28/02/2021

SOĞUK HAVALARDA KALP SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN

21 Ocak 2021 - 12:33
SOĞUK HAVALARDA KALP SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN

Özel Çağsu Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzm. Dr. Nuri ERGÜZEL, kalp hastalığı bulunan kişiler için Soğuk havalar kalp sağlığını olumsuz etkiliyor.

Kış mevsimindeki etkili soğuklar kalp damarlarında spazma neden olabiliyor ve kalp krizleri de soğuklarda 3 kat daha fazla görülüyor. Daha önceden kalp damar veya kapak ameliyatı olanlar, Diyabet (Şeker hastalığı) olanlar, KOAH hastaları, Yaşlılar, Çocuklar olanların soğuk havalarda daha dikkatli olması gerekiyor.  dedi.
Kışın kan basıncının yani tansiyonun daha yüksek seyretmesinin kalp damar hastalıklarını tetiklediğini belirten Özel Çağsu Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzm. Dr. Nuri ERGÜZEL ‘’Soğuk havalarda vücut ısısını korumak için daha fazla çalışmak zorunda kaldığını, sonbahar ve kış aylarında güneş ışığına daha az maruz kalındığı için hormon dengesinin bozulduğunu, vitaminin daha az alındığını, bunların da kalbe olumsuz etki ettiğini belirtti.

Kış aylarında beslenme alışkanlıklarının değişmesinin de kalp hastalıklarını olumsuz etkilediğinin altını çizen Dr. ERGÜZEL şunları söyledi: “Kışın gecelerin uzamasına bağlı olarak beslenme alışkanlıkları da sıklıkla değişir. Gece geç saatte yemek yeme, tatlı, hamur işi, kızartma türlerinde ağır gıdaların daha sık tüketilmesi, fiziksel hareketlerin ve spor aktivitelerinin azalması, kilo artışı da kalp hastalıkları için olumsuz ve risk faktörü sayılabilecek durumlardır. Güneş ışınlarına daha az maruz kalınması nedeniyle kış mevsiminde D vitamini eksikliği de oldukça sık görülür. Son yıllardaki bilimsel çalışmalar D vitamini eksikliğinin kalp hastalıkları açısından risk oluşturduğunu göstermiştir. Kışın daha sık görülen grip, bronşit, zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları özellikle kalp hastalarında klinik durumu kötüleştirmektedir.”

Kış aylarında kalp sağlığını korumak için tavsiyelerde bulunan Dr. ERGÜZEL ;

*Kışın havaların soğuması ile sabah erken saatlerde yürüyüş yapmaktan, göğüs bölgesine doğrudan rüzgâr, soğuk almaktan kaçınılmalı, öğlen saatleri tercih edilmelidir.

*Alışveriş merkezleri gibi kalabalık ve kapalı ortamlarda grip salgınlarının hızla yayılabileceği akılda tutulmalı ve mümkünse uzak durulmalıdır. 

*Özellikle düzenli beslenme uyumu devam edilmelidir.

*Yüksek karbonhidratlı, yağlı gıdalar ile hamur işi türü gıdaların tüketimi azaltılmalı, mümkünse akşam 19.00’dan sonra yemek yenilmemelidir.

*Akdeniz mutfağının temelini oluşturan zeytinyağı, balık ve tahıllardan oluşan diyetler tercih edilmeli, C vitamini açısından zengin, turunçgiller ağırlıklı bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek gıdalar tüketilmelidir.

*Yazın olduğu gibi kışın da susuz kalmamak, su tüketimine özen gösterilmelidir.

*Kronik kalp, akciğer ve yüksek tansiyon hastalarının mutlaka sonbahar başında grip aşısı olmalarını öneriyoruz.” dedi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.