07/12/2021

ÇAĞSU HASTANESİNDE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

12 Kasım 2021 - 17:18
ÇAĞSU HASTANESİNDE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Bolu’da yaşayan Mays Walled Saeed JAWAD (31)isimli vatandaş, şiddetli karın ağrısı şikayetiyle Özel Çağsu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ömür Albayrak’a başvurdu. Yapılan tetkikler sonucu JAWAD’ın sağ overinde (yumurtalığında) yaklaşık 15 cm çapında kendi etrafında dönmüş yumurtalık kisti olduğu saptandı. JAWAD, bunun üzerine acil ameliyata alındı. Başarılı geçen ameliyat sonrası JAWAD sağlığına kavuştu.

“ONURLU VE GURURLUYUZ’’ 
Başarılı ameliyat sonrası hastayı serviste ziyaret eden Dr. Albayrak, “Hastamızın daha erken toparlanabilmesi ve daha az yara izi isteği olması sebebiyle kapalı yöntemle ameliyatını gerçekleştirdik. Bir buçuk saat süren ameliyatımız oldukça başarılı geçti. Sağlığına kavuşan hastamız ertesi gün yapılan kontroller sonrasında taburcu oldu. Kendisini sağlığına kavuşturduğumuz için onurlu ve gururluyuz.’’ diye konuştu. 

“RİSKLER MİNİMUM ŞEKİLDE SEYREDER’’  
Laparoskopik cerrahi faydalarına değinen Op. Dr. Ömür Albayrak ’’Açık cerrahi operasyonları ile karşılaştırıldığında laparoskopik cerrahinin pek çok fayda sağladığını görmekteyiz. En önemli faydası laparoskopik cerrahi komplikasyonları ile operasyon risklerinin minimum şekilde seyretmesidir. Hastanemizde bu tarz kapalı ameliyatları yapmaktayız’’ Dedi. 
Ameliyatın genel faydalarını şu şekilde özetleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ömür Albayrak,  ‘’Daha az kanama riski, ameliyat sonrası daha az ağrı, laparoskopik cerrahi sonrası daha kısa hastanede kalma süresi, kabul edilebilir küçük ameliyat yara izi / kozmetik görünüm, günlük yaşam ve çalışma yaşamına erken dönüş, büyük görüntü ve HD görüntü eşliğinde operasyonun gerçekleştirilmesi.. ifadelerine yer verdi.

“KADINLAR KARIN ŞİŞLİĞİ YAKINMASINI ÖNEMSEMELİ”
Bazı yumurtalık tümörlerinin sinsi büyüyerek zamanla kanserleşebildiğini aktaran Dr. Albayrak, erken teşhis için uyardı; “Erken teşhis yapılsa yumurtalık korunabilecekken, hastanın şikayetini önemsemesi ya da kadın doğum muayenesinden çekinmesi nedeniyle  tanı gecikiyor, yumurtalık kaybediliyor. Bazen de tablo ileri evre bir yumurtalık kanseri olarak karşımıza çıkıyor“ dedi ve kadınların karın şişliği yakınmasını önemsemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.