31/03/2023

CERN’E VİDEO KONFERANSLA BAĞLANDILAR

2 Nisan 2015 - 00:00
CERN’E VİDEO KONFERANSLA BAĞLANDILAR

Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğünün program sahipliğinde ve çeşitli liselerin katılımıyla Cern (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) fizikçilerinden Dr. Bora Akgün ve Dr. Sezen Sekmen öğrencilere video konferans yöntemi ile Cern’i anlattı, öğrencilerin sorularını cevapladı.

Bolu'da Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda yapılan toplantıya Bolu'dan 4 lise katıldı. İzzet Baysal Anadolu Lisesi, Bolu Fen Lisesi, Bolu Anadolu Öğretmen Lisesi ve Mudurnu Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri TSO Konferans salonunda Cern'e video konferansla bağlanıp bilgi almak için hazır bulundu.

Bolu'da İl Milli Eğitim Müdürlüğünün program sahibi olduğu toplantıda ki video konferansa, Bolu ili MEM'e bağlı okullarda ki Fizik, Kimya, Biyoloji ve Fen Bilgisi Öğretmenleri, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, Niğde Remide Yılmaz Atatürk Anadolu Lisesi, İstanbul MEF okulları, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi, İstanbul Sabancı Anadolu Lisesi, İzmir Bayraklı Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İzmir Çiğli Özel Anadolu Türk Koleji de katılım sağladı.

Ayşenur Özdemir'in Proje Koordinatörü olduğu toplantıda Dr. Bora Akgün öğrencilere ve video konferans katılımcılarına Cern hakkında bilgi verdi. Dr. Bora Akgün ve Dr. Sezen Sekmen sonrasında toplantıya katılım sağlayanların sorularını cevapladı.

İsviçre'nin Cenevre kentinde Fransa sınırında bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN; dünya'nın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır. Evren nasıl oluştu sorusuna cevap aramak için kurulmuş yüzlerce bilim insanının çalıştığı bir bilim merkezidir. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN'in kuruluş amacı üye ülkelerin kendi bütçe olanakları ile gerçekleştiremeyecekleri araştırmaları ortak olarak yürütebilmektir. Elif SARIHAN

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)
 

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.