25/10/2020

BAŞKAN PROJESİNE SAHİP ÇIKTI; “Yer bizim, proje bizim”

8 Ocak 2014 - 00:00
BAŞKAN PROJESİNE SAHİP ÇIKTI; “Yer bizim, proje bizim”

Bolu Belediyesi tarafından Romen vatandaşlar için yapımı planlanan sonrasında dar gelirli vatandaşların da başvurularına açılan 72 konut için kura sonrası hak sahipleri belirlendi. Kura çekim programında projeyi sahiplenen Barınma Yardımları Daire Başkanı Huriye Seven’e Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz “Yer bizim, proje bizim” diyerek karşı çıktı.

Haber: Elif SARIHAN

Bolu Belediyesinin Romen vatandaşlar için yaptırdığı 72 konut prosedür engeline takılmış, yaz aylarında biten daireler prosedür sorunundan hak sahiplerine teslim edilememişti. Prosedür sorunları halledildi ve 72 dairenin hak sahipleri kura ile belirlendi. 72 daire için toplamda 388 vatandaş başvuru yapıldı. Durumu uygun olan 167 aile kuraya girmeye hak kazandı. Çekilen kura sonrası 8'i engelli olmak üzere 72 konutun hak sahipleri belirlendi. Kurada ismi çıkanlar sevinç çığlıkları atarken kura öncesi yaptığı konuşmasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nde Barınma Yardımları Daire Başkanı Huriye Seven'in "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak ekonomik ve sosyal yoksunluk içinde bulunan vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmalarımız kapsamında sosyal konut projesi uygulamamızı 2009 yılından itibaren Türkiye genelinde yapmaktayız. Bu proje Toplu Konut Daire Başkanlığı ile yürütmüş olduğumuz bir proje. Bu kapsamda da Bolu merkezde 72 adet konutumuz yapıldı" demesi Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın tepkisine neden oldu. Yılmaz, "Böyle hayırlı bir hizmeti Bolu Belediyesi olarak gerçekleştirdik. Hem TOKİ hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu işte sadece aracı kurumlardır" diyerek Daire Başkanı Huriye Seven'in konuşmasını düzeltti. Vali Yardımcısı Nurullah Ertaş'ta Yılmaz'a destek olarak "Süreç Belediye Başkanımızın anlattığı gibi gelişmiştir" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nde Barınma Yardımları Daire Başkanı Huriye Seven kura çekimi öncesi yaptığı konuşmasında şunları söyledi;

"Bugün burada Bolu merkezde yapılan 72 adet konutun hak sahipliğini belirleme kurası için burada bulunuyoruz. Bizler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak ekonomik ve sosyal yoksunluk içinde bulunan vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmalarımız kapsamında sosyal konut projesi uygulamamızı 2009 yılından itibaren Türkiye genelinde yapmaktayız. Bu proje Toplu Konut Daire Başkanlığı ile yürütmüş olduğumuz bir proje. Bu kapsamda da Bolu merkezde 72 adet konutumuz yapıldı. Konutlar 2+1 yapıda. Bu konutların gerçek maliyet bedelleri daha yüksek olmasına rağmen bu vatandaşlarımızın ödeyeceği tutar aylık 130 lira. 270 ay vade ile toplamda 35 bin 100 lira ödenmiş olacak. Konutlara oturduktan 6 ay sonra ilk taksit ödemesi başlayacak. Konutların gerçek maliyeti daha fazla olmasına rağmen aradaki fark Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kaynakları kullanılarak karşılanmakta. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü olarak her il ve ilçede kurulu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile sadece sosyal konut projesi değil daha farklı yardım programlarını da yürütüyoruz. Sizlerde belki vakıftan yardım alan aileler olduğunuz için biliyorsunuzdur gıda yardımı, yakacak yardımı, şartlı eğitim yardımları gibi çok çeşitli alanlarda yardımlarımız bulunmakta. Amacımız sizlerin daha iyi yaşam şartlarında, daha insana yakışır yaşam koşullarında yaşamanız için faaliyetlerde bulunmak. Sosyal konut projesi kapsamında Türkiye geneli 2023 hedefimiz 100 bin konut. Bu güne kadar Türkiye çapında 20 bin adet konutun teslimi yapıldı. Bu kapsamda da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bu güne kadar konutların yapım maliyet bedeli olarak TOKİ'ye 971 milyar liralık kaynak aktarımı gerçekleştirilmiştir."

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise Barınma Yardımları Daire Başkanı Huriye Seven'den sonra yaptığı konuşmasında şunları söyledi;

"Öncelikle projenin hikayesini ortaya koymak lazım. Şuanda hem sunuşta hem daire başkanımızın konuşmasında sanki Bolu'da sıkıntıda olan aileler var ve bu aileler için TOKİ ile bir araya gelmişler konut yapmışlar gibi bir ifade var. Aslında konu hiç böyle değil. Biz Bolu Belediyesi olarak Romen vatandaşlarımızın bir yerde konut sahibi olması aynı zamanda da bir başka yerde iş sahibi olması, dışarıdaki sıkıntılardan kurtularak normal hayata dönmeleri için bir proje başlattık. Kentsel dönüşüm adı altında TOKİ'ye gittik. Yer Bolu Belediyesine aittir. TOKİ ile bir anlaşma yaptık. Sonrasında TOKİ bizim haberimiz olmadan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile anlaşmış. İlk defa böyle bir proje içine girdiğimiz için hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu bilmiyorduk. Sonradan öğrendik ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaparsak biraz önce daire başkanımızın söylediği gibi daire fiyatları 35 bin lira taksitte 130 lira. TOKİ ile yaparsak rakam 70'e doğru çıkıyor aylık ödenecek rakam da 450 liraya çıkıyordu. Bu durumu öğrenince TOKİ'den vazgeçtik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Yer bizim olduğu için proje bizim olduğu için mahkemeye de gittik. Mahkemede bu talebimizden vazgeçiyoruz dedik. Çünkü biz bunu niye yapıyoruz Bolu'da mağdur olan başlangıç mantığı da Romen vatandaşlarımız için yapıyoruz. Ama prosedür gereği herkese açmak zorunda kalışımızın ve buna müsaade etmemizin sebebi 450 liralı taksitten 130 liralık aylık takside, takriben 70 bin liradan 35 bin liraya daire sahibi olunca vazgeçtik. Böyle hayırlı bir hizmeti Bolu Belediyesi olarak gerçekleştirdik. Hem TOKİ hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu işte sadece aracı kurumlardır. Bakan geldiğinde kuramızı çekecektik prosedürde sıkıntı yaşadık. Prosedürde Romen vatandaşlara ayrıca veremeyiz konusu olduğu için böyle bir durum oldu. Artık mevzuatı öğrendik, bundan sonra biz yer bulmak şartı ile dar gelirli vatandaşlarımıza aynı mantıkla hata Romenlere ayrı diğerlerine de ayrı olabilecek şekilde konut yapılacak. Buda bizim acemiliğimiz."

"BAŞKANDAN YENİ PROJE MÜJDESİ"

"İnşallah ustalık dönemimizde hiçbir dar gelirli vatandaşımız dışarıda kalmayacak şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, TOKİ ile müşterek konutlar yapacağımızı şuanda ifade ediyorum. Yüksek katlı olsun istemediğimiz için 72 konut yapabildik. Önümüzde ki dönem için de bu çalışmalar çok daha farklı yürütülecek bu işi yeni öğrendik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bu işi yapacak olsa idik şimdiye çok rahat evlerinizi teslim etmiş olurduk. Konutlar yazın bitti, kışın ortasındayız daha kura çekemedik. Herkes şunu iyi bilsin kurada çıkan yerine otursun çıkamayanda üzülmesin inşallah önümüzdeki bu zamanlarda bir kura daha çekeceğiz. Daire sahibi olmak için değil de hangi daireyi seçeceğinizin kurasını çekeceksiniz. 72 konut olmasının sebebi de şudur. O dönem yaptığımız araştırmalarda 72 tane Romen vatandaşımız vardı. Onun için yapıldı. Kurada adı çıkanlara hayırlı olsun, çıkmayanlara da umut vaat ederek hepinizi selamlıyorum."

"SÜREÇ ANLATTIKLARI GİBİDİR"

Vali Yardımcısı Nurullah Ertaş ise Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın sözlerini destekleyerek şunları söyledi;

"Daire Başkanımız Sosyal Yardımlaşma Vakfı üzerinden organize edildiği boyutu paylaştılar. Belediye Başkanımız gibi bende düzeltme gereğini hissediyorum. Süreç anlattıkları gibidir. Bu proje ilk defa yapılıyor olması ile Belediye ve TOKİ'nin koordinasyonu ile başlatılmış. Böyle bir çalışmanın çok daha önceden böyle bir geçmişi olmadığı için de bu güne kadar hak sahipliğinde daha önce bitmesine rağmen hangi ölçüde hak sahipliği olacağı konusunda tereddütler yaşanmış, gecikme olmuş netice itibari ile hayırlı oldu. Müracaatlar arasından detaylı bir inceleme yaptık. Kuraya girecek değerli vatandaşlarımızı belirledik. Belediye Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Sizlere geleceğe yönelik konut projelerinin mesajlarını verdiler. Bizimde gözlemlediğimiz o. 388 tane başvurumuz vardı. Bu tarz kamu katkılı, destekli projelerle konut sahibi olmaya ihtiyaç duyan kardeşlerimiz var. Yerel yönetimler olarak ta bu talepleri dikkate almak sonrasında projeler üretmek mümkün olabilir. Hak sahibi olacak vatandaşlara hayırlı uğurlu olmasını dilerim. "

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.