29/01/2022

CİLDİMİZ KIŞA HAZIR MI?

21 Aralık 2021 - 16:06
CİLDİMİZ KIŞA HAZIR MI?

Özel Çağsu Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Dr. Anıl Makara, cilt kuruluğuna değinerek, cildin kurumasına neden olan etmenler hakkında açıklamalarda bulundu.

Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Dr. Anıl Makara yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi.
‘’Sağlığın ve güzelliğin en önemli göstergelerinden sayılan, vücudumuzu tüm dış etmenlere karşı bir zırh gibi koruyan cilt tabakası, mevsim koşullarından doğrudan etkilendiği için özellikle kışın özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Sadece havaların soğuması değil nem oranının düşmesi, su tüketiminin azalması, rüzgar, hava kirliliği, güneş ışığını daha az aldığımız için duygu durumumuzun da stresli hale gelmesi gibi nedenler de çeşitli deri hastalıklarını tetikliyor. Bunların başında da halk arasında deri kuruluğu olarak bilinen kseroz sorunu gelir. Kışın cilt sağlığımızı korumak için banyo ve duşta kullandığımız ürünlere dikkat etmeli, cildimizi nemlendiren ürünler kullanmalı, bol su içmeli ve sağlıklı beslenmeliyiz.” Dedi.
Cildimizin kuruluğunu hangi belirtilerden anlayabiliriz?
Uzm. Dr. Anıl Makara; ‘’Vücutta kızarma, morarma, deri dökülmesi, deri soyulması, tüylerin dökülmesi, derinin buruşması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Ellerinizde cilt kuruluğu oluyorsa, ellerinizin kızarması, morarması, derisinin yıpranması, derin çatlaklar gibi durumlar da oluşacaktır. Deri kuruluğunun ilk belirtisi, deride donuk gri beyaz bir renktir. Kuruluk arttıkça renk değişikliğine ek olarak ciltte gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, deri yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar oluşur. Kaşıntı, kuru derinin neden olduğu diğer bir şikayettir. Kuruluk tedavi edilmezse sonunda egzamalar oluşabilir. ‘’ dedi.

Soğuk havanın cildin kurumasına neden olan etmenlerden biri olduğunu ifade eden Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Anıl Makara;
•    Vücudumuz her yıl biraz daha yıpranır ve yaşlanır. Bu deformasyon giderek cildimizin kurumasına ve yağsız kalmasına neden olur.
•    Sedef, egzama ve diğer cilt hastalıkları vb. cilt kurumasına sebep olabilir.
•    Özellikle de sıcak su ile cildinizi yıkamanız durumunda cilt kuruması daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.
•    Tiroid bezlerinde sorun yaşayanlar…
•    İşi gereği soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarıda olması gerekenler.
•    Menopoz dönemini yaşayanlar…
•    Kullanılan bazı ilaçlar vücuttan çok fazla su atılmasına sebep olur. Bu da cilt neminin azalmasına ve kuruluğun ortaya çıkmasını sağlar.
•    Çok fazla havuza girenler ya da yüzme sporu ile uğraşanlar klor nedeniyle cilt kuruması görebilirler. şeklinde diğer etmenleri sıralayarak, ‘’Yazın yapamadığınız birçok profesyonel bakımı kış mevsiminde daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Kimyasal peeling uygulamaları, leke, akne ve kırışıklık tedavileri, lazerle cilt gençleştirmeleri gibi…’’dedi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.