15/08/2022

“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”

12 Ocak 2022 - 17:35
“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”

Özel Çağsu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ömür Albayrak İleri Tarama Yöntemi KOLPOSKOPİ hakkında açıklamalarda bulundu.

İleri tarama yöntemi ile birçok kadın hastalığında ve kadın kanserlerinde erken dönemde tespit ve tedaviyi mümkün kılan bir uygulama olan Kolposkopi kadın sağlığı için hayati önem taşır.

 Op. Dr. Ömür Albayrak yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi.

‘’Günümüz teknoloji ve imkanları sayesinde pek çok sağlık sorununa yönelik etkili tarama ve tanı testleri ile tedavi yöntemleri başarıyla uygulanabilir hale gelmiştir.

Kolposkopi rahim ağzını, vajinayı ve vulvayı hastalık belirtileri açısından yakından incelemeye yönelik bir tanısal yöntemdir. 6-40 kat büyütme özelliği olan kolposkop adı verilen ışıklı aletle rahim ağzını daha net görüntüleyerek rahim ağzını daha net değerlendirme işlemidir. Kolposkopi işlemi sırasında şüpheli bir bölgenin görülmesi halinde kolposkopik biyopsi yapılarak şüpheli bölgenin incelenmesine imkan sağlar.’’ Dedi.

Özel Çağsu Hastanesinde ilk defa kolposkopi yapıldığını ifade eden Op. Dr. Ömür ALBAYRAK;

Kolposkopinin Hangi Durumlarda Yapılması Gerektiğinede değinerek;

Rutin kontroller sırasında tespit edilen bazı durumlarda veya hastanın şikayetleri üzerine yapılan bu işlem özellikle şu durumlarda yapılması önemlidir.

⦁ PAP smear sonucu rahim ağzını oluşturan hücrelerde şiddetli ya da orta şiddette kansere dönüşme potansiyeli taşıyan değişim (displazi) saptanan kadınlar. (Smear sonucu ASCUS, ASC-H, LSIL, HSIL, CIN II-III )

⦁ Muayenede serviksin anormal görünüşlü olması

⦁ Sitoloji histoloji uyumsuzluğu olması

⦁ İlişki sonrası kanama olması

⦁ HPV 16 ve HPV 18 pozitif gelmesi… ifadelerini kullandı.

‘’ ERKEN TANI HAYAT KURTARIR ‘’

Kolposkopinin önemine değinen Op. Dr. Ömür ALBAYRAK; ‘’Kolposkopi ile rahim ağzı kanserine dönüşebilecek lezyonlar erkenden tespit edilir ve bu sayede rahim ağzının kanserleri çok erken evrede yakalanabilir.

Kolposkopi bu konuda deneyimli jinekolog tarafından yapılmalıdır. ’’ dedi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.