26/05/2022

KONTROLLÜ SOSYAL HAYATIN İLK MUHTARLAR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

23 Haziran 2020 - 17:05

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sosyal mesafe kuralına uygun olarak bir araya geldiği 11 mahallenin muhtarına pandemi sürecinde yapılan yardımlar ve diğer planlı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Bolu Belediyesi’nde kontrollü sosyal hayat döneminin ilk mahalle muhtarları toplantısı bugün gerçekleşti.  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Yukarısoku, Sağlık, Dodurga, Sarıcalar, Kültür, İzzet Baysal, Alpağut, Alpağutbey,  Salıbeyler, Çakmaklar ve Beşkavaklar Mahallesi muhtarları katıldı. Toplantıda ayrıca Belediye Başkan Yardımcıları Rasim Özdemir, Feridun Yılmaz, İsa Özcan ve daire müdürleri de hazır bulundu.

Başkan Özcan muhtarları bilgilendirdi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sosyal mesafe ve maske kuralına dikkat edilen toplantıda koronavirüs sürecinde yapılan yardımlar ve yaz dönemine ilişkin planlı çalışmalar hakkında muhtarları bilgilendirdi.

“Sürecini doğru yönetebilme adına yoğun mesai harcadık”

İlk olarak pandemi sürecine değinen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, süreci doğru yönetebilmek adına yoğun mesai harcadıklarını söyleyerek, “Korona sürecini doğru yönetebilme adına yoğun mesai harcadık. Özellikle ihtiyaç sahipleri çok arttı. Zaman zaman küçük sıkıntılar yaşamamıza rağmen belki de Türkiye’de bu süreçte sosyal yardımların dağıtılması konusunda en az sorun yaşayan il biz olduk.”  dedi.

“Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının yüzde 99’u giderildi”

Özcan, üç aylık süreçte yapılan yardımların ayrıntılarını paylaşarak, “23 bin gıda kolisi dağıtmışız bu süreçte. Bunların 2-3 binini ilçelerimize göndersek 20 binin üzerinde koliyi Bolulu hemşerilerimize ulaştırdık. Yine bu süreçte dağıttığımız maske sayısı 750 bini buldu. Maske dağıtımının dışında kolonya, eldiven dağıtımlarımız da oldu. Kısacası bize ulaşan vatandaşlarımızın yüzde 98-99’unun ihtiyaçları giderilmiş oldu. Yine bu süreçte 65 yaş üstü vatandaşlarımızın tümüne tek tek arayıp ‘bir ihtiyacınız var mı?’ diye sorduk. Bunların da yüzde 13’ü bir ihtiyacının olduğunu bize iletmiş, kimi kolonya kimi maske, gıda kolisi istemiş. Bunların da tamamını yerine getirmeye çalıştık.” diye konuştu.

“Pandemiye rağmen büyük projelerin hiçbirini iptal etmedik”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, planlı çalışmalar ile ilgili de bilgi verdi. Pandemi sürecinde idari izine ayrılan personellerden dolayı yüzde 25’lik bir iş gücü kaybı yaşadıklarını belirten Özcan, buna rağmen büyük projelere devam ettiklerini vurgulayarak, “Ama biz diğer belediyelerden farklı olarak diğer büyük projelerin hiçbirini iptal etmedik. Bu süreçte çok büyük paralar harcadığımız Karadere Tüneli’nin yapımı devam ediyor. Orman Bölge Müdürlüğü’nü bitirme taahhüdümüz vardı, inşallah eylül ayında tamamlanmış olacak. Yine belediyenin yanındaki, benim çok tehlikeli olarak gördüğüm çukura iş merkezi yapılacak. Tasfiye süreci uzadığı için gecikmişti, onun ihalesini de gerçekleştirdik. Belediye tarihinin en pahalı projesi pis su arıtma tesisi projesi. Onun da ihalesini gerçekleştirdik. Hızlı bir şekilde yapıyorlar. Programın önünde gidiyor. İnşallah mayıs ayında bitireceklerini söylüyorlar.” dedi.

“Mali sistemi oturttuk”

Özcan ayrıca, belediyenin bir yıllık mali tablosuna ilişkin de “Belediye hem mali hem idari açıdan çok bozuk durumdaydı. Mali açıdan toparlama sağladık. Size rakamlarla durumu anlatayım. Geçen sene mart ayından bu sene haziran ayının ortasına kadar toplam 351 milyon lira girmiş kasamıza. Bu gelirin 191 milyon lirası doğrudan borca gitmiş. Şuanda bizim günü geçmiş tek bir borcumuz dahi yok. Dolayısıyla mali olarak biz sistemi oturttuk.” diye konuştu.

Tüm muhtarlar tek tek dinlendi

Toplantıda daha sonra ise muhtarlar söz aldı. Başkan Özcan, toplantıya katılan tüm muhtarları tek tek dinleyerek, mahallelerin ihtiyaç ve talepleri ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

43 mahallenin talep ve ihtiyaçlarının masaya yatıldığı toplantılar, önümüzdeki günlerde gruplar halinde devam edecek.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.