygulama amacıyla yakılan ateşi söndürdü.

Eğitim tatbikatı, katılanların birbirine iyi niyet ve başarı dileklerinin ardından sona erdi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.