29/11/2020

“YENİ SEÇİMLER İÇİN DEĞİL, YENİ NESİLLER İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

8 Aralık 2013 - 00:00
“YENİ SEÇİMLER İÇİN DEĞİL, YENİ NESİLLER İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Saadet Partisinden bir dönem daha Yeniçağa Belediye Başkan Adayı olacağını Memleketim Bolu Gazetesi’ne açıklayan Yeniçağa Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan ile çalışmaları ve projeleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Haber: Elif SARIHAN, Ali Rıza ŞAHİNOĞLU

Saadet Partisinden bir dönem daha Yeniçağa Belediye Başkan Adayı olacağını Memleketim Bolu Gazetesi'ne açıklayan Yeniçağa Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan ilk etapta bir dönem daha başkanlık yapmak istemediğini Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak'a bildirmiş. Fakat milli görüş bayrağının Yeniçağa'da dalgalanması gerektiğini bunu da Ahmet Kızıltan'ın yapacağını düşünen Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Kızıltan'ı tekrar aday olma noktasında ikna etmiş. 5 yıllık belediye başkanlığı sürecini değerlendiren Kızıltan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

"10 GÜN İÇERİSİNDE RESMİ AÇIKLAMAYI YAPACAĞIM"

Yerel seçimlerin tarihi belli. Partiler adaylarını kamuoyu önüne çıkarmaya başladı. Saadet Partisi adayları henüz açıklanmadı. Adaylık sürecini ve çalışmalarını değerlendiren Yeniçağa Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan şu açıklamalarda bulundu; "30 Mart 2014 seçimleri için partim bana teklif getirdi. Saadet Partisinden belediye başkanıyım yine partimden belediye başkan adaylığı için teklifleri aldım. Resmi açıklamayı henüz yapmadım ama önümüzdeki günlerde açıklayacağım. 10 gün içerisinde resmi açıklamamız da olur. Saadet Partisi olarak biz diğer partileri, biz ve diğerleri olarak nitelendiriyoruz. Bana diğer partilerden bir çok teklifler geldi. Bizim diğer partilerle temel farklarımız diğer partiler Avrupa Birliği diyor biz D8'lerin bir araya gelmesi ile İslam coğrafyasında bütün sıkıntıların biteceğini söylüyoruz. İslam coğrafyasında ki sıkıntıları sizlerde biliyorsunuz. Nerede akan bir göz yaşı varsa, kan varsa maalesef ki eski Osmanlı coğrafyamızda, İslam dünyasında. Türkiye'de ise ekonomik sıkıntılar, dışa bağımlılık, kültür erozyonu hat safhada. Nikaha gidiyoruz inşallah boşanmazlar diye içimden çok dua ediyorum. Bir taraftan nikah kıyıyoruz diğer taraftan boşanmalar hat safhaya ulaştı. Bolu'da da nikah oranları azalırken boşanmalarda ciddi artış var. bu sebeplerden dolayı Saadet Partisi çizgisinde inşallah devam edeceğiz."

"GENEL BAŞKANIMIZIN TECRÜBELERİNDEN İSTİFADE EDİYORUM"

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ın Bolu ziyaretini de değerlendiren Kızıltan, "Geçen hafta Bolu'da personelimizle birlikte bir eğitim toplantımız oldu. bu toplantıyı Gazella Otel'de gerçekleştirdik. Recai Kutan, Prof. Dr. Arif Ersoy, Genel Başkanımız Mustafa Kamalak ile görüşme fırsatımız oldu. Ankara'ya gittiğimde Genel Başkanımızla olsun, milli görüşün eski duayen insanları ile temaslarımız devam ediyor. belediyecilik açısından onların tecrübelerinden istifade ediyoruz. Kendileri hükümet kanadından bize destek gelmesini sağlıyor. Birebir ilişkileri kurmamızda yardımcı ve vesile oluyorlar. Aday olmama noktasında ben Genel Başkanımızdan müsaade istedim. Çünkü işlerimiz çok yoğun. Yoğun bir gündemimiz var ben 5 yıl görevimi yaptım müsaadenizi isterim diye kendilerine bildirdim fakat milli görüş bayrağının Yeniçağa'da dalgalanması gerektiğini bunu da benim yapacağımı Genel Başkanımız ifade ettiler. Önümüzdeki 10 gün içerisinde de adaylığımı açıklamayı düşünüyorum" dedi.

"GEÇ KALMIŞ SAYILMAYIZ"

Ak Parti ve CHP'de adaylar belli olmaya başladı ve seçim çalışmalarına başladılar. MHP ve Saadet Partisinde henüz adaylar belli olmadı. Aday belirleme çalışmalarını ve seçim sürecini değerlendiren Kızıltan, "Saadet Partisi milli görüş olarak yeni seçimler için değil, yeni nesiller için çalışıyoruz. Seçimler için değil yeni nesiller için çalıştığımızdan bunu samimiyetle ifade edebilirim ki işimizi gücümüzü her şeyimizi bıraktık kendimizi buraya vakfettik. Seçim çalışmaları ayrı bir strateji. İnsanlarla birebir çalışmalarımız, belediye çalışmaları, yoğun bir tempoda zaten devam ediyor. Seçim çalışmalarımıza da yılbaşı gibi başlayacağımızı düşünüyorum. Geç kalmış sayılmayız" ifadelerinde bulundu.

"ÇOK BÜYÜK PROJELERE BAŞLADIK"

Saadet Partisinden Yeniçağa Belediye Başkanlığı Adaylığı kesin gibi görünen Kızıltan önümüzde ki dönemle ilgili projeleri hakkında da şunları söyledi; "Yaşar Çelik, Yeniçağa'nın İzzet Baysal'ı konumundadır. Aynı zamanda Bolu'da da söz sahibi iş adamlarındandır. Bolu'nun yakından tanıdığı bir insandır. Kendisinin partisi yok. Ben milli görüş çizgisinden ayrılmıyorum ama kendisi Yeniçağa sevdalısı. Yeni bir vakıf kurdu. Kendini Yeniçağa'ya vakfetmiş bir insan. Adaylık sürecimde kendisi ile de istişareler yaptık ve kendisinin de onayını aldık. 5 Yıl belediye başkanlığı için yeterli bir süre değil. Çok büyük projelere başladık. Bunların en başında Yaşar Çelik'ten bahsetmişken Yaşar Çelik Vakfını Yeniçağa'lılara vakfettik. 10 Trilyona yakın gayrimenkulü Yaşar Çelik vakfa bağışladı. Buralardan gelecek kira gelirleri öncelikle Yeniçağa'da ki ve Bolu'da ki öğrencilere burs olarak ve yatırım olarak tekrar dönecektir. Bunun yanında Şair Dertli Tesisleri hakkında çalışmamız olacak. Bundan önce köy tüzel kişiliğine ait olduğu için bir çalışma yapılamamış. Şair Dertli'ye gereken değer verilememiş. Şair Dertli Tesisine yapılan 3 trilyonluk bir yatırımla adeta orasını cennet bahçesine çevirdik. Şair Dertli sadece Yeniçağa'nın değil Bolu'nun, Türkiye'nin önemli şairlerinden. Osmanlı döneminde 1877'lerde padişahın övgüsünü kazanmış bir şairimiz. Yalnızca binaları ve kültür parklarını yapmak yeterli gelmiyor. Uzun soluklu ileriye dönük projeler gerçekleştirmek lazım. Bu vakıfla sağlamak istediğimiz o. Bir yıl sonrasını düşünürsen buğday ek, on yıl sonrasını düşünürsen ağaç dik, yüzyıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir. Bu bizim vakıflaşmada ki asıl hedefimiz. Bence bir belediye başkanlığı kadar önemlidir. Önemli olan insana yatırım yapmak."

"DURGUNLUK AŞILACAK"

"Gelecek dönemdeki en büyük projelerimizin başında organize sanayi bölgesi geliyor. Bolu'da ve Gerede'de organize sanayi bölgesi var. Bizim dönemimizde bedelleri yatırılarak sanayi bölgesinin önü açıldı. 50 fabrikalık yaklaşık 1150 dönüm yerimiz organize sanayi bölgesi için hali hazır durumda. Önümüzde ki dönemde burayı harekete geçirmekle beraber küçük sanayi sitemizde harekete geçecek. Küçük sanayi sitesinin içinden otobanın geçmesi ile Yeniçağa'lı tüccarlar lojistiğe yöneldiler. Bu nedenle bir durgunluk yaşanıyor. Yaşanan bu durgunluğu da bununla aşmayı planlıyoruz."

"ATIL FABRİKALAR FAALİYETE GEÇECEK"

"Maden suyu fabrikası ben gelmeden önceki dönemlerde kapanmış ve atıl bir vaziyette bekliyor. Gıda fabrikası Tades yine atıl vaziyette duruyor. Yapılmış fakat çalışmamış. Bunlarla ilgili olarak Türkiye'de ki büyük işadamları ile istişareler yapıyoruz. Başta Ülker grubu olmak üzere, Yeniçağa'lı iş adamlarını da bu işin içine dahil ederek gıda sektöründe bir çalışma içine girmeyi planlıyoruz. Bunun yanında Ankara ve İstanbul gibi iki büyük kentin ve 20 milyon nüfusun tam ortasındayız. Bu durumu iyi değerlendirmemiz lazım. Bizde en şanslı ilçelerden bir tanesiyiz. Merkeze en yakın merkez ilçe gibiyiz. Memleket millet için takatimizin sonuna kadar koşuşturmalıyız. Gücümüz yettiğince değil takatimizin sonuna kadar çalışmalıyız. Zonguldak limanına çok yakınız. Bu bölgede çok güzel şeyler yapılabilir. Organize sanayi bölgesi ve tren hattının Yeniçağa'dan geçmesi hususunda Ulaştırma Bakanlığı'na gerekli girişimlerde bulunduk. Bunun yanında doğa harikası Bolu'nun da az bildiği bir gölümüz var. 135 sulak alan arasından gölümüz pilot bölge seçildi. Muazzam bir göl fakat Kartalkaya yada Abant'a gelen bir misafir ne Gerede'nin Arkut Dağı'nı görüyor nede Yeniçağa Gölü'nü görüyor. Bir koordine eksikliği var. Bunu aşmak için öncelikle Gölün bio çeşitlilik haritasını çıkardık. 200'ün üzerinde kuş çeşidi, 300'e yakın bitki türü, bu bitkilerden 20 tanesi endemik bitki türlerinden. Bölgemiz gerçekten muazzam bir ortam. Kuş gözetleme kulesine misafirlerimizi getirdiğimiz zaman insanlar adeta ışınlandıklarını zannediyorlar. Gölümüzün kenarında ileriki zamanlarda konaklama imkanı da olacak. Yeniçağa Gölü'nü ön plana çıkarmalı ve turizme yönelmeli. Ekolojik dengeyi bozmadan bu çalışmalar yapılmalı."

"RAYLI SİSTEM PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLADI"

Raylı sistem ile Zonguldak, Ankara ve Yeniçağa'nın bağlantılı olması durumunun üzerinde özellikle duran Kızıltan, "Bu projenin çalışmaları yapılıyor. Komisyonlara ulaştık, gerekli teklifleri yaptık. Çünkü burası çok merkezi bir yer. Fabrikalara çok yakın. İnşallah önümüzdeki dönemde bu tür çalışmalarımız olacak" dedi. Yeniçağa Gölü'nün kirliliği konusunda basına yansıyan haberleri de değerlendiren Kızıltan, " Gölün kirliği hakkında yorum yapan üniversite hocasına usulüne uygun ağır bir cevap yazdım. Hoca da hocalığını bilecek. Rektörün haberi olmadan yazılmış bir yazı. Göl hakkında yaptığımız bir çok çalışmanın o şekilde değerlendirilmesi hiç iyi olmadı. Hocanın bahsettiği kadar da Yeniçağa Gölünde kirlilik yok. İlçeler arasında en güzel en büyük arıtmaya sahibiz. Göl için gerekli alt yapı çalışmalarını da yaptık" dedi.

"LOJİSTİĞE YÖNELDİLER"

Yeniçağa'da ki nakliyecilerin durumlarını da değerlendiren Yeniçağa Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan şu ifadelere yer verdi; "Yaklaşık 300 tane dükkanımız var. Kapalı alan ve arkasında ki 250 metrelik alanlarla birlikte bir dükkan 750-800 metre kare. Bu dükkanları birleştirme yoluyla daha güzel değişik üretimler yapılabilir. Değişik üretimlerle ilgili olarak buradaki sanayicilerimizi fuarlara götürüyoruz. Yeniçağa sanayi sitesinin durgunlaşmasının ana nedeni TEM Otoyolu'nun geçmesi ile D-100 karayolunda ki canlılık azaldı. Yeniçağa'da otobüs karoserlerinin yapıldığı dönemler oldu. şimdi yine ufak çaplı da olsa tır dorseleri üretilmeye devam ediyor. 5'e yakın önemli firmalarımız var onlar üretim yapıyor. Çoğu dükkan sahibimiz zamanla teknolojiye ayak uyduramadılar. Birde lojistik faaliyetlerinde sıcak nakitin dönmesi, ticaretin daha cazip gelmesi ile birlikte çok değerli ustalarımız İstanbul'a göç etmeye başladı. Lojistikte dünyaya açılmış Türkiye ticaretinde söz sahibi firmalarımız var. 50'ye yakın uluslar arası ticaret yapan firmamız var."

"BİR ÇOK YERE KANTAR KURULACAK"

Yeniçağa da bulunan kantarla ilgili sorunları da değerlendiren Kızıltan, "Kantar meselesi çok konuşuldu. Hem Yeniçağa da hem Bolu'da. Bolu bölgesinde kurulan kantarlardan birinin yeri burası. Ulaştırma Bakanlığı Ak Partili Meclis Üyelerinin de olduğu toplantı da bize şunu söyledi; ‘Bu kantarlar bütün bölgelere aynı anda çoğu ilçelere bile kaçakçılığın önüne geçmek için kurulacağını' ifade ettiler. Tabi bu devletin ve hükümetin almış olduğu bir karar. Bu karara belediye olarak karşı koymamız mümkün değil. Bunda bazı yönlerden haklılık payı da var. Yer konusunda da orası bölge. Orayı bırakıp başka yere kurmak ta tabiatına aykırı olurdu" dedi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.