29/01/2022

3D ULTRASON VE 4D BOYUTLU ULTRASON

24 Aralık 2021 - 13:48
3D ULTRASON VE 4D BOYUTLU ULTRASON

Özel Çağsu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ömür Albayrak, 3D Ultrason ve 4D Boyutlu Ultrason hakkında açıklamalarda bulundu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ömür Albayrak yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi.

‘’Günümüz modern tıbbın vazgeçilmezi olan ultrason, günümüzde de gebelik izlenimlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. İlerleyen teknoloji sayesinde artık ekrana yansıyan bu görüntüler daha net kalitede ve 4 boyutlu olarak görülmektedir. 4 boyutlu ultrason cihazı diğer boyutlara nazaran ekrana görüntüyü daha net getirerek, dokulardaki detayların ayrıştırılması bile yapılabilir. 4 boyutlu ultrason ile bebeğin gerçeğe yakın görüntüsü görülebilir. Bu yöntem ile bebeğin sağlıklı olup olmadığı, cinsiyeti ve kime benzediği bile rahatlıkla fark edilebilir.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ömür Albayrak; ‘‘Üç boyutlu ultrason bebeği renkli fotoğraf gibi gösterirken, dört boyutlu teknik video gibi gösterir. Bunların yapılması şart ve çoğu zaman gerekli değilken bazı anomalilerin tanısını ve görüntülenmesini kolaylaştırabilir.’’ Dedi.
Dr. Ömür Albayrak; ‘’ Özel Çağsu Hastanemizde yaptığımız bu deneyim ile kullandığımız cihazlarımızda hizmet verdiğimiz 3 boyutlu ultrason ile yeni anne ve baba adaylarının heyecanına bizler de ortak olarak onlara bebeklerini daha net gösterme imkanını yaşamaktayız. Anne ve babalar 3 boyutlu ultrason sayesinde bebeklerini renkli, daha büyük ve daha yakından görme imkanını elde etmiş oluyorlar. İfadelerini kullandı.

4D Ultrasonunun avantajlarını ifade eden Dr. Albayrak;
* Çok erken dönemde yarık dudak, yarık damak, parmaklarda ya da parmak boğumlarında eksiklik, beyin ve omurilik rahatsızlıkları, ense kalınlığı erken dönemde bu sayede tanınabilmektedir.
* Bununla birlikte anne karnındaki bebeğin normal ten renginde ve 3 boyutlu izlenebilmesi, hareketlerinin birebir anne-baba tarafından görülmesi, annenin tekme olarak hissettiklerinin aslında küçük yumruk vuruşları olduğunun görülmesi de bu görüntülemenin eğlenceli yanıdır.
* Hamilelik döneminde annenin fizyolojik ve psikolojik süreci çok önemlidir. 4D ultrason ile sağlıklı bebeğini gören annenin hamileliği de rahat bir şekilde geçecektir. Dedi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.