29/11/2020

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ İKTİDARLA MUHALEFETİ BİRBİRİNE DÜŞÜRDÜ!

12 Aralık 2013 - 00:00
BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ İKTİDARLA MUHALEFETİ BİRBİRİNE DÜŞÜRDÜ!

2014 Bütçesi Meclis Görüşmeleri yüksek tansiyonla başladı. Meclis Genel Kurulu'nda bütçe görüşmelerinin ilk gününde tartışmalar yaşandı. Bu tartışmaların bir tarafında iktidar bir tarafında muhalefet yer aldı. Bütçe görüşmelerini AK Parti Milletvekili Ali Ercoşkun ve CHP Miletvekili Tanju Özcan değerlendirdi.

Karmaşa ve kaos peşindeler! (Ali Ercoşkun)

Simit hesabıyla iktidara gelen başbakanın çay ve simit fiyatlarından haberi yok ( Tanju Özcan)

2014 Bütçesi Meclis Görüşmeleri yüksek tansiyonla başladı. Meclis Genel Kurulu'nda bütçe görüşmelerinin ilk gününde tartışmalar yaşandı. Bu tartışmaların bir tarafında iktidar bir tarafında muhalefet yer aldı. Bütçe görüşmelerini AK Parti Milletvekili Ali Ercoşkun ve CHP Miletvekili Tanju Özcan değerlendirdi.

HABER: ZEKERİYA ERCİVAN

Bütçe görüşmeleri ve yaşanan gerginliklerle ilgili AK Parti Milletvekili Ali Ercoşkun'un değerlendirmlerinde şu başlıklar öne çıktı "Bütçe görüşmeleri aslında bu yıl tüm gruplar anlaşmış olduğu halde Cumhuriyet Halk Partisi 15-20 günden beri bu görüşmeleri sabote etmek, belli bir karmaşa ve kaos ortamı oluşturmak için yapmış olduğu gayretlerle görümler gergin bir şekilde başladı.

CHP KARMAŞA OLUŞTURABİLME GAYRETİNDE

Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada AK Parti'den gelen eleştirilere zaman zaman kürsüden cevap vermeyi ve polemik oluşturmayı tercih etti. Netice itibariyle böyle bir tavrın sonrasında biliyorsunuz en son hükümet konuşur. Başbakanımız kürsüye çıktığında tüm konuşma boyunca devamlı laf atmalar, eleştiriler söz konusu oldu. Tabi bunlara da Sayın Başbakanımız usulünce cevabı verdi. Açıkçası bu durum en başta söylediğim gibi Türkiye Büyük Millet Meclisi belli teamüllerle çalışıyor. Sadece bu sene bütçe görüşmelerini nasıl yapalım diye oturulup görüşülmüyor. Yıllardan beri oluşan bir teamül var bu teamüller neticesinde genel kurul çalışmalarına yön veriliyor. Ne hikmetse Cumhuriyet Halk Partisi bu sene yaklaşan yerel seçimler ve ardından yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini düşünerek bütün ülkede bir karmaşa oluşturabilme gayretinin meclis versiyonunu sahneye koyuyor.

MİLLET GEREKEN CEVABI SANDIKTA VERİR

Dolayısıyla bütçe görüşmelerinin açılışında da böyle bir durum oldu. Hemen ertesi sabahta görüşmeler başlar başlamaz yine bir kavga ortamı oluştu. Kavga ortamın hiç kimseye bir şey kazandırmaz. Biz burada iktidarı ile muhalefeti ile üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. İktidar olarak vazifemizi yapacağız, icraatlarımızı ortaya koyacağız. Muhalefette elbette bunları eleştirecek ama doğrusunu da gösterecek. Bu görevleri yerine getirmek ülkemize kazandırır. Bu durumun dışında politika yaparak polemik oluşturmak ve bu polemiklerden rant elde etmeye çalışmak kimseye bir şey kazandırmaz. Ülkeye millette kazandırmaz. Bir derdi sıkıntısı olanında derdi sıkıntısı sandık ortaya konulduğu zaman çözülür. Millette gereken cevabı verir.

ÜNİVERSİTE İÇİN İSTEDİĞİMİZİ ALDIK

Bu tartışmalar süreci uzatmaz. Tartışmalar yapıldı bitti. Ancak olsa olsa çalışma sürelerini uzatır. 11 günlük çalışmanın sonunda bütçe çalışmasını bitirmeyi planlıyoruz. Bizim için önemli olan üniversite için gerekli olan rakamların alınmasıydı biz orada talep ettiğimiz rakamları aldık. Zaten rektörümüzde çeşitli toplantılarda bu durumu dile getiriyor. Yani bütçede üniversitenin istediğinin daha fazlasını aldık yaklaşık 130 Milyon üzerinde bir rakam alındı. Bu konuyu da yakın bir zamanda yarıntılı olarak basına ve kamuoyuna duyuracağız İnşallah.

SAYIN BAŞBAKAN SON DERECE İÇİ BOŞ VE YANILTICI RAKAMLARLA DEĞERLENDİRMELER YAPTI

Bütçe görüşmeleri ile ilgili görüştüğümüz CHP Milletvekili Tanju Özcan şu değerlendirmeleri yaptı "Dünkü bütçe görüşmelerin de genel başkanımızın bütçe üzerine en duyurucu açıklamalarından bir tanesini dinledik. Çok doyurucu bir konuşmaydı. Bu duruma mukabil Sayın Başbakan son derece içi boş ve yanıltıcı rakamlarla değerlendirmeler yaptı. Hatta şunu gördük simit hesabıyla iktidara gelen Başbakanın artık çay ve simit rakamlarını bilmediği, onları bile unuttuğu ortaya çıkmış oldu. Son derece gerçekçi olmayan yavan ve yanıltıcı rakamlarla donatılmış bir bütçe olduğunu gördük. Üzüldüm. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni yanıltmaya çalışması bizi son derece mutsuz etti. Meclistekileri kandırmaya çalışan Sayın Başbakan'ın Türk halkını nasıl kandırdığını bir kez daha kendi gözlerimizle görmüş olduk.

SAYIN BAŞBAKAN TÜRK MİLLETİ BİLE DİYEMEDİ

Sayın Başbakan ısrarla şunu söylüyordu ve bende sık sık bu duruma müdahale etmek zorunda kaldım; tek millet tek bayrak devlet diyordu bende bu durumda bende peki dedim Sayın Başbakan bu milletin adı yok mu diye defalarca sordum Sayın Başbakan Türk milleti bile diyemedi. Burada ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Bütçe görüşmelerinde sadece bütçe görüşmeleri değerlendirilmez başka siyasi konularda konuşulur. O anlamda geçmiş yıllara benzer bir bütçe çalışması vardı.

İÇ VE DIŞ BORCUMUZ MİLLİ GELİRİMİZİN YÜZDE YETMİŞ DÖRDÜNÜ OLUŞTURUR HALE GELMİŞ

Rakamlar gerçekçi değil. Başbakan sadece vermek istediği rakamları veriyor. Türkiye'de ihracatın arttığından bahsediyor ama aynı oranda ithalatında arttığından bahsetmiyor. Türkiye IMF'ye olan borcunu kapattığından bahsediyor Sayın Başbakan diğer uluslararası kuruluşlara olan borcumuzun Yüzde Üç Yüz kadar arttığından hiç bahsetmiyor. Gelirimizden bahsediyor giderlerimizden bahsetmiyor. Bu rakamlar şunu gösteriyor milli gelirimizde iç ve dış borcumuz milli gelirimizin Yüzde Yetmiş Dördünü oluşturur hale gelmiş. Bu rakam korkunç bir rakam. Böyle devam ederse zaten bir iki yıl sonra Türkiye'nin duvara toslayacağı ortada. Yatırım ağırlıklı bir bütçe değil daha çok seçim harcamalarına dönük, seçim sözleriyle daha çok oy almaya dönük bir bütçe oluşturmuşlar. 2014 yılının ben ekonomik anlamda Türkiye'ye herhangi bir katkı getirmeyeceğini gördüm. Büyüme hedeflerine bakıldığında da diğer ülkelerin gelişme oranlarının çok çok altında olduğunu biliyoruz. Yine cari açık ve ithalatın çok fazla oluşu gibi hususlarında pek dikkate alınmadığını gördüğümüz bir bütçe.

TÜRKİYE DE Kİ AKP'Lİ BELEDİYELERİN YANLIŞ HATALI ANLAYIŞLARINI ORTAYA KOYACAĞIM

Bütçe görüşmelerinin son gününde grup adına bir konuşma yapacağım. Yerel yönetim bütçeleri ile ilgili bir konuşma yapacağım. Ben burada Bolu belediyesinin yanlış uygulamalarını hem de Türkiye de ki AKP'li belediyelerin yanlış hatalı ve adam kayırmaya dönük tamamen tüketime dönük belediye anlayışlarını da ortaya koyma şansı bulacağım.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.