22/10/2020

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ GÜNCELLEMELERİ İÇİN SON GÜN 30 HAZİRAN

25 Haziran 2020 - 17:28
ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ GÜNCELLEMELERİ İÇİN SON GÜN 30 HAZİRAN

2014 yılından itibaren üreticilerin tarımsal desteklemelerden faydalanabilmeleri adına zorunlu olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) güncellemeleri için 2020 son kayıt tarihi 30 Haziran’da doluyor.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Bildiğimiz gibi ÇKS kayıtlarını oluşturmayan yada güncellemeyen üreticilerimiz devletimizin verdiği tarımsal desteklerden faydalanamıyor. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde birçok işlemin üreticilerimizi korumak adına mümkün olduğunca dijitalden yapılmasına önem vermekteyiz. Üreticilerimiz il/ ilçe müdürlüklerimize gelmeden e-devlet üzerinden veya çiftçilerimize kesintisiz hizmet veren https://eciftci.tarbil.gov.tr üzerinden de yapabileceklerdir. Söz konusu işlemler, başvuru evrakları (güncelleme için ÇKF Formu ve Çiftçi Belgesi ile birlikte) 30 Haziran 2020 tarihine kadar il / ilçe müdürlüklerimize teslim edilmek şartı ile yapılabilecektir.

ÇKS başvurusu olmayan çiftçilerin yıl içinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, prim uygulamalarında verilen desteklemelerden yararlanamayacaktır. Bunun yanında çiftçilere verilen tarımsal destekleme, teşvik ve hibe projelerine başvurabilmek, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen düşük faizli kredilerden yaralanabilmek ve TARSİM ürün sigortası yaptırabilmek için ÇKS kaydı zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca tarımsal ürünlerin pazarlama imkânlarını artıracak, tüketiciye de makul fiyatlardan tarımsal ürünlerin ulaşmasını sağlayacak, alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek tarımsal üretim ve ticarete ivme kazandıracak olan Dijital Tarım Pazarına katılabilmek için de üreticilerimizin ÇKS‘ye kayıtlı olmaları gerekiyor. 

Üreticilerimizin mağduriyet yaşamamaları adına 30 Haziran’a kadar ÇKS kaydı ve güncellemerini yapmaları gerekmektedir. ÇKS kaydını yaptıran üreticilerimiz kayıtlı bilgilerini yine e-devlet uygulaması üzerinden sorgulayabilir. Üreten Bolu'nun üreten çiftçilerine bol ve bereketli kazançlar dilerim” dedi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.