15/05/2021

DİYABETİK NÖROPATİK AĞRI NEDİR?

27 Nisan 2021 - 11:49
DİYABETİK NÖROPATİK AĞRI NEDİR?

Özel Fatma Hatun Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Nihal Duran, Diyabetik ve Nöropatik ağrı tanısı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Diyabetes Mellitus, ülkemizde ve tüm dünyada önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir.

Neden olduğu patolojiler nedeni ile multidisipliner bir yaklaşım ve takip gerektirir.

Nörolojik olarak hem santral sinir sistemini hem de periferik sinir sistemini etkileyerek nörolojik yakınmalara ve hastalıklara neden olur.

Hem tip 1 hem tip 2 diyabette tanı anında %10, 10 yıllık hastalık süresinde %50 oranında nöropati gözlenebilir. Nöropati Patogenezinde metabolik ve vasküler olmak üzere birçok immünolojik ve genetik faktörler rol oynar.

En sık görülen Diyabetik nöropati distal simetrik polinöropatidir. Önce duysal ( ayak ve ellerinde uyuşma, yanma, karıncalanma, üşüme, ağrı gibi) sonra motor kayıp (el, ayak veya ekstremitede güçsüzlüğü) ortaya çıkar. Hastanın yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesinin yanı sıra ayak yaraları, ülserleri, eklem bozukluklarına neden olabilir.

Dİyabetik Polinöropati Gelişiminde Risk Faktörleri;

*Kontrolsüz diyabet

*İleri yaş

*Obezite

*Hipertansiyon

*Hiperlipidemi

*Alkol-sigara kullanımı

*Genetik yatkınlık

Nöropatik ağrı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Yakınması olan veya olmayan tüm diyabetik hastalar, yılda en az 1 kez nöroloji hekimine başvurmalı, anamnez, muayene ve tetkik yapılarak hastaya uygun tedavi başlanmalıdır.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.