21/10/2020

SEBEN DERNEĞİ ÜNİVERSİTESİNE SAHİP ÇIKTI

5 Nisan 2015 - 00:00
SEBEN DERNEĞİ ÜNİVERSİTESİNE SAHİP ÇIKTI

Seben Derneği yönetim Kurulu, Bolu Olay gazetesinde ‘’Bahçe Tarım Programı öğrencilerinin Seben’de eğitim görmesinin yanlış olduğunu’’ öne süren yazısına istinaden kınama yayınladı.

Seben Derneği yönetim Kurulu, Bolu Olay gazetesinde ‘'Bahçe Tarım Programı öğrencilerinin Seben'de eğitim görmesinin yanlış olduğunu'' öne süren yazısına istinaden kınama yayınladı.

Dernek Yönetim Kurulu kararıyla yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer veridi:

"Erhan Beykoz imzalı yazıda, 2015-2016 yılında Bahçe Tarım Programı öğrencilerinin Bolu'dan Seben'e alınarak burada eğitim görecekleri belirtilerek, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin bu kararı eleştirilmekte ve bu bölümün Seben'e verilmesinin sakıncalı olduğu öne sürülmektedir.

Öncelikle Beykoz'un bölümün Seben'e gitmesinin zararlarını! Anlattığı iddialarını ele almakta fayda var:

Beykoz yazısında, Seben'deki 15-24 yaş arasındaki genç nüfusun azlığını gerekçe göstererek bölümün genç nüfusa hitap ettiği gibi anlaşılmaz bir yargı ortaya koymaktadır. Bu bölümün gençlere hitap etmesi gibi bir durum söz konusu olmayacağı gibi tam da bu nedenle bu bölüm öğrencilerinin Seben'de olması ve genç nüfusun artarak ilçeye hareket getirmesi beklenmektedir.

Yazıda öne sürülen, öğrenci altyapısını oluşturan liselerin Seben'de az olduğu savının da Seben'e gelecek bölüm açısından ne anlam ifade ettiği de anlaşılamamaktadır. Zira bu bölümde Seben'deki liselerden mezun olan öğrencilerden çok dışarıdan gelenler okuyacaktır, dolayısıyla bu savın da bir temeli bulunmamaktadır. Tüm MYO'larda öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ilçe dışından gelmektedir (Gerede, Mengen ve Mudurnu'da yer alan MYO'nun öğrencilerinin tamamının o ilçe gençlerden oluşmadığı gibi)

Öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak yurt inşaatı yeni öğretim yılına kadar tamamlanacaktır.

Yazıda belirtildiği gibi öğretim üyelerinin yol yorgunluğunu bahane ederek burada bölüm açılmamasını istemek ‘'öğrencisiz maarif'' isteği gibidir. Seben'e gidiş geliş bu kadar zor ise ilçeyi toptan Bolu'ya mı taşımak gerekir? İddianın aksine tam da bu nedenle bu bölümün taşınması kamu yararı ile bağdaşmaktadır.

Mevcut dersliklerin yeterli olup olmayacağı konusu üniversitenin sorunu olup, yazarın kendince yaptığı çıkarımla buranın yetmeyeceği savı da şüphelidir. Üniversite gerekli incelemeyi yapmış ve yeteceğini görmüştür. Çoğunluğunun Profesör unvanına sahip bilim insanlarının oluşturduğu Üniversite senatosunun almış olduğu kararının yanlış olduğunu söylemek abesle iştigaldir.

Bölüm öğrencilerinin staj yapamayacağı ve Seben'de elma üretiminden başka bir üretim olmadığı savı da gerçekle bağdaşmamaktadır. Yazıda belirtilen sebze ve meyve alanında Seben'de üretim olmadığı algısı da temelsizdir. Zira Seben'de yetiştirilen (2014 verileriyle) 265 ton domates, 170 ton karpuz, 84 ton kavun ve 17 ton salatalık gibi toplam 600 tonluk sebze üretimi görmezden gelinmektedir.

Bunun yanında Seben, 20 bin tonluk elma, 728 tonluk armut, 454 tonluk şeftali ve 225 tonluk kiraz üretimi ile ilin meyve deposudur.

5 bin 350 ton buğday ve arpa, 3,2 bin ton patates 3,9 bin ton yonca ve korunga gibi tahıl üretimi ile de tam bir tarım ilçesidir. Kaldı ki bölümün açılması ile tarım tekniğinin gelişmesi sonucu üretim daha da artacaktır.

Devlet Su İşleri tarafından sulanamayan 30050 dekar dekarlık tarım arazisi suluma yapılabilecektir. Sulama projesinin yakın bir zamanda hayata geçirileceğini düşünüldüğünde bu bölümün Seben'e taşınmasının ne kadar isabetli olduğu ortadır. Seben'i yönetenler, STK'lar ve yerel halk sulama sonrası organik tarıma yönelmek amacıyla hazırlık yapmaktadır. Yukarıda yapılan açıklamalardan dolayı bölümün Seben'de eğitim yapması yararlı ve hem Seben hem de Bolu için faydalı olacaktır.

Seben ilçesinin gelişmesinin önüne set çekmek için yukarıda saydığımız temelsiz savları ileri sürülmesi, pratikte bir değer ifade etmeyen 56 metrelik yer altı kablosu, 460 metrelik su borusu döşenmesi, 56 metrekarelik kamelya, 15 metrekarelik bitki yetiştirme odası gibi yatırımları! Ortaya koyarak buranın Bolu'da kalmasının faydasını savunmak da kabil değildir.

Seben Derneği olarak, Bolu'nun güzide ilçelerinden biri olan Seben'e yeni programlar açılarak ekonomik hareketliliğin artırılması ile insanımızın doğduğu toprakta doymasını ve göç olgusunun durdurulmasını bekliyoruz. Bolulu kardeşlerimizden beklentimiz de buna temelsiz gerekçelerle engel olmaya çalışmak yerine Seben ve diğer yoğun göç veren ilçelerden akan nüfusun yerinde nasıl tutulabileceğinin çözümünü aramak olmalıdır. Seben ilçesinin gelişmesinin önüne set çekmek için yukarıda sayılan temelsiz savların ileri sürülmesi bizleri derinden yaralamıştır.

Seben Derneği olarak, öncelikle Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne kararından dolayı kutluyoruz ve bu yazıdaki yaklaşımı kınıyoruz. Seben ölçekli bir ilçe için büyük bir adımı destekliyor ve öğrencilerimizin aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz."

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.