27/09/2020

SİLAJLIK AYÇİÇEĞİ KABA YEM İHTİYACINA ALTERNATİF OLUYOR

10 Ağustos 2020 - 18:19
SİLAJLIK AYÇİÇEĞİ KABA YEM İHTİYACINA ALTERNATİF OLUYOR

Seben İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce tohumu temin edilip, üreticilerimize dağıtılarak toplam 20 dönüm olarak ekimi yapılan Silajlık Ayçiçeklerimizin hasadı gerçekleştirildi.

Seben İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selçuk GÜÇBİLMEZ yaptığı açıklamada;

“2021 yılı silajlık ayçiçeği üretimini artırmak ve kaba yem ihtiyacını aza indirmek amacıyla çalışmalarımız devam ettiğini, tohumun belli bir oranını hibe olarak üreticilerimize dağıtarak üretimi artırmayı hedefliyoruz” dedi.  

Ayçiçeği en yaygın yemlik kullanım şekli silaj yapılarak kullanılmasıdır. Kaba gövdeli yapısı, yüksek üretim potansiyeli, karbonhidrat içeriği ve mayalanmasının kolay olmasından dolayı iyi bir silaj bitkisidir. Kurağa dayanıklı olduğu için sulanamayan yerlerde mısıra alternatif olarak silajlık yetiştiriciliğe uygundur. Ayrıca geç ekilen tohumlarının hızla gelişme göstermesi de önemli bir avantajdır. Ana ürün hasadından sonra ikinci ürün olarak da yetiştirilebilir. Geç ekim veya kısa vejetasyon süresi nedeniyle olgunlaşmayan ayçiçeği silaj yapılarak değerlendirilebilir. Nadas alanlarının azaltılması ve kaba yem açığının kapatılması açısından son derece önem arz etmektedir

Silaj bitkisi olarak ayçiçeğinin besleme değeri mısırın %80’i kadardır. Hücre duvarı bileşenleri mısıra göre daha fazladır. Ham protein ve Ca oranı mısırdan yüksek olup protein oranı buğdaygil yem bitkilerine yakın seviyededir. Çiçeklenmeden sonra protein oranı azalırken lignin oranı artar. Yağ oranı birçok yem bitkisinden daha yüksektir. 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.