13/08/2020

AK GENÇLİK AYASOFYA İÇİN ŞÜKÜR NAMAZI KILDI

12 Temmuz 2020 - 15:45
AK GENÇLİK AYASOFYA İÇİN ŞÜKÜR NAMAZI KILDI

Danıştay’ın Ayasofya’yı cami olarak edilmesinden sonra Ak Parti Gençlik Kolları Bolu İl Başkanı Samet Kocadağ başkanlığında teşkilat üyeleri ile birlikte Yıldırım Bayezid camiinde buluşarak sabah namazı ile şükür namazı kıldı.

Ak Parti Gençlik Kolları Bolu İl Başkanı Samet Kocadağ başkanlığında teşkilat üyeleri ile birlikteDanıştay’ın Ayasofya’yı cami olarak edilmesinden sonraYıldırım Bayezid camiinde buluşarak sabah namazını eda etti.Namaz sonrası açıklama yapan Ak Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Samet Kocadağ; açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bu sabah namazında 81 İlde teşkilatlarımız ile birlikte sabah namazını kılalım istedik. Bize bu yaşlarda Ayasofya’nın camii olarak ilan edilmesini gösteren Allah’a hamd ediyoruz. Allah Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a uzun ömürler versin. Allah ondan razı olsun.

“86 YIL SONRA YENİDEN CAMİ OLARAK HİZMET VERMEYE BAŞLIYOR”

“İstanbul’un fethi ve Ayasofya’nın Cami haline dönüştürülmesi, Türk tarihinin en şanlı hadiselerinin başına gelir. Uzun bir kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul’u fethederek şehre giren Fatih Sultan Mehmet Han, doğrudan Ayasofya’ya yönelir.Bizans halkı, korku ve merakla Ayasofya’da akıbetlerini beklemektedir.Fatih, kendisini karşılayan halka, hayatları ve hürriyetleri konusunda teminat vererek, Ayasofya’ya girer.İstanbul’un Fatihi, fetih sembolü olarak sancağını Ayasofya’nın ortasındaki mihrabın bulunduğu yere diker, kubbeye doğru bir ok fırlatır, ilk ezanı da kendisi okur.Böylece, fethini tescillemiş olur.Ardından, mabedin uygun bir köşesinde şükür secdesi yaparak, iki rekât namaz kılar.İşte fethin ve milletimizin bu coğrafyadaki hakimiyetinin sembolü Ayasofya, 86 yıl sonra yeniden, Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesinde belirttiği şekilde Cami olarak hizmet vermeye başlıyor”

“24 TEMMUZ’DAN İTİBAREN AYASOFYA’DA NAMAZLARIMIZI KILMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

“Danıştay, 1934 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek Ayasofya’nın özüne dönmesinin yolunu açtı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı ile de hazırlıklarımız başladı. İnşallah, 24 Temmuz’dan itibaren Ayasofya’da namazlarımızı kılmaya başlayacağız.  İçine ancak bilet alarak girebildiğimiz ecdad mirasına inşallah artık sadece abdest alarak gireceğiz.  Tüm Camilerimiz gibi Ayasofya’nın kapıları da, yerli ve yabancı, müslim ve gayrımüslim herkese sonuna kadar açık olacaktır. Bu kucaklayıcı tavır, aynı Ayasofya Camii gibi, ecdadımızın bize bıraktığı bir mirastır.  Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yargı ve yürütme erklerinin yetkileri dahilinde aldığı kararlar, en az üç neslin hayallerinin gerçeğe dönmesi demek. Bu kararlara karşı verilen her türlü tepki Türkiye’nin egemenlik haklarının ihlali demektir. Sayın Cumhurbaşkanımız riyasetindeki Türkiye, sahip olduğu tüm hakları, milletimizin duygu ve talepleri doğrultusunda sonuna kadar kullanmaya kararlıdır”

“RABBİMİZE ŞÜKREDİYORUZ”

“Hakkını kullanmaktan çekinmeyen, tam bağımsız ve Büyük Türkiye yolunda Sayın

Cumhurbaşkanımızla birlikte yürümekten dolayı Ayasofya’nın da Rabbi olan Allah’a (cc) binlerce kez şükrediyoruz.  Nesilden nesile aktarılan bir hayalin gerçekleşmesine şahit olan gençler olarak Rabbimize şükrediyoruz.  Allah ümmetimize, milletimize ve devletimize zeval vermesin. İnşallah şükürlerimizi ve dualarımızı 24 Temmuz’dan itibaren Ayasofya’da yapacağız. 10 Temmuz 2020 itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nde bir devir daha kapanmış, yerine daha adil ve muteberi konmuştur. Hayırlara vesile olsun” diyerek sözlerine son verdi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.